Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 DANE INFORMACYJNE (DO UZUPEŁNIENIA) Nazwa szkoły: Gimnazjum nr 43………………………………………………….. ID grupy: 98/38_MF_G1…………….. Opiekun: Anna Brzózka…………………………………… Kompetencja: Matematyczno-fizyczna………………………………………………….. Temat projektowy: Barwy…………………………………………….. Semestr/rok szkolny: …V 2011/12………………………………………………….

3 BARWA (KOLOR) TO zjawisko fizyczne – jest doznaniem odczuwanym za pośrednictwem zmysłu wzroku, wywołanym przez światło o określonym składzie widmowym. z odcieniami mamy nieskończenie wiele barw, choć możliwości rozróżnienia kolorów przez człowieka są ograniczone do kilku milionów. Ciekawostka: niektóre zwierzęta widzą rodzaje światła, których ludzkie oko nie rejestruje - pszczoły widzą część fal ultrafioletowych, niektóre węże z kolei wyczuwają niewidoczne dla oka promieniowanie podczerwone.

4 OKO - WIDZENIE BARW Jak działa oko: oko ludzkie ma dwa rodzaje receptorów światła: czopki i pręciki. Czopki widzą słabo (wymagają sporej energii oświetlenia), ale za to rozróżniają kolory; pręciki działają nawet przy słabym oświetleniu rejestrują jednak wszystko na szaro. Budowa oka

5 KOŁO KOLORÓW Światło białe i kolorowe. Światło białe jest mieszaniną barw tęczy. Tęcza zawiera kolory od czerwieni, poprzez pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, do fioletowego. Jednym ze znanych sposobów opisu barw jest tzw. koło kolorów

6 OPIS KOŁA KOLORÓW Koło kolorów zawiera barwy tęczy rozciągnięte wzdłuż okręgu i uzupełnione o kolor purpurowy. Na zewnątrz tego koła mamy barwy najbardziej nasycone, w środku są barwy wyblakłe, czyli nienasycone. Inaczej mówiąc w środku tego koła znajduje się biel. Żeby opisać położenie barwy na kole wystarczy podać kąt.

7 BARWY PODSTAWOWE: to takie, które są niemożliwe do uzyskania przez zmieszanie innych barw

8 BARWY POCHODNE TO: takie, które powstają przez mieszanie parami barw podstawowych.

9 ODCZUWAMY BARWY JAKO : Barwy ciepłe to np.: Czerwone i pomarańczowe, oraz te, które w kole barw sąsiadują z nimi bezpośrednio Barwy zimne to np.: Niebieskie i zielone oraz te, które w kole barw sąsiadują z nimi bezpośrednio

10 TEMPERATURA I WZGLĘDNOŚĆ BARW Barwy ciepłe działają na ogół pobudzająco, a czasem nawet niepokojąco, podczas gdy barwy chłodne uspokajają i koją. Malarz może zmieniać nastrój obrazów, stosując kolory jaśniejsze lub ciemniejsze. Nazywa się to zmianą tonacji obrazu. Temperaturę barwy w obrazie ocenia się, głównie poprzez wrażenie, jakie w nas wywołuje. Temperatura każdej barwy zależy od tego, jaka barwa znajduje się obok niej.

11 UPORZĄDKUJMY BARWY Barwy czyste. Wszystkie barwy podstawowe i pochodne należą do barw czystych. Obrazy namalowane takimi farbami są jasne i pogodne. Barwy złamane. Przeciwieństwem barw czystych są barwy złamane. Gdy dodasz do farby czerwonej odrobinę zielonej, a do pomarańczowej odrobinę niebieskiej, do fioletowej - żółtej itd., uzyskasz barwy przygaszone, smutne.

12 KOLOR TO właściwość przedmiotów widzianych w świetle dziennym. Mówimy światło dzienne, ponieważ bez światła przedmioty nie mają barwy. Dzieje się tak dlatego, że kolor powstaje w wyniku odbicia w naszych oczach światła padającego na obiekt. To doświadczenie doprowadziło Isaaca Newtona (1642-1727) i Thomasa Younga (1773-1829) do stwierdzenia, że światło jest kolorem.

13 WZROK I MÓZG POTRAFIĄ PŁATAĆ NAM FIGLE Czasem sami już nie jesteśmy pewni, co widzimy. Ulegamy złudzeniom. Powstają one w mózgu na skutek interpretacji zjawisk odbieranych przez organ wzroku - oko.

14 ZŁUDZENIA OPTYCZNE Który odcinek jest dłuższy? Które wewnętrzne koło jest większe? Który okrąg jest większy?

15 ŚWIATŁO Pojęcie to ma inne znaczenie potoczne i w nauce. Potocznie nazywa się tak widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego np. w określeniu światłocień. Precyzyjne ustalenie zakresu długość fal elektromagnetycznych nie jest tutaj możliwe zakresy od 400-700 [nm].

16 BARWA ŚWIATŁA I ODPOWIADAJĄCA JEJ DŁUGOŚCI FALI ELEKTROMAGNETYCZNEJ Czerwona 630-780 [nm] Pomarańczowa 590-630 [nm] Żółta 560-590 [nm] Zielona 490-560 [nm] Niebieska 440-490 [nm] Fioletowa 380-440 [nm] Jak widać, każda składowa ma inną długość.

17 ROZCZEPIENIE Światło białe w pryzmacie. Newton zamknął się w ciemnym pokoju, do którego przez niewielki otwór wpuścił pojedynczy promień światła. Następnie rozszczepił go za pomocą pryzmatu, dzięki czemu udało mu się podzielić światło białe na sześć kolorów spektrum. Zobacz

18 ZŁUDZENIA OPTYCZNE W PRZYRODZIE Czerwone Słońce. W czasie zachodu Słońce ma barwę czerwonobrunatną, ponieważ przechodząc przez atmosferę, światło ulega rozproszeniu. Fale czerwone i żółte są najdłuższe i w świetle przechodzącym przez grube warstwy atmosfery dominują. Barwy nieba o zachodzie Słońca.

19 WSPANIAŁA ZORZA POLARNA Zorze polarne powstają na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Z powierzchni Słońca wyrzucane są wtedy ogromne ilości naładowanych cząstek (głównie protonów i elektronów) o wysokiej energii – wiatr słoneczny. Oddziałuje on z polem magnetycznym Ziemi. Zorza polarna nad Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie

20 KOLOR NIEBA Niebieską barwę nieba można wytłumaczyć również rozproszeniem światła słonecznego na cząsteczkach powietrza. Rozproszenie sprawia, że powietrze odbieramy jako jasne z wyraźną przewagą fioletu, sporą porcją barwy niebieskiej, to połączenie barw oko odbiera jako błękit.

21 SPRAWDZAMY ŚWIATŁO LASEROWE I BARWNE SZKLANE PŁYTKI Tak przepuszcza płytka zielona.

22 BIEL I CZERŃ Śnieg jest BIAŁY, ponieważ, nie pochłania żadnych barw; odbija je wszystkie, tak że łącząc się dają biel. Węgiel jest CZARNY, ponieważ pochłania wszystkie barwy, nie odbijając żadnej; w efekcie brak barwy, powoduje, że powstaje czerń.

23 BARWY - ZABAWA Kalejdoskop urządzenie optyczne, w którym dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów różnokolorowych szkiełek, w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach, obserwuje się różnobarwne, symetryczne figury, zmieniające się przy obracaniu kalejdoskopu.

24 BIBLIOGRAFIA http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/zabawki/files/articles/cd/ cd.html - proste doświadczenia ze światłem http://www.if.pwr.wroc.pl/~wozniak/kolorymetria_pliki/K olorymetria_1a_historia.ppt- dobra prezentacja z historii kolorymetrii www.fuw.edu.pl/~akw/Optyka_od_Keplera_do_Newtona - interesująca historia barw http://www.dydaktyka.fizyka.szc.pl/pdf/pdf_75 http://www.mif.pg.gda.pl/pl/download/optyka/10_polary z_swiatla http://www.gigante.pl/zludzenia i inne.

25 POPATRZ CZASAMI NA SWOJĄ PŁYTKĘ – DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ.

26 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google