Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielka Brytania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielka Brytania."— Zapis prezentacji:

1 Wielka Brytania

2 monarchia konstytucyjna
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna Powierzchnia terytorium: km2 Stolica: Londyn Oficjalny język: angielski Liczba mieszkańców: 61 mln Waluta: funt szterling Dominujące wyznania: anglikańskie, katolickie Danie narodowe: frytki Sporty narodowe: rugby, piłka nożna, krykiet

3 Święta państwowe 1 stycznia, Nowy Rok Wielki Piątek
Święta państwowe w Wielkiej Brytanii zwane są bank holidays. W każdym należącym do Korony kraju występują unikalne okazje i rozmaite daty; oto lista tych, które obowiązują w całym Zjednoczonym Królestwie: 1 stycznia, Nowy Rok Wielki Piątek Wielkanocny Poniedziałek Pierwszy poniedziałek maja Ostatni poniedziałek maja Ostatni poniedziałek sierpnia Halloween 25 grudnia, Boże Narodzenie 26 grudnia, Boxing Day

4 Historia Na czele Wielkiej Brytani nieprzerwanie od 1953r. stoi królowa – Elżbieta II. Obecnym premierem tego kraju jest David Cameron, który pełni tę funkcję od 11 maja 2010 roku, jest szefem rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zaś od 2005r. jest liderem brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Wyspy Brytyjskie zasiedlone były już w epoce paleolitu. Liczne ślady pozostawiły po sobie kultury neolitu i brązu, pod koniec której kraj ten zasiedliły ludy celtyckie, później Anglowie, Sasi, Jutowie i Wikingowie W 1707r. za panowania Anny Stuart dotychczasową unię personalną ze Szkocją zastąpiono unią realną, tworząc Królestwo Wielkiej Brytanii W 1914 r. rozpoczęła się I wojna światowa, w której Wielka Brytania walczyła w sojuszu z Rosją i Francją. W 1939 r. wybuchła II wojna światowa; Anglia walczyła w niej z armią Hitlera. Po zakończeniu wojen w I połowie XX w. Wielka Brytania wkroczyła w okres rozwoju gospodarczego. Aktualnie jest jednym z najbardziej rozwiniętych i najbogatszych krajów świata; dysponuje bronią nuklearną oraz jest gwarantem pokoju na świecie. Królowa Elżbieta II

5 Położenie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej składa się z Anglii, Walii i Szkocji oraz Irlandii Północnej. Pozostałościami po dawnym imperium kolonialnym, jakim była Wielka Brytania, jest tak zwany Commonwealth. Wyspy Brytyjskie leżą w pobliżu północno zachodnich brzegów Europy, sąsiadując z Francją, od której oddziela je Kanał, zwany na dwa sposoby, zależnie od narodowości mówiącego - Francuzi zwą go Kanałem La Manche, Anglicy Kanałem Angielskim, inni mieszkańcy Europy nazywają go potocznie Eurochannel'em, tak też się zwie podmorski tunel, łączący Brytanię z kontynentem.

6 Symbole Hymn Godło Flaga God save our gracious Queen,
Long live our noble Queen, God save the Queen: Send her victorious, Happy and glorious, Long to reign over us: God save the Queen. O Lord, our God, arise, Scatter thine enemies, And make them fall. Confound their politics, Frustrate their knavish tricks, On thee our hopes we fix, God save us all. Boże, chroń naszą miłościwą królową! Niech długo żyje nasza dostojna królowa! Boże, chroń królową! Obdarz ją zwycięstwem, szczęściem i chwałą, długim panowaniem, Boże, chroń królową. O Panie, Boże nasz, Ukarz Twych wrogów I spraw, by upadli. Pomieszaj im szyki, Obnaż ich podłe sztuczki; W Tobie pokładamy nadzieje. Boże, zbaw nas. Flaga

7 Londyn – stolica Wielkiej Brytanii - miasto w południowo-wschodniej części. Londyn położony nad Tamizą, jest największym miastem Europy (przed Paryżem i Moskwą), jest także jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. To miasto pełne zabytków i muzeów przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów, jest także największym europejskim węzłem komunikacji lotniczej. Administracyjnie Wielki Londyn jest podzielony na 32 dzielnice. Najważniejsze z nich to City of London i City of Westminster.

8 Co warto zobaczyć w Londynie?

9 Big Ben - ważący 14 ton dzwon umieszczony na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii.

10 The Palace of Westminster - siedziba parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous i wyższej - Hous of Lords.

11 Buckingham Palace – oficjalna, stała rezydencja królewska od 1837r
Buckingham Palace – oficjalna, stała rezydencja królewska od 1837r. Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar. Przed pałacem można obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty.

12 Tower Bridge ("Most Wieżowy")- to niekwestionowany symbol Londynu zaraz po Big Benie. W wieżach znajduje się obecnie muzeum jego historii, a z górnego pomostu, otwartego dla turystów roztacza się piękny widok na rzekę Tamizę.

13 London Eye  – koło obserwacyjne znajdujące się w dzielnicy Lambeth, w Londynie. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Otwarcia dokonał premier Tony Blair  31 grudnia 1999 roku.

14 Wembley- największy stadion zaraz po Hiszpańskim Camp Nou w Europie
Wembley- największy stadion zaraz po Hiszpańskim Camp Nou w Europie. Obecnie na trybunach może równocześnie zasiąść 90,000 widzów. Na Wembley Stadium mogą odbywać się mecze piłki nożnej, rugby, żużlowe, zawody lekkoatletyczne oraz koncerty. W tym roku m.in. na tym stadionie będą rozgrywane Igrzyska Olimpijskie.

15 Ciekawostki londyńskie

16 Double Decker To londyński, czerwony, piętrowy autobus - jest symbolem stolicy Wielkiej Brytanii.
Budki telefoniczne W Londynie na ulicach stoją charakterystyczne czerwone budki telefoniczne.

17 Na ulicach… Znakiem szczególnym wyróżniającym Wielką Brytanię od innych krajów Unii Europejskiej są czarne taksówki. Uwagę podróżnych zwraca także lewostronny ruch drogowy. Powoduje on, że kierownice w brytyjskich samochodach umieszczone są z prawej strony.

18 Dziękujemy za uwagę KONIEC Wykonali: Cisek Sylwia Lichota Agnieszka
Jodłowski Mateusz Ożóg Michał


Pobierz ppt "Wielka Brytania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google