Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Drewniane zabytki Rybnika

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Drewniane zabytki Rybnika"— Zapis prezentacji:

1 Drewniane zabytki Rybnika
~Kapliczki~ Autor: Ania Kukla Klasa III e

2 Spis treści: Stodoły Chwałęcice Niedobczyce Niewiadom Stanowice
Zebrzydowice Wodzisław Wilchwy

3 Stodoły Przydrożna kapliczka w Stodołach p.w. św. Jana Nepomucena. Murowana na ceglanej podmurówce z dużą półkoliście zamkniętą wnęką, w której znajdowały się drewniana figura patrona kapliczki oraz mniejsze figury św. Józefa i św. Floriana  -  patrona Stodół. Te piękne ludowo – barokowe rzeźby wymagałyby teraz renowacji gdyby nie to, że na początku lat 90 – tych figurki te zniknęły bez śladu. Wielospadowy dach kapliczki jest remontowany. Opiekunami kapliczki są państwo Deptowie. Z relacji mieszkańców: „Bezmała ta kapliczka wybudowoł niejaki Wilk co był śpiywokym, dużo rzykoł i chodził po ponciach. Moja starka mieli 103 lata jak umrzyli i dycki godali, że jak oni prziszli na świat, to już tyn świnty Jon tu stoł.”

4 Kapliczka w Rybniku - Stodołach

5 Chwałęcice Kapliczka domkowa w Chwałęcicach jest murowana z dachem dwuspadowym zwieńczonym smukłą sygnaturką. Drzwi i okna zamknięte półkoliście z kunsztownie wykończoną stolarką. Patronem Chwałęcic, z zarazem jej kapliczki jest św. Jan Nepomucen. Odrestaurowana barokowo – ludowa figurka tego świętego znajduje się obecnie w kościele. Przed kapliczką znajduje się krzyż kamienny fundacji Gaszków z 1907 roku.

6 Kapliczka w Chwałęcicach

7 Niedobczyce Niedobczycka, XIX – wieczna kapliczka domkowa jest murowana, otynkowana bardzo przypomina sześcian. Na dachu znajduje się sygnaturka z prześwitem, wsparta na ozdobnych słupkach. Wnętrz niegdyś kryło ciekawe płaskorzeźby, obecnie już tylko figurkę św. Jana Nepomucena. Mimo przeprowadzonego remontu obiekt podupada trawiony zębem czasu i szkodami górniczymi. Wymaga gruntownego remontu.

8 Kapliczka w Niedobczycach

9 Niewiadom Niewiadomska kapliczka domkowa p.w. św. Jana Nepomucena prawdopodobnie pochodzi z początku ubiegłego wieku. Kapliczka jest murowana z dwuspadowym dachem. Z inicjatywy mieszkańców w 1995 roku była remontowana. Sąsiedni mieszkańcy dbają o swój zabytek zrośnięty z wiekową lipą stojącą obok skrzyżowania ruchliwych dróg niewiadomskich.

10 Kapliczka w Niewiadomiu

11 Stanowice Stanowicka kapliczka św., Jana Nepomucena, mimo tego iż zbudowana została przy drodze jest malowniczo zrośnięta z wiekowym dębem – pomnikiem przyrody. Jak każda miejska kapliczka i ta ma kształt sześciokąta z dwuspadowym dachem. W szczycie ściany frontowej wyryte są elementy dekoracyjne. Zakończona pięknym, misternej roboty krzyżem. Wnętrze malutkiej budowy sakralnej kryje figurkę św. Jana Nepomucena. 

12 Kapliczka w Stanowicach

13 Zebrzydowice Kapliczkę w Rybniku – Zebrzydowicach, pochodzącą z 1928 roku zbudowano w miejscu starej. Murowana w kształcie prostokąta z absydą, ma ołtarzyk o siodłowym dachu zwieńczony wieżyczką i dzwonnicą z prześwitem. We wnętrzu stoi postać św. Jana Nepomucena, malowana na blasze, pochodząca z poprzedniej kapliczki. Kiedyś pani Bronisława Rojek  - gorliwa opiekunka zebrzydowickiej kapliczki, wywodziła się z wielodzietnej rodziny, w której pieczę nad świątyńką i rola dzwonnika przechodziła z pokolenia na pokolenie. Teraz jej córka pani Małgorzata Kłosok cieszy się szacunkiem i wdzięcznością swoich współmieszkańców, a także księdza proboszcza. 

14 Kapliczka w Zebrzydowicach

15 Wodzisław Śl. Kapliczka domkowa św. Józefa. Zbudowana dziękczynnie za powrót syna prawdopodobnie z I wojny światowej. Murowana, otynkowana, kryta dachem czterospadowym, zwieńczonym wieżyczką z sygnaturką. Okna wąskie półkoliście zamknięte. Drzwi z ozdobnymi okuciami kowalskiej roboty. We wnętrzu ołtarzyk z figurą św. Jerzego obok figurki Matki Boskiej i św. Antoniego.

16 Kapliczka w Wodzisławiu Śl.

17 Wilchwy Kapliczka murowana, przebudowana ok r. z wcześniejszej prawdopodobnie XVIII-wiecznej. Zbudowana na rzucie prostokąta z prezbiterium. Kryta dachem dwuspadowym, ceramicznym z sygnaturką kopulastą. Wnętrze kryje ciekawe feretrony z ubiegłego stulecia przedstawiające dwustronne malowidła św. Antoniego, Boga Ojca oraz feretron przedstawiający historię figurki Matki Boskiej Giedelskiej z Dzieciątkiem. Również ciekawe rzeźby Chrystusa Bolesnego z1680 r. (odnawiana) oraz św. Jana Nepomucena. Kapliczka cudownie ocalałą w czasie ostatnich działań wojennych. Świętych: Barbarę i Floriana ufundowali miejscowi strażacy.

18 Kapliczka w Wilchwach


Pobierz ppt "Drewniane zabytki Rybnika"

Podobne prezentacje


Reklamy Google