Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czechy Nasi sąsiedzi..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czechy Nasi sąsiedzi.."— Zapis prezentacji:

1 Czechy Nasi sąsiedzi.

2 Flaga Czech Flaga ma proporcje 3:2. Podzielona jest na 2 poziome pasy: biały i czerwony z niebieskim trójkątem od strony drzewca sięgającym do połowy flagi.

3 Herby Czech Czechy posiadają 2 herby: większy (po lewej) i mniejszy (po prawej). Biały lew jako symbol Czech sięga genezą XIII w., kiedy pojawił się jako symbol rodu Przemyślidów. Większy herb to połączenie dwóch mniejszych herbów(1 i 4) oraz symboli Moraw(2) i Śląska(3).

4 Hymn Czech Pieśń „Kde domov můj” (Gdzie mój dom) pełni funkcję hymnu od czasu ogłoszenia niepodległości przez Słowację(1993). Hymnem narodowym jest tylko pierwsza zwrotka tej pieśni. Pierwotny zapis pieśni „Kde domov můj”

5 Czechy- położenie i podział
Czechy, Republika Czeska – państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech Właściwych, Moraw i Śląska Czeskiego. Ma powierzchnię km˛ żyje w nim ponad 10,5 mln osób. Obowiązuje czterostopniowy podział administracyjny – na 14 krajów, 204 gminy III stopnia, 384 gminy II stopnia oraz 5661 gmin I stopnia.

6 Czechy- historia W starożytności ziemie czeskie były zamieszkiwane przez celtyckie plemię Bojów, a następnie germańskich Markonów . W VI wieku n. e. pojawiły się pierwsze plemiona słowiańskie. W IX w. Czechy zostały zjednoczone przez Przemyślidów. W 1019 r. Brzetysław I zjednoczył Czechy i Morawy, a w 1085 r. Wratysław II został koronowany na króla. Po wygaśnięciu dynastii Przemyślidów władzę objęli Luksemburgowie. Czechy w 1526 r. znalazły się pod władzą Habsburgów, uzależniając się stopniowo od Niemiec. Zależność ta została przypieczętowana po wojnie trzydziestoletniej przegranej przez protestanckie Czechy. W XIX w. kraj faktycznie stał się integralną częścią Cesarstwa Austrjackiego . W 1918 r. obszar dzisiejszych Czech wszedł w skład nowoutworzonej Republiki Czechosłowackiej istniejącej do 1939 i odrodzonej po 1945 r. jako państwo komunistyczne w strefie wpływów ZSRR. W 1989 r. upadł ustrój komunistyczny, a w 1993 r. Czechosłowacja została podzielona na dwa państwa – Republikę Czeską i Słowacką.

7 Czechy- ustrój polityczny
Republika Czeska jest demokracją parlamentarną. Organem ustawodawczym jest dwuizbowy Parlament. Niższa izba parlamentu - Izba Deputowanych składa się z 200 parlamentarzystów wybieranych na czteroletnią kadencję. W skład izby wyższej - Senatu wchodzi 81 senatorów wybieranych na okres 6 lat. Jedna trzecia senatorów jest wybierana co 2 lata. Na czele państwa stoi prezydent, który jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Reprezentuje on państwo na arenie międzynarodowej. Prezydent ma prawo powoływać i odwoływać premiera oraz członków rządu, rozwiązywać Izbę Deputowanych, powoływać sędziów oraz powoływać członków Czeskiego Banku Narodowego. Organem wykonawczym jest Rząd.

8 Język czeski Niektóre słowa polskie po przetłumaczeniu na polski ma bardzo śmieszne znaczenie. Oto kilka przykładów: -mam pomysł - mam napad -plaster na odciski - naplast na kure oko -chwilowo nie przytomny - momentalnie ne przytomni - „Być albo nie być – oto jest pytanie” – „Bytka abo nie bytka to je zapytka”

9 Zabytki Pragi Zegar astronomiczny Most Karola Synagoga Jubileuszowa


Pobierz ppt "Czechy Nasi sąsiedzi.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google