Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cz. I. Komunikacja interpersonalna. Z łac. Communicatio, oznacza łączność, wymianę, rozmowę. W relacjach międzyludzkich komunikacja to przekaz pewnego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cz. I. Komunikacja interpersonalna. Z łac. Communicatio, oznacza łączność, wymianę, rozmowę. W relacjach międzyludzkich komunikacja to przekaz pewnego."— Zapis prezentacji:

1 Cz. I. Komunikacja interpersonalna

2 Z łac. Communicatio, oznacza łączność, wymianę, rozmowę. W relacjach międzyludzkich komunikacja to przekaz pewnego komunikatu, informacji i zdolności do odbioru i rozumienia przekazu. Przekazanie komunikatów odbywa się za pomocą umownych znaków takich jak: słowa, gesty, dźwięki, litery, liczby symbole.

3 ... mówienie i słuchanie, to akt dzielenie się z innymi swoimi myślami i uczuciami (K. Hogan)... wzajemne przekazywanie informacji... idei, uczuć itp. za pomocą symboli tworzonych rzez słowa, obraz, dźwięk czy dotyk (A. Wiszniewski)

4 KOMUNIKACJANIEWERBALNAWERBALNA

5 Pozwala wyrazić swoje myśli, przekonania i uczucia Daje możliwość podzielenia się z innymi własnym doświadczeniem Umożliwia wymianę posiadanych informacji Pozwala nawiązać więzi miedzy ludźmi Pozwala na dokonanie zmian w zachowaniu innych Zezwala na wykonanie wspólnego zadania Daje możliwość uzgodnienia poglądów Komunikacja przyczynia się do kształtowania obrazu siebie jako człowieka

6 NADAWCA koduje wiadomość w słowach lub sygnałach niewerbalnych WIADOMOŚĆ Mowa, sygnały niewerbalne, diagramy, pisma, obrazy ODBIORCA Odkodowuje wiadomość, nadaje znaczenie sygnałom niewerbalnym, transmituje sprzężenie zwrotne

7 FILTRY UWAGI FILTRY EMOCJI FILTRY SŁOWNE

8 Hałas Niekorzystne warunki otoczenia Przerywanie Czas

9 Uprzedzenia Status Doświadczenie Z góry przyjęte założenia Wartości i przekonania

10 Krytykowanie Moralizowanie Rozkazywanie Groźby Doradzanie Logiczne argumenty Uspokajanie Żargon

11 1. Zwracać uwagę na mowę własnego ciała 2. Dawać wyraz swojej uwadze 3. Dostosować się do tempa i rytmu mowy partnera 4. Swoja wypowiedź przygotować wcześniej 5. Rozpoznać naturalny styl słuchania rozmówcy oraz dostosować się do niego 6. Być świadomym ostatecznej granicy do której można się posunąć w razie różnicy zdań

12 7. Przyjmować sygnały przekazywane przez rozmówcę mową ciała 8. Używać ogólnie rozumianych pojęć 9.Stawiać pytania dodatkowe by upewnić się czy treść została dobrze zrozumiana 10.Sprawić, aby słuchacz zapamiętał usłyszaną treść, wskazać analogie do bliskich i znanych faktów

13 Pozycja pozytywnego usposobienia, gdzie stojąca osoba ma skrzyżowane nogi jest dobrym znakiem dla rozmówcy. Skrzyżowanie rąk na piersiach to podświadoma próba obrony przed tym, co nieznane. Przy tej konfiguracji należy liczyć się z negatywnym podejściem rozmówcy.


Pobierz ppt "Cz. I. Komunikacja interpersonalna. Z łac. Communicatio, oznacza łączność, wymianę, rozmowę. W relacjach międzyludzkich komunikacja to przekaz pewnego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google