Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej"— Zapis prezentacji:

1 Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej
CZECHY Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej

2 Informacje ogólne Hymn „Gdzie dom jest mój” Stolica Praga
Głowa państwa Vaclay Klaus

3 Informacje ogólne Jednostka monetarna
1 korona czeska=100 halerzy czeskich Język urzędowy czeski Język używany Ustrój polityczny Republika parlamentarna Typ państwa demokracja Dewiza Prawda zwycięży

4 Geografia Republika Czeska jest państwem w środkowej Europie bez dostępu do morza Graniczy od zach. z Niemcami, od pd. z Austrią, Od wsch. ze Słowacją i od pn. z Polską Najwyższym szczytem Czech jest Śnieżka (1602 m n.p.m.)

5 Klimat W Republice Czeskiej panuje klimat umiarkowany ciepły, ze średnią temp. w styczniu -1°C do -3°C a w lipcu 18°C do 19°C. Na terenach górskich panuje klimat ostry ze średnią temp. roczną ok. 4°C

6 Turystyka Corocznie Republika Czeska jest odwiedzana przez ok mln. osób. Turystów przyciąga przede wszystkim Praga, która jest pełna zabytków światowej klasy. Czechy znane są także z miejscowości uzdrowiskowych z wodami mineralnymi oraz gorącymi źródłami (cieplicami)

7 Podział Administracyjny
Republika Czeska jest podzielona na 13 krajów oraz miasto Praga (która jest traktowana jako 14) Obecny podział administracyjny obowiązuje od 2000 roku.

8 Historia W starożytności ziemie czeskie były zamieszkiwane przez plemiona celtyckie oraz germańskie. W szóstym wieku naszej ery zamieszkali na nich pierwsi Słowianie. W 884 roku 1 historyczny władca Czech, książę Borzywoj przyjął chrześcijaństwo.

9 Polityka Czechy są wielopartyjną republiką parlamentarną z dwuizbowym parlamentem, Izbą Poselską i Senatem. Głową państwa jest prezydent wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. W 2004 roku Czechy stały się członkiem Unii Europejskiej.

10 Gwiazdy filmowe Najbardziej popularnym bohaterem czeskich bajek jest Krecik. Na równi z nim rozpoznawalny jest Wojak Szwejk, choć ten drugi znany jest przede wszystkim starszym widzom.


Pobierz ppt "Wszystko i jeszcze więcej o Republice Czeskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google