Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest kwaśny deszcz ? *S*S ą to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. *Z*Z awierają kwasy wytworzone w reakcji wody.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest kwaśny deszcz ? *S*S ą to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. *Z*Z awierają kwasy wytworzone w reakcji wody."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest kwaśny deszcz ? *S*S ą to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. *Z*Z awierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak: dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla, chlorowodór.

3

4 Gdzie powstają kwaśne deszcze ? Powstają nad obszarami, gdzie atmosfera jest zanieczyszczana długotrwałą emisją tlenku siarki(IV) i tlenków azotu (ze źródeł naturalnych, jak czynne wulkany, albo sztucznych, jak spaliny z dużych elektrowni i elektrociepłowni zasilanych zasiarczonym - tzn. zawierającym siarkę i jej związki - paliwem, zazwyczaj węglem kamiennym lub brunatnym).

5

6 Jakie niosą ze sobą skutki ? Kwaśne deszcze działają niszcząco na florę i faunę, są przyczyną wielu chorób układu oddechowego, znacznie przyspieszają korozję konstrukcji metalowych (np. elementów budynków, samochodów) oraz zabytków (np. nie odporność wielu gatunków kamieni budowlanych na kwaśne deszcze).

7

8

9

10 Jak zapobiegać kwaśnym deszczom ? Zapobieganie polega na budowaniu instalacji wyłapujących tlenki siarki i azotu ze spalin emitowanych do atmosfery (odsiarczanie gazu) oraz rezygnacji z paliw o znacznym stopniu zasiarczenia.

11


Pobierz ppt "Co to jest kwaśny deszcz ? *S*S ą to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. *Z*Z awierają kwasy wytworzone w reakcji wody."

Podobne prezentacje


Reklamy Google