Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura drewniana ziemi rybnickiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura drewniana ziemi rybnickiej"— Zapis prezentacji:

1 Architektura drewniana ziemi rybnickiej
Autor: Ewa Juśkowiak klasa III d

2 Mapa ukazująca rozmieszczenie kościółków

3 Kościół w Bełku Drewniany kościół parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny z XVII wieku orientowany, zbudowany z konstrukcji zrębowej na podmurówce z kamienia, reprezentuje trójdzielny układ przestrzenny z drewnianą zakrystią z 1753 roku.

4 Kościół w Jankowicach Kościół parafialny p.w. Bożego Ciała z około 1670 roku. Fundacji hr. Ferdynanda Oppersdorffa zbudowany został (na miejscu zrujnowanej w 1631 kaplicy) w drewnianej konstrukcji zrębowej na rzucie krzyża greckiego bez wieży – dzwonnicy. Od północy prezbiterium występuje zakrystia, zaś przy nawie – przybudówka mieszcząca schody na chór muzyczny, na którym zachowały się barokowe organy z 1700 roku.

5 Kościół w Ligockiej Kuźni
Drewniany kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca z 1717 r. w konstrukcji zrębowej na rzucie krzyża greckiego, zbudował cieśla Jakub Sedlaczek z Gliwic. Wieżę czołową konstrukcji słupowej o lekko pochyłych ścianach szalowanych deskami dobudowano dopiero w 1830 r. W 1975 r. świątynię przeniesiono z Boguszowic do Ligockiej Kuźni.

6 Kościół w Palowicach Drewniany kościół parafialny p.w. św. Trójcy przeniesiony w 1981 roku z Leszczyn do Palowic, zbudowany został “na zrąb” w 1594/95 r. do nawy orientowanego “in situ” kościoła, cieśla Jan Ozga dostawił w 1606 roku wieżę czołową konstrukcji słupowej o mocno skośnych ścianach i szerokim hełmie namiotowym.

7 Kościół w Wielopolu Drewniany kościół parafialny p.w. św. Katarzyny wzniesiony został z fundacji Stanisława Dąbrówki w 1534 roku. Zbudowano go w Gierałtowicach w konstrukcji zrębowej na planie dwudzielnym obejmującym trójbocznie zamknięte prezbiterium (orientowane) z przybudowaną zakrystią i szerszą nawą.

8 Kościół w Wilczej Górze
Drewniany kościół parafialny p.w. św. Mikołaja z I połowy XVIII wieku, orientowany o trójdzielnym rozplanowaniu z wieżą czołową zbudowaną na słup, którą wieńczy nadwieszona izbica z piramidalnym hełmem, powstał na miejscu jeszcze starszego kościółka zbudowanego już w 1480 roku. Budowniczym kościoła był cieśla Jakub Sedlaczek z Gliwic.


Pobierz ppt "Architektura drewniana ziemi rybnickiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google