Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała Iwona Krause klasa 2 d

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała Iwona Krause klasa 2 d"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała Iwona Krause klasa 2 d
KWASY Kwaśne mleko, kwaśny żurek, kwaśne jabłko i ogórek, kwaśna wiśnia, kwaśna woda, kwaśny barszczyk i jagoda, Starsi piją kwaśne wino, a ja herbatę z cytryną Gdzie się ruszysz same kwasy Co za czasy, co za czasy Przygotowała Iwona Krause klasa 2 d

2 Spis treści Kwas chlorowodorowy solny Kwas siarkowodorowy
Kwas siarkowy 6 Kwas siarkowy 4 Kwas azotowy 5 Kwas węglowy Kwas fosforowy 5 Ciekawostki Bibliografia Chemia dla gimnazjum klasa 2 J. Kulawik, Same kwasy Jerzy Stobiński

3 Kwas chlorowodorowy solny
Wzór sumaryczny H’CI’ Wzór strukturalny H-CI  Sposób otrzymania H2 +Cl HCl HCl HCl g H2O g

4 Kwas chlorowodorowy solny
Rozcieńczony kwas solny występuje w soku żołądkowym człowieka i innych ssaków. Odgrywa ważną rolę w procesach trawiennych. Stężony roztwór kwasu solnego jest bezbarwną, cięższą od wody, dymiącą, silnie żrącą cieczą. Niszczy tkaninę, papier, skórę. Wymaga zachowania dużej ostrożności przy stosowaniu. Kwas solny służy jako odczynnik chemiczny W laboratorium. Znajduje też zastosowanie w przemyśle chemicznym, włókienniczym, tworzyw sztucznych, w garbarstwie, cukrownictwie, w przemyśle farmaceutycznym, przy produkcji barwników.

5 Kwas siarkowodorowy Wzór sumaryczny: H’2S’’ Wzór strukturalny H S
Sposób otrzymania H2 + S H2 S H2 S H2 S H S H g H2O g

6 Kwas siarkowodorowy Siarkowodór jest trującym gazem bezbarwnym o ostrym zapachu zgniłych jaj. Jest produktem procesów gnilnych białek zawierających siarkę. Występuje również w gazach wulkanicznych, oraz w małej ilości jako składnik niektórych wód mineralnych. Siarkowodór łatwo rozpuszcza się w wodzie, dając kwas siarkowodorowy. Kwas siarkowodorowy służy głównie jako odczynnik chemiczny w laboratorium.

7 Kwas siarkowy 6 Wzór sumaryczny Wzór strukturalny Sposób otrzymania H
H’2SO’’4 H O O S H O O VI VI SO3 + H2O g H2SO4

8 Kwas siarkowy 6 Stężony kwas siarkowy 6 jest bezbarwną oleistą cieczą, cięższą od wody. Kwas siarkowy 6 ma bardzo duże znaczenie w różnych gałęziach przemysłu. Służy między innymi do produkcji innych kwasów, do wyrobu barwników, włókien sztucznych, środków wybuchowych, nawozów sztucznych. Stosuje się go do produkcji środków piorących, leków. Jest często używanym odczynnikiem w laboratorium.

9 Kwas siarkowy 4 Wzór sumaryczny Wzór strukturalny Sposób otrzymania H
H’2SO3’’ H O O S H O IV IV SO2 + H2O g H2SO3

10 Kwas siarkowy 4 Kwas siarkowy 4 ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, owadobójcze, niszczy rośliny. Po za tym ma właściwości bielące. Dwutlenek siarki jest trujący i działa silnie drażniąco na błony śluzowe wskutek rozpuszczania się na nich wilgotnej powierzchni. Kwas siarkowy 4 znajduje zastosowanie w przemyśle włókienniczym do bielenia wełny i w przemyśle papierniczym, a dwutlenek siarki służy do dezynfekcji oraz jest używany jako czynnik chłodzący.

11 Kwas azotowy 5 Wzór sumaryczny Wzór strukturalny Sposób otrzymania O H
HInO3I O H O N O V V Na2O5 + H2O g 2HNO3

12 Kwas azotowy 5 Stężony kwas azotowy 5 jest cieczą bezbarwną, o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu, 1,5 razy cięższą od wody cieczą. Stężony roztwór kwasu azotowego 5 powoduje żółknięcie piór, wełny, skóry i niszczy tkanki, wywołując bardzo bolesne oparzenia. Jest kwasem o bardzo silnych właściwościach utleniających, dzięki czemu reaguje z metalami szlachetnymi jak srebro, rtęć. Kwas azotowy 5 jest stosowany do otrzymywania barwników, materiałów wybuchowych, lakierów, tworzyw sztucznych, nawozów sztucznych. Ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.

13 Kwas węglowy Wzór sumaryczny Wzór strukturalny Sposób otrzymania H O O
H’2CO3’’ H O O C H O IV IV CO2 + H2O g H2CO3

14 Kwas węglowy Kwas węglowy jest kwasem nietrwałym. W związku z tym nie można otrzymać stężonego roztworu tego kwasu. Roztwory kwasu węglowego mają przyjemny, orzeźwiający smak znany z napojów gazowanych. Kwas węglowy służy głównie do produkcji napojów orzeźwiających. Duże znaczenie mają pochodzące od tego kwasu związki chemiczne – węglany.

15 Kwas fosforowy 5 Wzór sumaryczny Wzór strukturalny Sposób otrzymania H
H’3PO4’’’ H O O P H O H O V V P4O10 + 6H2O g 4H3PO4

16 Kwas fosforowy 5 Kwas fosforowy 5 jest substancją stałą, bezbarwną, krystaliczną dobrze rozpuszczalną w wodzie. Nie jest tak żrący jak inne kwasy, ale trzeba pamiętać, że działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Kwas fosforowy 5 stosowany jest głównie do produkcji sztucznych nawozów fosforowych, które obok nawozów azotowych i potasowych-są konieczne do właściwej uprawy roślin. Po za tym kwas fosforowy 5 znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

17 Ciekawostki w pokrzywach występuje kwas mrówkowy, który ma właściwości lecznicze. doświadczenia przyrodnicze — hokus-pokus zasadź obok mrowiska — błękitne hiacynty, wydzielający się z mrowiska kwas mrówkowy zmieni ich barwę na czerwoną. Wiele substancji zwanych barwnikami ma tą własność, że zmienia kolor pod wpływem kwasów np. kwasy w kuchni otrzymujemy z: - cytrynowy z cytryn, - winowy z winogron, - jabłkowy z jabłek, - mlekowy z kwaśnego mleka, - szczawiowy ze szczawiu. kwas masłowy występuje w zjełczałym maśle.

18 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI


Pobierz ppt "Przygotowała Iwona Krause klasa 2 d"

Podobne prezentacje


Reklamy Google