Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W drodze do EURO 2012.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W drodze do EURO 2012."— Zapis prezentacji:

1 W drodze do EURO 2012

2 Na początek… Pierwsze mistrzostwa odbyły się we Francji w roku 1960 pod nazwą Puchar Narodów Europy, a od turnieju we Włoszech w 1968 roku odbywają się jako Mistrzostwa Europy. W latach turniej finałowy odbywał się z udziałem 4 drużyn. Od 1980 do 1992 brało w nim natomiast udział 8 zespołów, zaś od 1996 do 2012 – 16 reprezentacji. Od 2016 w finałach piłkarskich Mistrzostw Europy będą występować 24 reprezentacje. Od szóstych finałów awans do nich ma automatycznie zapewniony ich gospodarz (bądź obaj współgospodarze). W 1980 po raz ostatni rozegrano mecz o 3 miejsce ME.

3 System rozgrywania Rozgrywki odbywają się w dwóch etapach:
W eliminacjach uczestniczą reprezentacje narodowe państw członkowskich UEFA. Przydział do grup eliminacyjnych następuje w wyniku losowania. Do turnieju finałowego kwalifikują się drużyny, które wygrały eliminacje, oraz drużyna gospodarza/gospodarzy turnieju. Turniej finałowy prowadzony jest systemem mieszanym: najpierw odbywa się runda grupowa, a następnie pucharowa. W rundzie grupowej 16 zespołów zostaje rozdzielone na cztery grupy. W ramach grupy każdy zespół gra z każdym. Z grupy awansują dwie drużyny, które zebrały największą liczbę punktów (za zwycięstwo drużyna otrzymuje 3 punkty, za remis 1). Osiem zespołów rozgrywa następnie mecze turniejowe (przegrany odpada z gry). Od 1984 r. w ME nie odbywa się mecz o trzecie miejsce.

4 Triumfatorzy i królowie strzelców
Królowie strzelców finałów mistrzostw Europy: Walentin Iwanow Dražan Jerković Deszö Novak Jesus Maria Perada Dragan Džajić Gerd Müller Dieter Müller Klaus Allofs Michel Platini Marco van Basten Dennis Bergkamp Tomas Brolin Henrik Larsen Karl-Heinz Riedle Alan Shearer Patrick Kluivert Savo Milošević Milan Baroš David Villa Bilans osiągnięć reprezentacji Włochy – 4 razy 1. miejsce; 2 razy 2. miejsce; 1 raz 3. i 4. miejsce Niemcy – 3 razy 1. miejsce; 4 razy 2. i 3. miejsce; 1 raz 4. miejsce Francja – 1 raz 1., 2. i 4. miejsce; 2 razy 3. miejsce Anglia – 1 raz 1. i 4. miejsce Hiszpania – 1 raz 1. i 4. miejsce Holandia – 3 razy 2. miejsce; 1 raz 4. miejsce Czechosłowacja – 2 razy 2. miejsce Węgry – 2 razy 2. miejsce Szwecja – 1 razy 2. i 4. miejsce; 2 razy 3. miejsce Polska – 2 razy 3. miejsce Austria – 1 raz 3. i 4. miejsce Portugalia – 1 raz 3. i 4. miejsce Chorwacja – 1 raz 3. miejsce Jugosławia – 2 razy 4. miejsce Belgia – 1 raz 4. miejsce Bułgaria – 1 raz 4. miejsce ZSRR – 1 raz 4. miejsce

5 Reprezentacja Polski i Ukrainy
Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn 10 września 1972 na Olympiastadion w Monachium reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną Węgier. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 i zdobyciem złotego medalu przez Polskę. 6 lipca na Olympiastadion w Monachium, tym samym, na którym dwa lata wcześniej zdobyli olimpijskie złoto, piłkarze reprezentacji Polski pokonali w grze o 3. miejsce drużynę Brazylii, wówczas wciąż jeszcze aktualnych mistrzów świata. Reprezentacja Ukrainy rozpoczęła występy międzynarodowe 29 kwietnia 1992 roku, od porażki 1:3 z Węgrami. Wcześniej ukraińscy piłkarze grali w barwach reprezentacji Związku Radzieckiego. Na dzień 15 października 2009 reprezentacja Ukrainy rozegrała 160 oficjalnych spotkań, w których zdobyła 67 zwycięstw, 48 meczów zremisowała, a w 45 zaznała porażek. Bilans bramek:

6 Symbole EURO 2012 Gości piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku powitają rosyjskie matrioszki w polskich i ukraińskich strojach ludowych. Matrioszka to tradycyjna, ręcznie malowana rosyjska zabawka ludowa, składająca się z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Slavek i Slavko - takie imiona wybrano dla maskotek piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie. Ogłoszono je w Kijowie. Slavek i Slavko otrzymali 56-procentowe poparcie. Oddano na nich głosów. Imiona maskotek wybrano w głosowaniu, które trwało do 4 grudnia.

7 Stadiony w Polsce i na Ukrainie
STADION WE WROCŁAWIU Pojemność    : Projekt: JSK Architekci (JSK, SBP i GMP) W ramach projektu innowacyjny system rozsuwanego dachu, podgrzewana murawa, ogrzewanie trybun, podziemnych miejsc parkingowych pod murawą. STADION W WARSZAWIE Pojemność: Projekt: JSK Architekci W ramach projektu parking dla kibiców ma być (przynajmniej częściowo) wbudowany w specjalną platformę zintegrowaną ze stadionem. Stadion będzie jedną z aren Euro rozegrane na nim będą trzy mecze grupowe (w tym jeden Reprezentacji Polski - 16 czerwca). PGE ARENA GDAŃSK Pojemność: Projekt: Rhode-Kellermann-Wawrowsky (Düsseldorf) W ramach projektu centrum konferencyjne. Rozegrane tam zostaną 3 mecze grupowe i jeden ćwierćfinał. STADION LECHA W POZNANIU Pojemność    : Projekt: Modern Construction Systems Sp. z o.o. Rozegrane tam zostaną 3 mecze grupowe. W 2012 roku będzie areną rozgrywek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Kijów - Stadion Olimpijski Pojemność: kibiców Wymiary boiska: 105x68 metrów Projekt: GMP Koszt budowy: ok. 1 mld złotych Arena Lwów – budowany stadion we Lwowie, na którym mają zostać rozegrane trzy mecze grupowe Euro 2012. Przygotowywanie terenu rozpoczęło się w listopadzie 2008, natomiast fundamenty rozpoczęto wylewać 20 stycznia 2009 roku. Stadion Metalist – wielofunkcyjny stadion w Charkowie na Ukrainie. Swoje mecze na tym stadionie rozgrywa klub piłkarski Metalist Charków. Stadion spełnia parametry obiektu olimpijskiego. Stadion "Donbas Arena"– stadion w Doniecku na Ukrainie. Swoje mecze rozgrywa na nim klub piłkarski Szachtar Donieck. Jest jednym z obiektów piłkarskich, na których mają odbyć się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Uroczyste otwarcie stadionu, uświetnione m.in. koncertem Beyoncé Knowles odbyło się 29 sierpnia Budowę stadionu Donbas Arena ufundował znany ukraiński biznesmen Rinat Achmetow. Obecnie jest najnowocześniejszym obiektem piłkarskim w Europie Wschodniej i jednym z najnowocześniejszych na świecie.

8 Model piłki na EURO 2012 Oficjalna piłka Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, produkcji firmy Adidas, złożona jest z 32 termicznie łączonych paneli pokrytych specjalną, wypukłą powłoką, mającą ułatwiać kontakt z butem i kontrolę nad piłką. 24 panele ułożone są w sześć białych okręgów, na konturach których znajdują się barwy narodowe Polski i Ukrainy, natomiast w osiem pozostałych koloru czarnego, oddzielających okręgi, wpisane są grafiki nawiązujące do kultury ludowej organizatorów mistrzostw. Wewnętrzna warstwa piłki wyściełana jest tkaną powłoką. W porównaniu do poprzedniej piłki Adidasa - Jabulani - pod powierzchnią zewnętrzną znajduje się nowy typ pęcherza pozwalający na zwiększenie retencji powietrza i redukcję absorpcji wody.

9 Fair Play

10 Bibliografia

11 KONIEC


Pobierz ppt "W drodze do EURO 2012."

Podobne prezentacje


Reklamy Google