Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach
Zuzanna Król kl. I A Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach

2 PolskieRadio.pl Audycja pt. „Barwa, farba, kolor”- opowiada prof. Marian Jurkowski

3 Profesor mówi o tym, że słowo „kolor” pochodzi z łaciny
Profesor mówi o tym, że słowo „kolor” pochodzi z łaciny. Barwa i kolor to synonimy. Malarze nie uznają koloru czarnego oraz białego, dlatego że są to kolory *achromatyczne, czyli (niekolorowe barwy ). Te dwa kolory dzielą nam świat na dobry i zły. To co czarne jest złe, a to co białe jest dobre.

4 Kolor czarny oznacza śmierć, żałobę, natomiast biały kolor oznacza życie. Np. Japończycy kolor biały uznają za żałobę, śmierć.

5 Słońce- miało odcień złoty, żółty, Księżyc- biały, Markury- błękitny,
Najważniejsze były barwy tęczy, miała ich siedem i ta siódemka już istniała jako siedem barw planet : Słońce- miało odcień złoty, żółty, Księżyc- biały, Markury- błękitny, Wenus- turkusowy, Mars- czerwony, Jowisz- pomarańczowy, Saturn- czarny,

6 Barwami możemy także określić strony świata, tak jak to robią Chińczycy i robili Majowie. U Majów Wschód był czerwony, bo była to zorza polarna, Zachód był czarny, Północ oznaczano kolorem białym, ponieważ z Północy napływała strefa opadów śniegu, a Południe było oznaczone kolorem żółtym.

7 W kościele kolory oznaczają : ● biały- czystość, ● czerwony- krew, męczeństwo, płomienie, ● czarny- żałoba, pokuta, ● fioletowy- złagodzona czerń , przygotowanie do pokuty, ● zielony- radość, ● niebieski - najradośniejsza barwa, kolor nieba oraz Matki Boskiej, „Życie bez barw byłoby bezbarwne ‘’ – mówi prof. Marian Jurkowski

8 Bibliografia : http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_achromatyczne

9 DziękujĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google