Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZECHY Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZECHY Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej."— Zapis prezentacji:

1

2 CZECHY Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej

3 Informacje ogólne Hymn Gdzie dom jest mój StolicaPraga Głowa państwa Vaclay Klaus

4 Informacje ogólne Jednostka monetarna 1 korona czeska=100 halerzy czeskich Język urzędowy czeski Język używany czeski Ustrój polityczny Republika parlamentarna Typ państwa demokracja Dewiza Prawda zwycięży

5 Geografia Republika Czeska jest państwem w środkowej Europie bez dostępu do morza Republika Czeska jest państwem w środkowej Europie bez dostępu do morza Graniczy od zach. z Niemcami, od pd. z Austrią, Graniczy od zach. z Niemcami, od pd. z Austrią, Od wsch. ze Słowacją i od pn. z Polską Od wsch. ze Słowacją i od pn. z Polską Najwyższym szczytem Czech jest Śnieżka (1602 m n.p.m.)

6 Klimat W Republice Czeskiej panuje klimat umiarkowany ciepły, ze średnią temp. w styczniu -1°C do -3°C a w lipcu 18°C do 19°C. Na terenach górskich panuje klimat ostry ze średnią temp. roczną ok. 4°C

7 Turystyka Corocznie Republika Czeska jest odwiedzana przez ok mln. osób. Turystów przyciąga przede wszystkim Praga, która jest pełna zabytków światowej klasy. Czechy znane są także z miejscowości uzdrowiskowych z wodami mineralnymi oraz gorącymi źródłami (cieplicami) Corocznie Republika Czeska jest odwiedzana przez ok mln. osób. Turystów przyciąga przede wszystkim Praga, która jest pełna zabytków światowej klasy. Czechy znane są także z miejscowości uzdrowiskowych z wodami mineralnymi oraz gorącymi źródłami (cieplicami)

8 Podział Administracyjny Republika Czeska jest podzielona na 13 krajów oraz miasto Praga (która jest traktowana jako 14) Republika Czeska jest podzielona na 13 krajów oraz miasto Praga (która jest traktowana jako 14) Obecny podział administracyjny obowiązuje od 2000 roku. Obecny podział administracyjny obowiązuje od 2000 roku.

9 Historia W starożytności ziemie czeskie były zamieszkiwane przez plemiona celtyckie oraz germańskie. W szóstym wieku naszej ery zamieszkali na nich pierwsi Słowianie. W 884 roku 1 historyczny władca Czech, książę Borzywoj przyjął chrześcijaństwo.

10 Polityka Czechy są wielopartyjną republiką parlamentarną z dwuizbowym parlamentem, Izbą Poselską i Senatem. Głową państwa jest prezydent wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Czechy są wielopartyjną republiką parlamentarną z dwuizbowym parlamentem, Izbą Poselską i Senatem. Głową państwa jest prezydent wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. W 2004 roku Czechy stały się członkiem Unii Europejskiej. W 2004 roku Czechy stały się członkiem Unii Europejskiej.

11 Gwiazdy filmowe Najbardziej popularnym bohaterem czeskich bajek jest Krecik. Na równi z nim rozpoznawalny jest Wojak Szwejk, choć ten drugi znany jest przede wszystkim starszym widzom. Najbardziej popularnym bohaterem czeskich bajek jest Krecik. Na równi z nim rozpoznawalny jest Wojak Szwejk, choć ten drugi znany jest przede wszystkim starszym widzom.


Pobierz ppt "CZECHY Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google