Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia zegarów Autorzy: Kuba Rosiński Arek Karasiński

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia zegarów Autorzy: Kuba Rosiński Arek Karasiński"— Zapis prezentacji:

1 Historia zegarów Autorzy: Kuba Rosiński Arek Karasiński
Patryk Komorowski Dawid Wasilewski

2 Zegary są bardzo potrzebne. Ludzie używali ich, żeby mierzyć czas
Zegary są bardzo potrzebne. Ludzie używali ich, żeby mierzyć czas. Ale nie zawsze zegary wyglądały tak samo. Niektóre były niedokładne. A oto krótka historia zegarów.

3 Zegar Słoneczny Zegar słoneczny to zegar określający czas w godzinach na podstawie pozycji Słońca, przez wskazanie cienia rzucanego przez nieruchomy wskaźnik na powierzchnię tarczy z podziałką godzinową, umieszczoną na ziemi, posadzce lub na ścianie budowli. Zegary słoneczne są jednymi z najstarszych zegarów, rozpowszechniły się one bowiem w 606 roku czyli ponad 1400 lat temu. Zegary słoneczne pokazywały tylko godziny, teraz ludzie potrzebują obliczać czas co do minuty na przykład po to aby się nie spóźniać.

4 Klepsydra wodna i klepsydra piaskowa
W starożytności czas mierzono głównie za pomocą zegara słonecznego oraz klepsydr: piaskowej lub wodnej . Klepsydra wodna składa się z dwóch baniek , które najczęściej były szklane . Bańki były ułożone jedna nad drugą , połączone rurką ,przez którą przemieszczała się określona ilość płynu lub piasku w ściśle określonym czasie. Znamy klepsydry odmierzające od kilkudziesięciu sekund do doby. Aby klepsydra mogła odmierzać czas cięgle , po przelaniu całej cieczy lub przesypaniu całego piasku , należy ją odwrócić .

5 Zegar wahadłowy Pierwszy zegar wahadłowy został zbudowany około roku 1657 przez Christiana Huygensa, który zastosował w praktyce prawo ruchu wahadłowego sformułowane przez Galileusza. Zegar wahadłowy składa się z tarczy wskazówek i wahadła. Dzisiaj są one obudowane szafkami z drewna o różnych rozmiarach. Zegar wahadłowy napędzany jest zazwyczaj obciążnikami na lince lub sprężyną . Zawsze wykorzystuje wahadło jako regulator chodu do odmierzania czasu.  Inna nazwa określająca zegar wahadłowy to zegar mechaniczny.

6 Inna nazwami określającymi zegar kwarcowy to zegar elektroniczny.
Zegar kwarcowy wynaleziono w roku Na początku  używano ich w laboratoriach, ponieważ były duże i podatne na uszkodzenia. W roku 1967 stworzono pierwszy zegarek kwarcowy na rękę. Pierwsze zegary kwarcowe były duże, prostokątne i stojące. Działanie zegara kwarcowego jest podobne do działania zegara mechanicznego. Różnica polega jedynie na źródle zasilania. W zegarku kwarcowym zasilaczem jest bateria, która przenosi energię na płytkę kwarcu. Inna nazwami określającymi zegar kwarcowy to zegar elektroniczny.

7 Przygotowując prezentację korzystaliśmy ze stron internetowych:
pl.wikipedia.org grafiki google


Pobierz ppt "Historia zegarów Autorzy: Kuba Rosiński Arek Karasiński"

Podobne prezentacje


Reklamy Google