Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ameryka Północna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ameryka Północna."— Zapis prezentacji:

1 Ameryka Północna

2 Ameryka Północna Na półkuli zachodniej leży ląd nazwany Ameryką. Ląd ten dzieli się na dwa kontynenty : Amerykę Północną i Południową. Obszar Ameryki Północnej wynosi ponad 24 mln km².

3

4 Ameryka Północna została odkryta przez K. Kolumba.
Amerykę - w odróżnieniu od Starego Świata, czyli znanych Europejczykom od starożytności kontynentów Europy, Afryki i Azji – nazwano Nowym Światem. Nazwa Ameryka pochodzi od imienia podróżnika Amerigo Vespucciego, który nie tylko badał i opisywał ziemie odkryte przez Krzysztofa Kolumba, lecz także sam dokonał wielu odkryć. Geograficzna granica między Ameryką Północną i Południową przebiega na obszarze, którego szerokość wynosi tylko 47km. W miejscu tym, zwanym Przesmykiem Panamskim, wybudowano Kanał Panamski – główną drogę morską łączącą Ocean Antlantycki, oblewający obie Ameryki ze wschodu, z Oceanem Spokojnym, otaczającym te kontynenty z zachodu.

5 Ludność Amerykę Północną zamieszkuje 524 mln ludzi ,co stanowi około 8% ludności świata, głównie biali, czarni i Indianie. Najbardziej zaludnione tereny to: Bermudy i Barbados, a najmniej zaludnione tereny to obszar Grenlandii i Kanada . Szczególnie ważnym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie ludności jest fakt, że ogromna powierzchnia kontynentu znajduje się pod wpływem klimatów: polarnego, subpolarnego i umiarkowanie chłodnego, co znacząco ogranicza możliwość trwałego egzystowania człowieka na północy. Kolejnym obszarem o niewielkiej koncentracji ludności są Kordyliery wraz z kotlinami śródgórskimi, a także obszary pustynne i półpustynne. W Ameryce Północnej można również wskazać obszary o wysokiej koncentracji ludności, np. pogranicze kanadyjsko-amerykańskie, północny wschód Stanów Zjednoczonych, niektóre odcinki wybrzeża Oceanu Spokojnego.

6 Wyspa Wiktorii bermudy

7 Ameryka Północna leży na półkuli północnej i zachodniej.
Pod względem wielkości Ameryka Północna jest trzecim (po Azji i Afryce) kontynentem na ziemi. Północną i centralną cześć kontynentu zajmują dwa wielkie państwa : Stany Zjednoczone Ameryki Północnej (USA) i Kanada. Obfituje w liczne wyspy, wśród których jest największa wyspa świata- Grenlandia i Wyspa Wiktorii. Do wielkich półwyspów należą : Labrador i Alaska- leżące na północy – oraz Jukatan i Floryda – na południu kontynentu. Wśród cieśnin należy wymienić Cieśninę Beringa i Davisa. Wzdłuż zachodnich wybrzeży rozciąga się potężny łańcuch górski – Kordyliery. Składa się on z kilku równoległych ułożonych pasm górskich. Od wschodu do Gór Skalistych przylegają wyżynne równiny zwane Wielkimi Równinami. Nizina rozciągająca się w środku kontynentu to Nizina Centralna, a na wybrzeża Oceanu Atlantyckiego występują Nizina Atlantycka i zatokowa. Wzdłuż wschodnich wybrzeży rozciągają się stare góry Appalachy. W obniżeniu między Appalachami a Kordylierami płynie najdłuższa rzeka Ameryki Północnej – Missisipi, które największym dopływem jest Missouri. Na granicy Kanady ze Stanami Zjednoczonymi znajduje się pięć wielkich jezior, z których największe –Jezioro Górne - jest drugim co do wielkości jeziorem na świecie. Między jeziorami Erie i Ontario znajduje się powszechnie znanym wodospad Niagara, którego wody we wschodniej części spadają z wysokość 50 metrów.

8 Państwa i ich stolice Meksyk-Meksyk Stany Zjednoczone-Waszyngton
Kuba-Hawana Kanada-Ottawa Jamajka-Kingston

9 PODSUMUJ Amerykę Północną nazywa się Nowym Światem.
Kanał Panamski dzieli ląd Ameryki na Amerykę Północną i Amerykę Południową. W Ameryce Północnej leżą dwa ogromne państwa – Stany Zjednoczone i Kanada. Linia brzegowa Ameryki Północnej jest urozmaicona wieloma wyspami, półwyspami, zatokami i cieśninami. Rdzenną ludność Ameryki stanowią Indianie i Eskimosi, a napływową głównie Europejczycy i Afrykanie.

10 Krzyżówka O C H I C A G N I A G A R A E S K I M O S I K A N A D A A T
L A N T Y K J J A M A K A J U K A T A N F L O R Y D A M I S S I S I P I B A K U

11 MAMY NADZIEJĘ ŻE WAM SIĘ PODOBAŁO
KONIEC

12 Autor pracy: G. A. page&v=e0u8YRHZi9o


Pobierz ppt "Ameryka Północna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google