Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielka Brytania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielka Brytania."— Zapis prezentacji:

1 Wielka Brytania

2 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia.

3 INFORMACJE OGÓLNE Stolica : Londyn (7 mln mieszkańców) Powierzchnia : 244,1 tys. km2 Ludność : 59,5 mln mieszkańców (2000) Język urzędowy : angielski, w użyciu także języki celtyckie: walijski, irlandzki, gaelicki (szkocki) Gęstość zaludnienia : 243 osób/km2 Większe miasta : Birmingham (1 mln), Leeds (726 tys.), Glasgow (616 tys.), Sheffield (530 tys.), Liverpool (468 tys.), Manchester (430 tys.), Newcastle upon Tyne (284 tys.)

4 LONDON EYE Koło znajduje się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy. London Eye ma wysokość 135 metrów. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie połączone z zewnętrznym obwodem koła, które obraca się z prędkością ok. 0,9 km/h. Pełen obrót koła trwa około 40 min .

5 Symbole Wielkiej Brytanii

6 Najsłynniejsi Anglicy
James Cook ( ), angielski żeglarz i odkrywca, kartograf, astronom. Organizator i kierownik trzech wypraw dookoła świata James Cook

7 William Szekspir William Shakespeare ( ), angielski dramaturg, poeta, aktor. Urodził się w miasteczku Stratford-on-Avon. Przyjmuje się, iż Shakespeare jest autorem 37 sztuk (o nie do końca ustalonej chronologii), które dzieli się na: kroniki historyczne, związane z dziejami Anglii, tragedie i komedie.

8 Isaac Newton Sir Isaac Newton ( ), fizyk, matematyk, filozof i astronom angielski. Sformułował prawo powszechnego ciążenia (prawo grawitacji), wyjaśnił precesję osi Ziemi i pływy morza, uzasadnił prawa Keplera. W optyce opracował korpuskularną teorię budowy światła.Określił zasady optyki geometrycznej oraz odkrył interferencję światła Dał początek badaniom nad ciepłem. odkrył rachunek różniczkowy i całkowy.W filozofii twórca mechanicyzmu.

9 Najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii
SEVERN

10 NAJCIEKAWSZE ZABYTKI Stonehenge to jedna z największych budowli megalitycznych wzniesiona w okresie późnego neolitu i wczesnej epoki brązu (ok p.n.e.),

11 Mur Hadriana Mur Hadriana - rzymski mur obronny w północnej Brytanii wybudowany w latach n.e. W czasach cesarza Hadriana. Pomyślany jako zapora przed wojowniczymi plemionami Piktów z Kaledonii, nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Pozostałości muru Hadriana można oglądać w Housesteads i Great Chesters, są one chronione jako dziedzictwo narodowe.

12 Zamek Windsor Zamek królewski w Windsorze, złożony z licznych zabudowań otoczonych murami z wieżami i bramami. Rezydencja królów angielskich, założona w XI w. przez Wilhelma I Zdobywcę, następnie rozbudowywana przez kolejnych władców.

13 Pałac Buckingham Rezydencja brytyjskich monarchów w Londynie od Pierwszą mieszkanką była królowa Wiktoria. Pałac zbudowany w pocz. XVIII w. dla ks. Buckingham (stąd nazwa), 1761 zakupiony przez króla Jerzego III dla swojej żony. Mieści się w nim cenna galeria obrazów okresowo udostępniana publiczności.

14 Westminster Abbey Dwuwieżowa katedra późnogotycka w formie trójnawowej bazyliki z transeptem - z grobami władców, od XIV w. również miejsce spoczynku wybitnych mężów stanu oraz poetów i prozaików w tzw. Narożniku Poetów. Po kasacie zakonów w Anglii, w 1540 Opactwo przeszło na własność królów angielskich.

15 Budowę tej neogotyckiej wieży podjęto zaraz po tym, jak znaczna część Pałacu spłonęła w 1834 roku. Dzwon waży 13 ton. Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Cztery tarcze mają średnicę 7,5 m każda oraz wskazówki o długości 4,25 m. Podaje on niemalże dokładny czas i co kwadrans wybija melodię wzorowaną na tej z dzwonu St Mary's Church (University Church) w Cambridge. Big Ben

16 Katedra św. Pawła Katedra Świętego Pawła to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątynni tej dzielnicy.

17 LONDYN to największe miasto Wielkiej Brytanii i jedno z największych na świecie


Pobierz ppt "Wielka Brytania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google