Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nocny wstyd w .... ....Pęp(k)owie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nocny wstyd w .... ....Pęp(k)owie."— Zapis prezentacji:

1 Nocny wstyd w .... ....Pęp(k)owie

2 UMBLICUS FLOS

3 Czym jest PĘPEK? Pępek (łac. umbilicus) – blizna w środkowym punkcie brzucha będąca pozostałością po odpadniętej (usuniętej) pępowinie. Znaczenie medyczne Pępek jest jednym z tzw. miejsc o zmniejszonym oporze (łac. locus minoris resistentiae), w którym ściana jamy brzusznej jest słabsza i bardziej podatna na zmiany patologiczne takie jak przepuklina.

4 Zmiany wyglądu pępka mogą świadczyć o zmianach ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. U kobiet ciężarnych pępek początkowo jest wklęsły, potem staje się płaski, a pod koniec ciąży – wypukły. Jest tak też z noworodkiem, w którego jelitach zbierają się bardzo duże ilości gazów spowodowanych mało urozmaiconym pokarmem. Podobne objawy można zaobserwować u osób z wodobrzuszem.

5 Znaczenie estetyczne Zależnie od tego, w jaki sposób był pielęgnowany kikut pępowiny, pępek może być wklęsły lub wypukły (zwłaszcza, gdy dochodzi do nasilonego bliznowacenia). Wypukły pępek jest uważany za defekt kosmetyczny, którego korekcję oferują kliniki chirurgii plastycznej

6 Geneza wyjazdu

7 Tutaj wszystko się zaczęło...

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 Pępowo Wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Pępowo, położona nad rzeką Dąbrocznią, 16 km na południowy wschód od Gostynia. W latach miejscowość należała do województwa leszczyńskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Pępowo. W miejscowości zamieszkuje Romana Paluszkiewicz wraz z rodziną. Liczba ludności: 1780 (w dniach III )

19 Pępowo

20

21 Historia Pierwsze wzmianki dotyczące Pępowa pochodzą z XII w. Zapis z 1136 mówi o tym, że wieś należała do majątku biskupa gnieźnieńskiego. W 1257 r. utworzona została we wsi odrębna parafia. Wtedy to prawdopodobnie zbudowana została pierwsza świątynia pod wezwaniem św. Andrzeja. W 1383 r. część ziem została odsprzedana staroście wielkopolskiemu. W 1444 jako właściciela części Pępowa wymienia się Pergryna Pampowskiego. Po śmierci ostatniego z rodu Pampowskich w 1571 właścicielem wsi został Melchior Konarzewski wraz z żoną Anną Siedlecką herbu Odrowąż. W posiadaniu Konarzewskich Pępowo pozostawało do XVIII w., gdy Weronika Konarzewska wychodząc za mąż za Macieja Mycielskiego wniosła w posagu dobra pępowskie. W 1876 r. jego prawnuk Ignacy Mycielski sprzedał majątek księciu Adolfowi Hansemanowi, by w rękach tej rodziny pozostał do końca II wojny światowej.

22 Analiza społeczna Pępowa...
...czyli na co trzeba uważać

23 Zabytki Najciekawszym zabytkiem we wsi jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi. Pierwotny zbudowany został w XV w. jako drewniana konstrukcja. Budowę murowanej świątyni zakończono w 1625 r, która uzyskała styl późnogotycki. W 1734 wichura zerwała dach kościoła i częściowo uszkodziła wieżę, która została odbudowana dopiero w 1830 roku przez Józefa Mycielskiego. W tym samym roku dobudowano dwie boczne nawy, zakrystię i kaplicę w stylu neogotyckim według projektu Franciszka Marii Lanciego. Wnętrze kościoła utrzymane jest natomiast w stylu barokowym. Obok kościoła zbudowany został w latach dwudziestych XIX w. przytułek dla chorych i ubogich zwany "szpitalikiem". Stał on się w 1918 r. miejscem zbiórki mieszkańców Pępowa wyruszających do powstania wielkopolskiego. W tym samym czasie niedaleko kościoła wybudowano pocztę, w której obecnie mieści się urząd gminy. Pałac w Pępowie został wybudowany pod koniec XVIII w. przez Józefa Mycielskiego. Od końca XIX w. do końca II wojny światowej jego właścicielami byli Niemcy. Od 1999 r. jest własnością prywatną. Obiekt ten tworzy centrum założenia osiowego, zamkniętego od wschodu wspaniałym parkiem o powierzchni 20 ha, a od zachodu usytuowanymi po bokach czworobocznymi dziedzińcami folwarcznymi. Zbudowany jest z piętrowego korpusu głównego na planie prostokąta oraz przylegających do niego w dwóch narożach parterowych pawilonów połączonych bramami z dwiema oficynami.

24 Kościół św. Jadwigi w Pępowie

25

26 Pałac w Pępowie

27 Wiatrak koźlak Pępowo

28

29 Aleja kasztanowa

30

31 Zapraszamy!!!

32 Wyjazd: 5.14 Dworzec PKP Zbiórka 5.00!

33


Pobierz ppt "Nocny wstyd w .... ....Pęp(k)owie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google