Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obiekty Kościelne w Pleszewie. p.w. św. Floriana Kościół parafialny p.w. św. Floriana, prezbiterium gotyckie, z boku murowana zakrystia. Nawa drewniana.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obiekty Kościelne w Pleszewie. p.w. św. Floriana Kościół parafialny p.w. św. Floriana, prezbiterium gotyckie, z boku murowana zakrystia. Nawa drewniana."— Zapis prezentacji:

1 Obiekty Kościelne w Pleszewie

2 p.w. św. Floriana Kościół parafialny p.w. św. Floriana, prezbiterium gotyckie, z boku murowana zakrystia. Nawa drewniana dobudowana w 1745 r. z fundacji kanonika Chockiego Ludwika Pełki, dwie drewniane kruchty. Obie części kościoła kryte wspólnym dachem gontowym z wieżyczką na sygnaturkę. Jednonawowy, trzy ołtarze barokowe. W ołtarzu głównym późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

3 Kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela Kościół usytuowany jest na wschód od rynku. Istnieje co najmniej od XIV wieku. Do 1806 roku otoczony był cmentarzem grzebalnym. Jest to budynek murowany, orientowany, niegdyś gotycki. Częściowo spalony w 1806 roku i odbudowany w latach 1807- 1822 jako eklektyczny, z fragmentami gotyckich ścian. W 1854 roku rozbudowany o wschodnią zakrystię, a w latach 1873-1878 o neogotycką kaplicę św. Józefa. W 1933 roku wpisany do rejestru zabytków.

4 Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela Kościół Najświętszego Zbawiciela to do 1945 r. zbór ewangelicki św. Jana, wzniesiony w l. 1844– 1846.Orientowany, murowany, o cechach klasycystycznych, z węższym prezbiterium od wschodu i z drewnianymi emporami w nawie. Fasada z wieżą ujętą wysokimi aneksami gdzie były mieszkania dla księży. W 1977 i 2007 r. zmieniono wystrój architektoniczny wnętrza kościoła.Po południowej stronie kościoła Dom Katechetyczny oraz pastorówka z 2 poł. XIX w., a dalej kostnica z XIX w. (ob. kaplica) i cmentarz ewangelicki. Na słupkach bramnych stoją dziewiętnastowieczne rzeźby św. Wawrzyńca i św. Jana Nepomucena, które do II wojny znajdowały się w Rynku.

5 Kościół parafialny Ścięcia św. Jana

6 Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

7 Synagoga

8 Św. Wawrzyniec Pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Wawrzyńca pochodzą z XII wieku. Pierwotna budowla powstała dla norbertanów, sprowadzonych do Kościelnej Wsi w 1124 roku, z fundacji palatyna śląskiego, Piotra Włostowica. Po norbertanach, jeszcze w XII wieku, opiekę nad świątynią przejęli i sprawowali do roku 1797 - benedyktyni. W ciągu kilku wieków kilkakrotnie dokonywali oni rozbudowy kościoła.

9 Cmentarz

10 Pomnik

11 Mur pamięci i pomnik Jana Pawła II Pleszewski Mur Pamięci przy kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela powstał w 2006 r. Jest miejscem upamiętniania zasłużonych pleszewian. Wmurowano tu m.in. tablice zamordowanych oficerów w Katyniu oraz proboszcza ks. Kazimierza Niesiołowskiego. Przed murem stoi jeden z ciekawszych w Polsce pomników papieża Jana Pawła II.


Pobierz ppt "Obiekty Kościelne w Pleszewie. p.w. św. Floriana Kościół parafialny p.w. św. Floriana, prezbiterium gotyckie, z boku murowana zakrystia. Nawa drewniana."

Podobne prezentacje


Reklamy Google