Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święty Andrzej -patron Szkocji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święty Andrzej -patron Szkocji"— Zapis prezentacji:

1 Święty Andrzej -patron Szkocji

2 Pochodził z Betsaidy, a mieszkał w Kafarnaum. Brat św. Piotra. Rybak
Pochodził z Betsaidy, a mieszkał w Kafarnaum. Brat św. Piotra. Rybak. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Pierwszy powołany przez Jezusa na apostoła. Nazywany "PROTOKLEROS", czyli ten pierwszy, który wszedł do grona uczniów Chrystysa.  Pierwszy Powołany. Przez cały okres publicznej działalności  Pana Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. W ich domu w Kafarnaum Chrystus niejednokrotnie się zatrzymywał.Był świadkiem cudu w Kanie, cudownego rozmnożenia chleba….

3 Fotografie….

4 Dzień św. Andrzeja Andrzejki - Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną. Dzień św. Andrzeja jest świętowany 30 listopada. Dzień św. Andrzeja obchodzony jest śpiewem, tańcami i ucztowaniem nie tylko w Szkocji, w Edynburgu i Glasgow, ale na całym świecie, gdzie znajdują się szkockie społeczności.

5 Patron Szkocji Głównym (i jedynym) motywem niebiesko-białej flagi Szkocji jest krzyż św. Andrzeja. To nawiązanie do czasów, kiedy Szkocja była krajem głównie katolickim - św. Andrzej stał się wtedy patronem Szkocji. Relikwie męczennika sprowadził tu w IV wieku grecki mnich - św. Regulus. Miasteczko, w którym spoczęły, nazwano St. Andrews, a przybywające tłumy pielgrzymów sprawiły, że stało się ono kościelną stolicą kraju. W wyniku reformacji relikwie przepadły, a z XII-wiecznej katedry i zamku biskupiego pozostały ruiny. Dziś sławę St. Andrews przynosi głównie najstarszy w Szkocji uniwersytet oraz Old Course - jedno z najsłynniejszych pól golfowych świata (aby na nim pograć, rezerwacje warto robić z rocznym wyprzedzeniem).

6 Szkocja Szkocja (ang. Scotland) dawniej niezależne królestwo, obecnie część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Patronem Szkocji jest św. Andrzej. Kwiatem charakteryzującym Szkocję, jako region zaliczany do Wielkiej Brytanii, jest oset. Stolicą Szkocji jest Edyngburg.

7 Symbole Symbolem św. Andrzeja jest krzyż
Symbolem Szkocji (roślina) jest Oset

8 Koniec Prezentacje wykonali:
Monika Skupień, Adrian Napieracz, Anna Długosz i Angelika Liczbińska


Pobierz ppt "Święty Andrzej -patron Szkocji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google