Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ Słoneczny Beata Bujnowicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ Słoneczny Beata Bujnowicz."— Zapis prezentacji:

1 Układ Słoneczny Beata Bujnowicz

2 Spis treści Jak zbudowany jest układ słoneczny ? Ile jest planet ?
Skąd o tym wiemy ? Merkury Wenus. Ziemia. Mars. Jowisz. Saturn. Uran i Neptun. Pluton. Księżyce. Nazwy planet pochodzą od imion rzymskich bogów. Piszemy je zawsze z wielkiej litery.

3 Jak zbudowany jest układ słoneczny ?
planeta słońce orbita Układ słoneczny jest w galaktyce drogi mlecznej. Galaktyka to system gwiezdny, składający się z miliardów gwiazd. Wszechświat składa się z milionów galaktyk. Słońce i krążące wokół niego planety nazywamy układem słonecznym. Orbita jest ścieżką planety dookoła Słońca lub Księżyca dookoła planety. Planety nie są tak duże i gorące jak gwiazdy i nie produkują własnego światła. Słowo planeta pochodzi od greckiego słowa planetes, które oznacza wędrowca. Słońce jest ogromną gwiazdą. Wokół niej krążą po orbitach planety. Każda planeta ma inną orbitę.

4 Ile jest planet ? Uran Jowisz Saturn Pluton Neptun Mars Wenus Ziemia
Policzmy razem planety: 1,2, Czy znacie nazwy niektórych? Jak nazywa się trzecia, a jak największa? A oto nazwy planet. Mars Wenus Ziemia Merkury

5 Skąd o tym wiemy ? astronom sonda kosmiczna rakieta
Jak myślicie, skąd mamy wiadomości dotyczące innych planet i całego kosmosu ? Astronomowie obserwują świat przez teleskopy, astronauci podróżują tam na pokładach statków kosmicznych, a do najdalszych zakątków wysyłane są sondy kosmiczne. Żeby zbadać dwie najdalsze planety – Uran i Pluton – których nie dosięgały nawet najlepsze teleskopy, wysłano sondę Voyager 2. Lot do Neptuna zajął jej aż 12 lat !                                                               sonda kosmiczna rakieta

6 Merkury                                                                                                                                                                                           Jest pokryty kraterami. Są to dziury zrobione przez wielkie skały kosmiczne, które się tam rozbiły.

7 Wenus Jest najgorętszą planetą. Temperatura dochodzi tam do 500ºC !
                                                                                                                            Mimo, iż Wenus jest dopiero drugą planetą w odległości od Słońca, jest najgorętsza, a to z powodu gazów, którymi jest otoczona. Tworzą wokół niej jakby kołdrę i dlatego temperatura na tej planecie jest tak wysoka. Kiedy wysłane tam sondy miały wylądować na planecie, spłonęły! Jest najgorętszą planetą. Temperatura dochodzi tam do 500ºC !

8 Ziemia                                                              Jak myślisz, czym Ziemia różni się od innych planet ? Jest trzecią planetą i dostaje wystarczająco dużo ciepłą, żeby było na niej życie. Ziemia jest jedyną planetą, na której jest życie i woda.

9 Mars - czerwona planeta
                                                            Jego powierzchnia pokryta jest czerwona glebą, bo skały na Marsie mają dużo żelaza. Ludzie myśleli, że mieszkają tam żywe istoty. Wysłane sondy nie odnalazły tam oznak życia!

10 Jowisz Aby okrążyć Słońce Jowisz potrzebuje 12 lat.
                                                              Największa planeta ! Jest tak wielki, że zmieściły by się w nim wszystkie pozostałe planety ! Na powierzchni Jowisza powstają piękne wzory z wirujących chmur. Aby okrążyć Słońce Jowisz potrzebuje 12 lat.

11 Saturn                                                                                                                             Jest najpiękniejszą planetą układu, dzięki mieniącemu się pierścieniowi, który go otacza. Pierścień składa się z lodu, skał i pyłu kosmicznego. Odłamki te są różnej wielkości – niektóre duże jak Twoja pięść, a inne takie jak dom. (U dołu pierścień)

12 Uran i Neptun                                                                                                                             Uran, Neptun, Jowisz i Saturn są nazywane olbrzymami gazowymi. Wszystkie są bardzo duże i w większości składają się z gazów i małych materiałów skalnych. Jeden z gazów na Uranie to metan, dlatego planeta ma zielono-niebieski kolor. Uran też ma system pierścieni, ale nie tak piękne jak Saturn.

13 Pluton Pluton jest najdalej od Słońca. Jest najzimniejszą planetą.
Temperatura schodzi tam do – 240ºC ! Wygląda jak duża, brudna śniegowa kula.

14 Księżyce Prawie każda planeta ma swoje księżyce.
                                                                                                                                                                        Księżyce zbudowane są ze skał. Krążą one po orbitach wokół planet. Tylko Merkury i Wenus ich nie mają. Księżyce Jowisza są większe niż księżyc Ziemi. Wszystkie są okrągłe. Ale Mars ma małe księżyce, które wyglądają jak stare ziemniaki. Księżyc Ziemi jest suchy i skalisty, są na nim góry, rozpadliny, kratery. Za dnia jest tam bardzo gorąco, a w nocy – niezwykle zimno. W 1969 na Księżycu stanął pierwszy człowiek, amerykański astronauta - Neil Armstrong. Od prawej: księżyc Ziemi. Pozostałe: Rhea i Dione, księżyce Saturna. Prawie każda planeta ma swoje księżyce. Najwięcej ma ich Jowisz: 16. Czy wiesz ile księżyców ma Ziemia?


Pobierz ppt "Układ Słoneczny Beata Bujnowicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google