Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Częstochowa - zabytki zapraszamy….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Częstochowa - zabytki zapraszamy…."— Zapis prezentacji:

1 Częstochowa - zabytki zapraszamy…

2 Częstochowa to miasto o historii liczącej ponad 760 lat, położone w sercu południowej Polski na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Kraina ta dzięki szczególnym walorom przyrodniczym, krajoznawczym i kulturowym stanowi jeden z najbardziej interesujących regionów turystycznych i gospodarczych w Polsce. Częstochowa od stuleci pełniąca rolę duchowej stolicy Polski, dzięki obecności klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Bożej, w sercach Polaków zajmuje miejsce szczególne.

3 Miasto Częstochowa na starej pocztówce

4 Jasna Góra Kościół i klasztor na Jasnej Górze w wieku XIV był małym drewnianym kościółkiem parafialnym do którego książę Władysław Opolczyk sprowadził z Węgier zakon ojców paulinów. W roku 1384 paulini otrzymali od księcia pod opiekę obraz Matki Boskiej. Na początku XV wieku zakonnicy wybudowali niewielki kościół murowany, który – jak podają, za sprawą cudownego obrazu stał się „Miejscem Tajemnicy Cudów” i przyciągał pielgrzymów z całej Polski i krain sąsiednich.

5 Kościół Katedralny p.w. św. Rodziny
Obecnie Archikatedra położona przy ulicy Krakowskiej na Pl. Jana Pawła II. Jeden z największych kościołów w Polsce. Murowany w stylu gotyckim, wzniesiony w latach 1902 – 1927 wg projektu architekta z Warszawy Konstantego Wojciechowskiego

6 Kościół św. Zygmunta przy placu Daszyńskiego (dawniej Nowotki) wybudowany w stylu barokowym

7 Kościół św. Barbary i Andrzeja
Kościół zbudowany został razem z klasztorem latach 1637 – 1642 z inicjatywy prowincjała o. Andrzeja Gołdowskiego. Kościół zw. potocznie kościołem św. Barbary.

8 Kościół p. w. św. Jakuba wzniesiony w 1586
Kościół p.w. św. Jakuba wzniesiony w Rozbudowany przez Jakuba Zalejskiego w 1674 roku. W 1869 Cerkiew w stylu bizantyjskim.

9 Kościół Ewangelicki p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego
Kościół Ewangelicki p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego. Wzniesiony w latach

10 Obserwatorium astronomiczne wzniesione przez architekta Władysława Jabłońskiego

11 Ratusz Najokazalszą budową publiczną w Częstochowie był ratusz – jego budynek wzniesiony został w początkowym okresie istnienia Alei NMP, w 1828 r wg projektu architekta Franciszka Reinsteina.

12 Zabytkowe kamienice

13 DOM FRANKEGO na początku XX wieku. Pierwszy właściciel – Adolf Franke, ówczesny dyrektor przędzalni i dużej fabryki włókienniczej

14 DOM KSIĘCIA zbudowany w latach 1912 – 1913(proj. Arch
DOM KSIĘCIA zbudowany w latach 1912 – 1913(proj. Arch. Adam Paprocki) jedna z największych budowli w Częstochowie przed I wojną światową.

15 Stary rynek (stara Częstochowa) to teren, na którym w okresie średniowiecza istniał gród otoczony murami z kilkoma bramami. W rynku starego miasta stał do początku XIX wielki ratusz.

16 Obecny wygląd Częstochowskich
zabytków

17 Jasna Góra

18 Obecnie użytkowane Obserwatorium Astronomiczne

19 Kościół św. Zygmunta

20 Kościół św. Barbary i Andrzeja

21 Kościół Katedralny p.w. św. Rodziny

22 Kościół p.w. św. Jakuba

23 Kościół p.w. św. Rocha i Sebastiana

24 Kościół Ewangelicki

25 Ratusz

26 Zabytkowe kamienice w Alei N.M.P

27

28

29

30 Dom Frankego

31 Dom Księcia

32 Zespół zabytkowych kamienic przy ulicy 7 Kamienic

33

34

35

36 Muzeum Hutnictwa i Górnictwa Rud Żelaza
Oddział Muzeum Okręgowego, w parku im. Staszica Mieszczą się w nim zabytki z zakresu górnictwa rud żelaza: XIX-wieczne narzędzia pracy oraz zestaw zabytków stanowiących część wyposażenia kopalni z tego okresu oraz narzędzia stosowane obecnie.

37 CMENTARZ ŻYDOWSKI założony w 1799r
CMENTARZ ŻYDOWSKI założony w 1799r. Najstarsze nagrobki z początku XIX wieku o bogatej dekoracji rzeźbiarskiej

38

39 NASZE LIMERYKI Miłemu człekowi z Częstochowy
Wpadł do głowy pomysł nowy: Zaprosił kolegów na brzeg Warty Bo tam słychać fajne żarty Oraz rzeki ciche rozmowy W mieście Częstochowa na placu Biegańskiego Stoi pomnik Józefa Piłsudzkiego Jego postawa mężna Błyszcząca szabla mosiężna Mało tego, był dowódcą Wojska Polskiego Częstochowa miasto klawe Duże, ładne i ciekawe Wszystkim ludziom słonko świeci Dzieciom nauka szybko leci Panie w szkole są łaskawe. Moje miasto Częstochowa Z Jasną Górą, co się chowa, Chętnie wita gości Z dalekich włości, Bo jest ona pielgrzymkowa

40 Autorzy: Ania Czystek Kasia Pabiś
Dziękujemy za uwagę… Autorzy: Ania Czystek Kasia Pabiś


Pobierz ppt "Częstochowa - zabytki zapraszamy…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google