Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja okolica Konin– miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, we wschodniej części województwa wielkopolskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja okolica Konin– miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, we wschodniej części województwa wielkopolskiego."— Zapis prezentacji:

1 Moja okolica Konin– miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Siedziba powiatu konińskiego. W latach 1975–1998 stolica województwa konińskiego. Według danych GUS z 2009, miasto posiada mieszkańców. Herb Konina:

2 Okolice Konina Zaliczamy do nich: Starówka Morzysław Gosławice

3 Starówka cz.1 Słup Milowy– najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo- Wschodniej. Mieści się przy kościele św. Bartłomieja na konińskiej Starówce. Inskrypcja na nim głosi, że został ufundowany przez komesa Piotra Włostowica w 1151 r Kościół św. Bartłomieja, gotycki, o układzie bazylikowym, trójnawowy. Pochodzi z XIV w. Od południowej strony kaplice gotycka NMP i renesansowa koninianina Jana Zemełki, w której znajdują się bogato intarsjowane stalle z ornamentami roślinnymi, ptakami i jednorożcami oraz gotycka rzeźba Matki Boskiej z XVI w. Ks.św.Bartłomieja: Słup Milowy:

4 Starówka cz.2 Ratusz w Koninie, ratusz na Starówce w Koninie, klasycystyczny, wzniesiony przed Początkowo ratusz stał na rynku (obecnie plac Wolności). Jego pierwotny gotycki kształt uległ zniszczeniu przez pożar w 1707 roku, a zbudowana w latach 80. XVIII wieku budowla spłonęła w 1796 roku. Obecny gmach ratuszu wybudowali Prusacy, przed rokiem 1803. Ratusz w Koninie:

5 Morzysław Kościół św. Wojciecha- kościół mieści się w konińskiej dzielnicy Morzysław przy ulicy Portowej. jest to neobarokowa budowla wybudowana w latach W ścianie prezbiterium zachował się fragment wcześniejszej budowli z 1785. Kościół św. Wojciecha:

6 Gosławice cz.1 Zamek- wybudowany w latach przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza herbu Godzięba, gotycki. Rezydencję typu dwór obronny zbudowano bez wieży. Pierwotnie zachowały się mury do wysokości I piętra oraz mur zewnętrzny. Herb Godzięba: Zamek:

7 Gosławice cz.2 Kościół św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach, gotycko-neogotycki. Ufundowany przez właściciela Gosławic biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza herbu Godzięba. Zbudowany na planie krzyża greckiego. Sklepienie palmowe wspiera centralnie usytuowana kolumna. Do ośmiobocznej nawy przylegają tworząc ramiona krzyża: prezbiterium, dwie kaplice i kruchta. Wewnątrz kościoła są trzy neogotyckie ołtarze z końca XIX w. Kościół św. Andrzeja Apostoła:

8 Źródła: Więcej informacji można znaleźć tutaj:

9 Jakub Józefacki Sp6 w Koninie


Pobierz ppt "Moja okolica Konin– miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, we wschodniej części województwa wielkopolskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google