Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wektory w fizyce Działania na wektorach. Sumowanie wektorów geometryczne i... Wiele wielkości w fizyce można traktować jako wektory. Te inne – to skalary.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wektory w fizyce Działania na wektorach. Sumowanie wektorów geometryczne i... Wiele wielkości w fizyce można traktować jako wektory. Te inne – to skalary."— Zapis prezentacji:

1 Wektory w fizyce Działania na wektorach

2 Sumowanie wektorów geometryczne i... Wiele wielkości w fizyce można traktować jako wektory. Te inne – to skalary.

3 … i sumowanie przez rozkładanie… Poprzez rozkładanie na składowe i sumowanie odpowiadających sobie składowych

4 Trenujemy sumowanie i odejmowanie wektorów Uwaga: najpierw wyjdź z pokazu i przejdź do edycji slajdów!!!

5 Trenujemy rozkładanie wektora na składowe Y X Uwaga: najpierw wyjdź z pokazu i przejdź do edycji slajdów!!!

6 Jeśli suma wektorów (np. sił przyłożonych do jednego ciała) jest wektorem zerowym to muszą one tworzyć wielobok! Sprawdź, przesuwając wektory w odpowiednie miejsca Uwaga: najpierw wyjdź z pokazu i przejdź do edycji slajdów!!!

7 Efekt końcowy powinien być taki Ten wielokąt nie jest prostym połączeniem czubków strzałek. Sprawdź (przesuwając, obracając), że jego wierzchołki nie pokryją się z czubkami strzałek!!!

8 Dodawanie trzech sił równoważących się daje wektor zerowy

9

10

11

12 (delta) – czyli zmiana Gdyby zamrozić czas nie byłoby żadnej zmiany!!! Dlatego to zawsze zmiana, która zaszła w jakimś czasie Jeśli ten czas jest bardzo, bardzo krótki – to deltę grecką zastępujemy literką d

13 Wektory położenia i przemieszczenia Układ odniesienia, tor, położenie ciała (punktu), współrzędne przestrzenne punktu, wektor położenia, wektor przemieszczenia


Pobierz ppt "Wektory w fizyce Działania na wektorach. Sumowanie wektorów geometryczne i... Wiele wielkości w fizyce można traktować jako wektory. Te inne – to skalary."

Podobne prezentacje


Reklamy Google