Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PATRYK TARASZKIEWICZ TOMASZ DĄBSKI Kraków. Rynek Główny Jest największym placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie. Ma kształt kwadratu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PATRYK TARASZKIEWICZ TOMASZ DĄBSKI Kraków. Rynek Główny Jest największym placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie. Ma kształt kwadratu."— Zapis prezentacji:

1 PATRYK TARASZKIEWICZ TOMASZ DĄBSKI Kraków

2 Rynek Główny Jest największym placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie. Ma kształt kwadratu o boku wynoszącym około 200 m.

3 Sukiennice Budowla powstała w XIV wieku. Jej nazwa pochodzi od kramów sukiennych, które ciągnęły się przez środek rynku. Później pokryto je wspólnym dachem, a z czasem postawiono w tym miejscu budynek. Dzisiaj można tu kupić pamiątki.

4 kościół Mariacki Jeden z największych i najważniejszych kościołów Krakowa. Został ufundowany w 1222 roku. Słynie z rzeźbionego ołtarza wykonanego przez Wita Stwosza oraz hejnału, który z jego wieży rozbrzmiewa co godzinę na cztery strony świata.

5 Ołtarz Wita Stwosza W ołtarzu jest ponad 200 figur. Wyrzeźbione są z litych kloców lipowych. Cała konstrukcja wykonana jest w drewnie dębowym, natomiast tło w modrzewiu. Dzieło Stwosza ma 13 metrów wysokości i 11 szerokości.

6 Brama Floriańska Brama Floriańska była jedną z ośmiu bram obronnych. Tutaj też zaczynała się Droga Królewska na Wawel. Na elewacji od strony Starego Miasta widać barokową rzeźbę patrona bramy – św. Floriana.

7 Barbakan Najcenniejszy zabytek zachowanego fragmentu fortyfikacji miejskich Krakowa. Zbudowano go w latach 1498-1499. Jest basztą wyjątkowo dużej średnicy (24,4 m) z licznymi strzelnicami. Pierwotnie otoczony był fosą.

8 Pomnik Adama Mickiewicza Znajduje się na Rynku Głównym. Przez krakowian zwany jest potocznie Adasiem. Na cokole pomnika znajduje się dedykacja:,,Adamowi Mickiewiczowi Naród

9 Pomnik Mikołaja Kopernika Powstał w 1899 r. 8 czerwca 1900 r. został uroczyście odsłonięty na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1953 r. pomnik został przeniesiony na Planty, gdzie stoi do dziś.

10 Muzeum Narodowe Muzeum powołane uchwałą Rady Miasta Krakowa 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jest najstarszym muzeum narodowym w Polsce.

11 Biblioteka Jagiellońska Główna biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanowi jedną z największych z bibliotek w Polsce.

12 Zamek Królewski na Wawelu Dawna siedziba królów. Obecnie można zwiedzać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Komnaty Królewskie, Skarbiec Królewski i Zbrojownię oraz wystawy Sztuka Wschodu i Wawel Zaginiony.

13 Smocza Jama Składa się z trzech komór. Ostatnia z nich służyła w XVII w. jako sala biesiadna. Wyjścia z niej strzeże podobizna Smoka Wawelskiego.

14 Katedra na Wawelu Miejsce koronacji polskich królów. Tutaj też składano ich prochy. Dobudowano do niej wiele kaplic. W najpiękniejszej z nich, Kaplicy Zygmuntowskiej, znajdują się sarkofagi ostatnich Jagiellonów.

15 Grobowiec królowej Jadwigi na Wawelu


Pobierz ppt "PATRYK TARASZKIEWICZ TOMASZ DĄBSKI Kraków. Rynek Główny Jest największym placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie. Ma kształt kwadratu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google