Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Agnieszka Matuszewska 2e. Mur berliński to system umocnień, długości ok. 156km. To betonowy mur, okopy, zapory drutowe i miny oddzielające Berlin Wschodni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Agnieszka Matuszewska 2e. Mur berliński to system umocnień, długości ok. 156km. To betonowy mur, okopy, zapory drutowe i miny oddzielające Berlin Wschodni."— Zapis prezentacji:

1 Agnieszka Matuszewska 2e

2 Mur berliński to system umocnień, długości ok. 156km. To betonowy mur, okopy, zapory drutowe i miny oddzielające Berlin Wschodni od Berlina Zachodniego. Istniał od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989. Był najbardziej znanym symbolem zimnej wojny i podziału Niemiec.

3 Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 Niemcy zostały podzielone na 4 strefy okupacyjne, administrowane i kontrolowane przez USA, ZSRR, Wielką Brytanię i Francję. W tym czasie rozpoczęła się zimna wojna pomiędzy zachodem a wschodem. Na 4 sektory podzielono też Berlin.

4 We wrześniu 1949r. utworzono NRF (Niemiecka Republika Federalna) i NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna). Od powstania NRD, rosnąca liczba jej obywateli, emigrowała do RFN. W 1952 granica ta, została przez NRD zabezpieczona z użyciem płotów, pali, strażników i urządzeń alarmowych.

5 Plan budowy muru był tajemnicą rządu NRD. W nocy z 12 na 13 listopada 1961r. wojsko NVA, 5 tys. funkcjonariuszy Niemieckiej Policji Granicznej, 5 tys. funkcjonariuszy Policji Ochronnej i skoszarowanej Policji Ludowej oraz 4,5 tys. członków Robotniczych Oddziałów Samoobrony rozpoczęły blokadę ulic i torów kolejowych, prowadzących do Berlina Zachodniego. Wszystkie jeszcze istniejące połączenia komunikacyjne między obiema częściami Berlina zostały przerwane.

6 Wiele osób próbowało uciekać. Od początku do końca było 5075 udanych ucieczek. Zostali zabici, choć niektórym się to udało.

7 Mur beliński padł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia. Do otwarcia muru doprowadziły masowe demonstracje w przełomowym okresie pokojowej rewolucji w NRD, jesienią 1989 i żądania wolności podróżowania (otwarcia granic, jak również ucieczka sporej ludności NRD do RFN poprzez inne kraje.

8 Jednak dozór muru, kontrola przekraczania granicy, trwały aż do 1 lipca 1990r. Rozbiórka muru (ta oficjalna) trwała od 13 czerwca 1990 do 30 listopada 1990. Reszta zabezpieczeń położona głównie na dawnej granicy między Berlinem Zachodnim a Brandenburgią zniknęła do listopada 1991 roku.


Pobierz ppt "Agnieszka Matuszewska 2e. Mur berliński to system umocnień, długości ok. 156km. To betonowy mur, okopy, zapory drutowe i miny oddzielające Berlin Wschodni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google