Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Parkietaże i mozaiki w architekturze i sztuce”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Parkietaże i mozaiki w architekturze i sztuce”"— Zapis prezentacji:

1 „Parkietaże i mozaiki w architekturze i sztuce”
Dominik Furmaniak Gimnazjum hr. Edwarda Raczyńskiego Klasa Ic

2 Wszystko o mozaice Mozaika – dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych, o różnej kolorystyce (dwu lub wielobarwne), fakturze i kształcie kamyczków, kawałków szkła lub ceramiki. Elementy są przyklejone do podłoża przez ułożenie na niezwiązanej zaprawie, wapiennej, cementowej lub żywicy pochodzenia roślinnego. Stosowana jest do zdobienia posadzek, ścian,  kopuł, sklepień, apsyd w budownictwie sakralnym. Historia - technika znana była już w starożytności. Najstarsze, znalezione pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat (Uruk). W starożytnej Grecji pierwsze mozaiki układano z otoczaków znalezionych na brzegach rzek i morza. Mozaiki miały kolorystykę biało-czarną z mniejszymi polami żółtymi, brązowymi i czerwonymi.

3 Mozaika w architekturze i sztuce
W zależności od jej wielkości, wyróżniamy mozaiki takie jak: MOZAIKA WSPÓłCZESNA -  podstawowa wielkość płytki o bokach długości 20 mm (3/8"). Jest to dobra wielkość dla mozaiki około 9 m2. MOZAIKA BIZANTYJSKA - wynosi 20 mm x 10 mm (3/4" x 3/8"). Jest to rozmiar weneckiej smalty, zapewniający ekspresywny przepływ koloru.

4 Mozaika w architekturze i sztuce c.d.
MOZAIKA RZYMSKA - 10mm x 10mm (3/8" x 3/8") , razem z tesserami o nieregularnym  kształcie charakteryzuje mozaikę rzymską MIKROMOZAIKA - 5mm x 5mm (3/16" x 3/16") i mniejsze. Maleńkie tessery używane do małych detali i wykańczania pracy.

5 Parkietaż Parkietaż – pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie. Można rozpatrywać parkietaże części płaszczyzny oraz powierzchni, które nie są płaskie (np. parkietaże sfery). Można także badać parkietaże przestrzeni trójwymiarowej i przestrzeni wymiarów wyższych. Nie jest konieczne ograniczanie się do przestrzeni euklidesowych. W praktyce (parkietaż chodnika) elementy parkietażu nie muszą być wielokątami. Typy parkietaży płaszczyzny: Parkietaż okresowy Parkietaż foremny Parkietaż regularny

6 Parkietaże w architekturze i sztuce
Parkietaże z prostokątów - Niby taka prosta figura, a zauważcie, ile daje możliwości skomponowania parkietażu. Parkietaże ze zmodyfikowanych prostokątów - Czy potrafisz opisać, w jaki sposób przekształcono prostokąt, aby otrzymać kształty poniższych kostek brukowych?

7 Parkietaże w architekturze i sztuce c. d.
Parkietaże z kwadratów - Wydaje się, że parkietaż wykonany z kwadratów musi być bardzo prosty i niczym nie może nas zaskoczyć. Wystarczy jednak wykorzystać kwadraty dwóch rodzajów, aby uzyskać niezwykle ciekawy matematycznie wzór. Taki chodnik można zobaczyć w kilku miejscach na ul. Sienkiewicza we Wrocławiu, m.in. przed Szkołą Podstawową nr 91. Zauważcie, że kwadraty wypełnią w ten sposób płaszczyznę niezależnie od rozmiarów ciemnej kostki. Ponadto parkietaż ten stanowi geometryczny dowód twierdzenia Pitagorasa. Dlaczego?

8 Parkietaże w architekturze i sztuce c. d.
Parkietaże z rombów - Parkietaże w pierwszym rzędzie dają złudzenie optyczne sześciennych kostek ustawionych jedne na drugich na różne sposoby. Zdjęcia drugie i trzecie przedstawiają ten sam układ, ale wrażenie jest znacznie silniejsze w przypadku trzeciego zdjęcia, na którym romby są w różnych kolorach. Parkietaże z sześciokątów foremnych - Parkietaż na trzecim zdjęciu jest właściwie zbudowany z trapezów równoramiennych stanowiących połówki foremnego sześciokąta. Fotografię tę wykonano we wrocławskiej katedrze.

9 Złudzenia zrobione z parkietaży i mozaiki
Złudzenie różnie zorientowanych sześcianów Złudzenie trójwymiarowości

10 KONIEC


Pobierz ppt "„Parkietaże i mozaiki w architekturze i sztuce”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google