Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1415 r. Nazwa wywodzi się od Cristiana de Rychlocice, nazwisko Rychłota. W 1552 r. Rychłocice należały do Barbary i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1415 r. Nazwa wywodzi się od Cristiana de Rychlocice, nazwisko Rychłota. W 1552 r. Rychłocice należały do Barbary i."— Zapis prezentacji:

1

2 Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1415 r. Nazwa wywodzi się od Cristiana de Rychlocice, nazwisko Rychłota. W 1552 r. Rychłocice należały do Barbary i Floriana Szczawińskich, a później do Piotrowskich. Natomiast w 1740 r. Andrzej Samuel Nekanda Trepka zostaje właścicielem miejscowości. Od tego czasu aż do 1940 r. właścicielami Rychłocic jest ród Trepków. W 1997 r. Trepkowie powrócili do Rychłocic i zamieszkali w miejscowym dworku.

3 Miejscowość zasłynęła w historii walkami historycznymi. W okresie powstania styczniowego ( 1863 ) stoczone zostały dwie bitwy.

4 Myśl wybudowania kurhanu zrodziła się w grudniu 1978 roku. Znaleziono wtedy książkę majora Józefa Oksińskiego, który opisuje dwie bitwy stoczone pod Rychłocicami. Jedna miała miejsce 15 kwietnia, a druga 8 maja 1863 r.

5 Obecnie na cmentarzu znajduje się obelisk upamiętniający walki powstania styczniowego i pozostałości krzyża z kurhanu, który już nie istnieje.

6 Obrona mostu na rzece Warcie miała miejsce w nocy z 3 na 4 września 1939 r. kiedy to 72 Pułk Piechoty Radom zagrodził drogę Niemcom zmierzającym w kierunku Łodzi. Zburzony most na rzece Warcie

7 Klasycystyczny dwór w Rychłocicach wzniesiony został w latach 1820 – 1830 przez rodzinę Nekandów – Trepków, do której cała wieś należała aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Według danych właścicieli i miejscowej ludności miał w nim nocować Napoleon Bonaparte wraz ze swoim wojskiem podczas wyprawy na Moskwę. Obok pałacu znajduje się rzeka Warta, która nadaje pałacowi piękny wygląd.

8 Po zakończeniu działań wojennych w majątku funkcjonował PGR. W roku 1960 dwór został przebudowany. W późniejszym okresie mieściła się tu Agencja Własności Rolnej. W roku 1997 dwór wydzierżawiła dawna rodzina właścicieli. Znajduje się on w jej posiadaniu do dnia dzisiejszego. W parku rosną rzadkie gatunki drzew: cis pospolity oraz topole czarne. W pałacu mieszka Renata Nekanda- Trepka, a 23 marca 2009 r. zmarł jej ojciec, Andrzej Nekanda-Trepka.

9 Kaplica w Rychłocicach została zbudowana w 1905 roku. Była ona ufundowana przez Lucynę Nekandę – Trepkę. Znajdują się w niej trumny z ciałami Artura, Andrzeja, Lucyny Nekandy – Trepki i pozostałych zmarłych członków rodu.

10

11 Pierwsze wzmianki o kościółku sięgają lat 1448/49. 24 lipca 1751 r. kościół spłonął. W 1773 r. kościół odbudowano z fundacji Aleksandra Trepki. Obecny budynek powstał w 1918 r. z fundacji Lucyny Trepki. W czasie II wojny światowej kościół służył jako magazyn zbożowy dla Niemców. W 1950 r. wrócił do użytku i został odnowiony.. Budynek jest drewniany i orientowany jak dawne kościoły, z wejściem od zachodu i prezbiterium od wschodu. Wyposażenie wnętrza późnobarokowe. Kościół posiada trzy ołtarze- w głównym znajduje się obraz- rzeźba przedstawiająca scenę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, w bocznych ołtarzach figura Matki Boskiej z Lourdes i Serca Jezusowego. Przy ołtarzu małe prezbiterium, chrzcielnica, ambona

12 Neogotycki spichlerz zbożowy powstał około 1830 roku. Jest to spichlerz dwukondygnacyjny murowany.Ma spadowy dach ze szczytami na bokach.


Pobierz ppt "Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1415 r. Nazwa wywodzi się od Cristiana de Rychlocice, nazwisko Rychłota. W 1552 r. Rychłocice należały do Barbary i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google