Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GIMNAZJUM IM. MACIEJA RATAJA W ŻMIGRODZIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GIMNAZJUM IM. MACIEJA RATAJA W ŻMIGRODZIE"— Zapis prezentacji:

1 GIMNAZJUM IM. MACIEJA RATAJA W ŻMIGRODZIE
Klaudia Brodala

2 JULIUSZ SŁOWACKI

3 Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu
Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu. Jest jednym z najwybitniejszych twórców romantyzmu.

4 Życiorys Juliusz Słowacki ukończył studia na Wydziale Nauk Moralnych i Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego. W 1829 w Warszawie podjął pracę jako aplikant w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Po zatrudnieniu w Biurze Dyplomatycznym Rządu Narodowego w 1831 wyjechał do Drezna. Stąd udał się jako kurier dyplomatyczny do Londynu i Paryża, gdzie osiadł po zakończeniu misji. W przebywał w Genewie, co miało wpływ na jego twórczość. W 1836 odbył podróż do Włoch, skąd wyruszył do Grecji, Egiptu i Palestyny. W 1838 powrócił do Paryża. Poeta zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Montmartre.

5 Twórczość Juliusz Słowacki napisał 13 dramatów, blisko 20 poematów, setki wierszy, listów oraz jedną powieść. Stworzył również spójny system filozoficzny, który nazwał filozofią genezyjską. Twórczość Słowackiego z najwcześniejszego okresu opierała się na oświeceniowym deizmie, religijnym sceptycyzmie i cynizmie.

6 Do wielkich dzieł Słowackiego zaliczają się:
Dramaty: Kordian, Horsztyński, Balladyna, Fantazy, Lilla Weneda, Sen srebrny Salomei. Poematy: Anhelli Genezis z Ducha Godzina myśli Hugo Król-Duch Ojciec zadżumionych Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu W Szwajcarii Wacław

7 Znane wiersze: Do Ludwiki Bobrówny Grób Agamemnona Hymn
 Jeżeli kiedy - w tej mojej krainie...    Pośród niesnasków Pan Bóg uderza...    Rozmowa z piramidami  Rzym    Sowiński w okopach Woli    Testament mój  Uspokojenie    W pamiętniku Zofii Bobrówny

8 Pogrzeb Po śmierci Juliusz Słowacki został pochowany na paryskim Cmentarzu Montmartre. 14 czerwca 1927 ekshumowano jego szczątki, które na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego zostały przewiezione do Polski. Jego prochy zostały złożone obok Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.

9 Pomniki Juliusza Słowackiego
we Wrocławiu w Warszawie

10 Dziękuję za uwagę Źródła: .


Pobierz ppt "GIMNAZJUM IM. MACIEJA RATAJA W ŻMIGRODZIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google