Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przestrzeń i dystans interakcji Jaką rolę odgrywa odległość w naszych kontaktach z innymi ludźmi?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przestrzeń i dystans interakcji Jaką rolę odgrywa odległość w naszych kontaktach z innymi ludźmi?"— Zapis prezentacji:

1 Przestrzeń i dystans interakcji Jaką rolę odgrywa odległość w naszych kontaktach z innymi ludźmi?

2 Zygmunt Korzeniewski Podstawowe (ogólne) informacje Z badań wynika, że odległość zwana dystansem interakcji, jest w znacznej mierze uwarunkowana kulturowo.

3 Zygmunt Korzeniewski Podstawowe (ogólne) informacje Dystans interakcji wiąże się z tzw. przestrzenią personalną. Każdy z nas stara się bronić swej przestrzeni przed wtargnięciem i wpuszcza do niej tylko wybrane osoby.

4 Zygmunt Korzeniewski Intymna (0- 45 cm) Przeznaczona jest dla partnerów, bliskich przyjaciół i najbliższej rodziny. Granicę tę w sposób naturalny wyznacza dotyk, ciepło lub zapach ciała między poszczególnymi osobami.

5 Zygmunt Korzeniewski Intymna (0- 45 cm) Zachowanie takie jest uważane: w przypadku kobiet - za kokieteryjne, gdy dotyczy mężczyzn- za agresywne.

6 Zygmunt Korzeniewski Intymna (0- 45 cm) Naruszanie intymności nie można tłumaczyć prawem posiadania kogoś (… ależ to mój syn, uczeń, …). Dotyczy to również szefa - status społeczny nie daje nikomu prawa do jednostronnego rezerwowania dla siebie przywileju dystansu.

7 Zygmunt Korzeniewski Osobista (45cm – 120cm) Jest to strefa przyjaźni i poufałych rozmów. Taka odległość daje jeszcze możliwość dotknięcia drugiej osoby. Granicę tę wyczuwają bez trudu nasze oczy i uszy. Głos się waha się tu między półtonem a tonem.

8 Zygmunt Korzeniewski Osobista (45cm – 120cm) W pracy jest sytuacją naturalną i na ogół nie wywołuje dyskomfortu, chyba, że dotyczy sytuacji z udziałem przełożonych. Im więcej miejsca, tym sygnały na temat potrzebnego dystansu są bardziej wyraziste.

9 Zygmunt Korzeniewski Oficjalna/Społeczna (1,2 – 3,6 m) Jest wykorzystywana podczas załatwiania spraw służbowych, a także niektórych oficjalnych kontaktów w miejscu pracy (rozmowa z klientem lub osobami z obsługi).

10 Zygmunt Korzeniewski Oficjalna/Społeczna (1,2 – 3,6 m) Generalnie obowiązuje zasada, że im mniej kogoś znamy, tym bardziej trzymamy go na dystans. W tej strefie utrzymujemy również tych, z którymi dochodzi do pewnego rodzaju, konfrontacji, konfliktu.

11 Zygmunt Korzeniewski Publiczna (3,6- 7,5m) Jest dystansem, który dzieli nas od innych podczas sytuacji życiowych i zawodowych: mówca- słuchacze, aktor- widownia, my pozdrawiając sąsiadów.

12 Zygmunt Korzeniewski Strefy a kultura Ogólna zasada mówi, że im bliżej równika znajdują się mieszkańcy danej kultury, tym strefy bardziej ulegają skróceniu. A im bliżej bieguna, tym odległości zwiększają się.

13 Zygmunt Korzeniewski Strategia Naśladujemy częstotliwość, jaką otrzymujemy od partnera. Gdy odsuwa się, utrzymujemy dystans. To znak, taka jest jego przestrzeń osobista. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakiej odległości stanąć względem drugiej osoby, lepiej nie wkraczać w jej obszar intymny

14 Literatura E. T. Hall, Ukryty wymiar D. G. Leathers, Komunikacja niewerbalna H. Rückle, Mowa ciała dla menedżerów Zygmunt Korzeniewski


Pobierz ppt "Przestrzeń i dystans interakcji Jaką rolę odgrywa odległość w naszych kontaktach z innymi ludźmi?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google