Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MOJE MIEJSCE W KROTOSZYNIE RYNEK

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MOJE MIEJSCE W KROTOSZYNIE RYNEK"— Zapis prezentacji:

1 MOJE MIEJSCE W KROTOSZYNIE RYNEK

2 Ratusz

3 Ratusz w Krotoszynie – budynek murowany z około 1689 roku, przebudowany w latach na neorenesansowy. Posiada ośmioboczną, smukłą, barokową wieżę. W ratuszu działa Urząd Stanu Cywilnego i jeden z wydziałów Urzędu Miejskiego a także restauracja "Ratuszowa"

4 Fontanna

5 Zabytkowe uliczki ul. Zdunowska

6 ul. Kaszarska

7 ul. Klasztorna

8 Plany przebudowy Rynku

9 Kościoły św. Apostołów Piotra i Pawła

10 Historia parafii Jest to świątynia potrynitarska wybudowana w stylu barokowym w latach według projektu Marcina Frantza. Posiada dwuprzęsłową nawę i prezbiterium zamknięte kolistą absydą. Wyposażenie wnętrza w stylu późnobarokowym, m.in. ambona w kształcie łodzi z masztem i rozdętym żaglem, wiosłami, kotwicą i sieciami.

11 Kościół Św. Jana Chrzyciciela

12 Świątynia wybudowana z fundacji Jana Rozdrażewskiego w latach dla braci czeskich, od 1600 kościół użytkują katolicy. Restaurowany po pożarze w 1774 roku. Późnogotycki, trzynawowy bazylikowy z wieżą na planie kwadratu. Nawy boczne są zwieńczone kaplicami o szczytach renesansowych. Wyposażenie wnętrza z XVII i XVIII wieku, bardzo bogate. Główny ołtarz późnorenesansowy, drewniany, rzeźbiony, trzykondygnacjowy z figurami świętych. W ołtarzu obraz, kopia Petera Paula Rubensa, 'Zdjęcie z krzyża', powyżej późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. Na profilowanej gotyckiej belce gotycka grupa pasyjna z końca XV wieku. Stalle późnorenesansowe. W nawie południowej renesansowy nagrobek fundatora budowli Jana Rozdrażewskiego (zmarłego 1600) z leżącą postacią rycerza w zbroi. Na zewnętrznej elewacji prezbiterium epitafium księdza Dajewskiego, dziekana i proboszcza krotszyńskiego (zmarłego 1704)

13 Koniec!!!


Pobierz ppt "MOJE MIEJSCE W KROTOSZYNIE RYNEK"

Podobne prezentacje


Reklamy Google