Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światło jest takim rodzajem energii który można zobaczyć na własne oczy. Jest wytwarzane przez promieniowanie elektromagnetyczne i przemieszcza się w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światło jest takim rodzajem energii który można zobaczyć na własne oczy. Jest wytwarzane przez promieniowanie elektromagnetyczne i przemieszcza się w."— Zapis prezentacji:

1

2 Światło jest takim rodzajem energii który można zobaczyć na własne oczy. Jest wytwarzane przez promieniowanie elektromagnetyczne i przemieszcza się w linii prostej. Fale świetlne nie przechodzą przez drewno, metal, skały oraz inne tego typu materiały.

3 Pryzmatem nazywamy każde ciało przezroczyste ograniczone dwiema płaszczyznami przecinającymi się wzdłuż prostej zwanej krawędzią pryzmatu. Kąt dwuścienny φ, jaki tworzą te płaszczyzny nazywa się kątem łamiącym pryzmatu.

4 Promień światła białego pada na boczną ścianę pryzmatu. Światło białe załamuje się w pryzmacie ulega zjawisku rozszczepienia na składowe (dyspersja światła). Już wiemy,że światło jest mieszaniną całej gamy barw.

5 Składowe światła białego na ekranie Tworzą widmo ciągłe (barwny pas). Barwy przechodzą jedna w drugą sposób ciągły. Najsilniej załamuje się światło w barwie fioletowej, a najsłabiej światło czerwone. Światło białe jest mieszaniną barw. Światło każdej z barw porusza się z inną prędkością w pryzmacie, co jest przyczyną dyspersji światła.

6

7

8 Zabarwienie przedmiotu zależy od tego jaki kolor one obejmują. Roślina jest zielona, ponieważ pochłania wszystkie kolory słonecznego światła oprócz zielonego.

9

10

11

12

13 Przedmiot jest czarny dlatego że pochłania wszystkie kolory. Przedmiot jest biały dlatego że odbija wszystkie kolory.

14

15

16 Jest to pojęcie łatwiejsze do zrozumienia. Jest to po prostu brak światła.

17 Światło zwykle przemieszcza się po linii prostej. Jeśli jakiś przedmiot zatrzymuje światło słoneczne, to obszar za tym przedmiotem znajdzie się w ciemnościach. Obszar ten jest nazywany cieniem.

18

19 Malarze myślą o kolorach subiektywnie, jako o czymś co można tworzyć farbami. I nie zajmują się światłem w jego stanie naturalnym.

20

21

22

23

24 Zobaczmy filmik, czy potrafimy wyciągnąć wnioski?

25

26

27

28

29 Tęczę można zobaczyć na niebie po deszczu, gdy znowu ukazuję się słońce. Jego promienie przechodzą przez kropelki wody w których się załamuje. Po wyjściu każdy kolor idzie w trochę innym kierunku dzięki czemu pojawia się łuk złożony z pasów światła.

30

31 Doświadczenie z akwarium

32

33

34 Krystian Minta Mateusz Krawiec Dawid Siepsiak Kamil Falentin

35 Marta Morawiak Jacek Deląg Kacper Achtel Klaudia Sosnowska


Pobierz ppt "Światło jest takim rodzajem energii który można zobaczyć na własne oczy. Jest wytwarzane przez promieniowanie elektromagnetyczne i przemieszcza się w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google