Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest cyberprzemoc? Cyberprzemoc – to prześladowanie, ośmieszanie, nękanie oraz poniżanie osób za pomocą technologii komunikacyjnej oraz informacyjnej,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest cyberprzemoc? Cyberprzemoc – to prześladowanie, ośmieszanie, nękanie oraz poniżanie osób za pomocą technologii komunikacyjnej oraz informacyjnej,"— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest cyberprzemoc? Cyberprzemoc – to prześladowanie, ośmieszanie, nękanie oraz poniżanie osób za pomocą technologii komunikacyjnej oraz informacyjnej, sms-ów, MMS-ów, blogów czy e-maila.

3 Zasady bezpieczeństwa w sieci Nie ufaj osobom poznanym przez Internet. Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi? Nie podawaj swoich danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary. Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli. Przecież nie chcesz, by przyjaciel wpadł w kłopoty. Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi: jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego e-maila lub nęka Cię za pomocą komunikatora. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego. Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w Sieci. Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę. Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.

4 Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności. Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw! Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki. Dlaczego trzeba dbać o hasło? Ktoś może wejść do Twojej skrzynki pocztowej i wysłać z niej e-maile w Twoim imieniu albo udawać Cię na forum internetowym – mogą być z tego kłopoty. Zabezpiecz komputer. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer! Szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie. Choć wydaje się, że wszyscy wokół ściągają z Internetu muzykę i filmy, trzeba pamiętać, że łamią w ten sposób prawo. Zastanów się, czy warto ryzykować. Istnieją strony z bezpłatnym dostępem do muzyki.

5 Zasady bezpieczeństwa komputera.. 1.Zainstaluj wszystkie aktualizacje systemu Windows. 2.Zaktualizuj wszystkie programy korzystające z Internetu. 3.Zainstaluj program antywirusowy i regularnie aktualizuj bazę sygnatur wirusów. 4.Zaopatrz się w program antyspyware i regularnie skanuj nim system. 5.Włącz zaporę / firewall. 6.Zmień przeglądarkę internetową Internet Explorer na bardziej bezpieczną. 7.Nie czytaj wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. 8.Nie pobieraj ani nie instaluj plików / programów niepewnego pochodzenia. 9.Czytaj uważnie wszystkie komunikaty systemu, nie akceptuj ich w ciemno. 10.Nie odwiedzaj stron, które potencjalnie mogą być nosicielami wirusów.

6 Co zrobić, aby nie zostać ofiarą cyberprzemocy? – Dbać o prywatność swoich danych osobowych; – Zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny; – Chronić swoje hasła i loginy; – Nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów; – Nie wymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi.

7 Jak korzystać z Internetu i telefonów komórkowych, aby nie krzywdzić innych? -Traktować innych z szacunkiem (nie obrażać, nie wyzywać, nie straszyć ) -Nie zamieszczać w Internecie materiałów, które mogą kogoś skrzywdzić - Zawsze pytaj jeśli chcesz nakręcić filmik lub zdjęcie z czyimś udziałem - Nie wysyłaj filmów i zdjęć, które mogą kogoś skrzywdzić

8 Co robić będąc świadkiem cyberprzemocy? -Nie przekazywać dalej krzywdzących plików - Pomagać kolegom/koleżanką którzy stali się ofiarami cyberprzemocy - Poinformować o zaistniałej sprawie osobę dorosła (rodzica, nauczyciela ) - Namówić ofiarę, aby skontaktowała się z Helpline.org.pl lub osobiście skontaktuj się z nimi

9 Helpline.org.pl Będąc świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy zadzwoń pod numer poniżej 800 100 100

10 Osoby pokrzywdzone

11 Historia Adama

12 Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie

13 PAMIĘTAJ: W INTERNECIE NIE JESTEŚ ANONIMOWY !

14 Źródła pomocnicze: http://pedagog.like.pl/strona_glowna-p1.html http://stop-wirusom.prv.pl/?d=zasady http://www.google.pl/search?hl=pl&client=firefox- a&hs=3bt&rls=org.mozilla:en- US:official&q=cyberprzemoc&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb& biw=1280&bih=829&um=1&ie=UTF- 8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=tcwyT- SnCbTY4QSWvv3AAQ http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyberprzemoc Maria Korus Kl. Ie


Pobierz ppt "Co to jest cyberprzemoc? Cyberprzemoc – to prześladowanie, ośmieszanie, nękanie oraz poniżanie osób za pomocą technologii komunikacyjnej oraz informacyjnej,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google