Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uczestnicy projektu: Paweł Nurkowski Łukasz Pawłuszewicz Mateusz Pawłuszewicz Przemysław Kalinowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uczestnicy projektu: Paweł Nurkowski Łukasz Pawłuszewicz Mateusz Pawłuszewicz Przemysław Kalinowski."— Zapis prezentacji:

1 Uczestnicy projektu: Paweł Nurkowski Łukasz Pawłuszewicz Mateusz Pawłuszewicz Przemysław Kalinowski

2 Cele projektu Definicja kwaśnych deszczy Przyczyny powstawania Schemat powstawania Skutki Sonda uliczna Doświadczenia 1-5 (w tym filmy z doświadczeń) Ochrona przed kwaśnymi deszczami Bibliografia

3 Rozwijanie umiejętności informatycznych i umiejętności selekcjonowania wyszukanych informacji dotyczących sposobów powstawania i wpływu kwaśnych deszczy na środowisko. Kształcenie umiejętności planowania i przeprowadzania doświadczeń chemicznych. Poznanie poprzez przeprowadzone badania wpływu kwasów na rośliny, materię organiczną i skały

4 Opady atmosferyczne, o pH mniejszym niż 5,6 czyli odczynie kwaśnym. Nie stwarzają dużego zagrożenia dla życia człowieka, jednak środowisko przyrodnicze ulega znacznemu zniszczeniu. Szacuje się, że w wyniku działalności człowieka emitowanych mln ton siarki rocznie. W tym samym czasie w wyniku działalności wulkanów i innych czynników naturalnych, uwalnia się do atmosfery drugie tyle.

5 W Polsce najczęściej kwaśne deszcze występują na wyżynie Śląskiej i w Sudetach, spowodowane to jest dużym zagęszczeniem przemysłu w tamtym rejonie. Dane z 1999r : Katowice - 326t km 2 /rok, Kraków - 210t m 2 /rok Jeleniogóra - 118t m 2 /rok Stopień ryzyka kwaśnych opadów w Europie.

6 Emisje do atmosfery tlenków siarki i azotu z: rozkładu szczątków organicznych, aktywnych wulkanów, nawożenia pól, elektrociepłowni, samochodów, fabryk.

7 1. Emisja tlenków siarki i tlenków azotu 2. Tworzenie się w atmosferze słabego kwasu siarkowego i azotowego 3. Spadanie deszczy z kwasami na gleby, rośliny i drzewa 4. Osadzanie się tlenków siarki i azotu na powierzchni roślin, gleby, rozpuszczanie się w wodzach powierzchniowych 5. Dostanie się kwasów do płuc, wód i roślin 6. Uszkadzanie się liści i igieł drzew 7. Zwiększenie się zawartości metali rozpuszczonych w roztworze glebowym

8

9 Obumieranie lasów, uszkodzenie korzeni Uszkodzenia wapiennych budynków, pomników i zabytków Zanieczyszczenie wód Niszczenie flory symbiotycznych grzybów Rośliny nie mogą pobrać wystarczających ilości pożywienia

10 W Wasilkowie przeprowadziliśmy sondę uliczną dotyczącą kwaśnych deszczy ludzie odpowiadali różnie: Pytania: 1.Czy pan/pani wie, co tą są kwaśne deszcze? 2.Jak pan/pani myśli czy często występują w Wasilkowie kwaśne deszcze? 3.Jak pan/pani sądzi, jakie są skutki takich deszczy? 4.Jak pan/pani uważa, co jest przyczyną padania kwaśnych deszczy? 5.Jak pan/pani sądzi jak możemy ochronić środowisko od kwaśnych deszczy?

11 1. Tak to są deszcze które niszczą atmosferę. Raczej nie. Wszystko ginie. Spaliny, samochody. Mniej samochodów 2. Są wynikiem zanieczyszczeń atmosfery Nie występują Zanieczyszczone wody, środowiska Zanieczyszczenia spalin atmosferycznych Powinniśmy założyć filtry odpowiednie; katalizatory w samochodach; składanie różnych odpadów 3. Zanieczyszczenia, spaliny, które potem są w deszczach Nie wie, nie ma Nie wiem nigdy się tym nie interesowałam Ne wiem Ochrona środowiska

12 Czynności: Zebraliśmy śnieg z miejsc: Pobliski las ul. Ukośna-osiedla mieszkaniowe ul. Grodzieńska-główna ulica Obserwacje: Za pomocą wskaźnika, którym był wywar z czerwonej kapusty, zbadaliśmy odczyn próbek. Małą zmianę zabarwienia wywaru na czerwono zaobserwowaliśmy w próbce z ul Grodzieńskiej. Wniosek: W Wasilkowie nie występują liczne opady kwaśnych deszczy.

13 Czynności: W tym doświadczeniu zbadaliśmy wpływ kwaśnych deszczy na organizmy roślinne. Gałązkę paproci wstawiliśmy do wody i zamknęliśmy w szczelnym słoiku z: czystym powietrzem-próba kontrola tlenkiem siarki (VI) tlenkiem fosforu (V) Obserwacje: Po kilku dniach gałązki paproci w próbie kontrolnej nie zmieniły wyglądy, w dwóch pozostałych słoikach liście zwiędły i były czarne. Wnioski: Zaobserwowaliśmy,że tlenki zawarte w kwaśnych deszczach są mocno szkodliwe dla roślin.

14 Czynności: Działanie kwasów zawartych w kwaśnych opadach na metale: miedź, cynk, aluminium, żelazo, magnez Obserwacje: Niektóre z metali szybko reagowały z kwasem siarkowym(VI). Przy magnezie reakcja była bardzo gwałtowna i energiczna, zaś przy żelazie była spokojna. W reakcji magnezu z kwasem azotowym(V) wydzielał się żółty gaz. Wnioski: Kwasy niszczą metale.

15 Czynności: Dodanie kwasów na: tkaninę, drewno, tynk, różne skały, muszle ślimaków, białko. Obserwacje: Tkanina po polaniu ją stężonym kwasem zaczęła się rozpadać. Drewno pod wpływem stężonego kwasu siarkowego(VI) zwęgliło się. Białko pod wpływem kwasu azotowego(V) ścięło się i przybrało żółtą barwę Skały wapienne i tynk reagowały z kwasami wydzielał się gaz. Wnioski: Kwasy mają niszczące działanie na środowisko.

16

17 Czynności: Na muszle wlać trochę octu. Całe jajko zalać octem Obserwacje: Po wlaniu octu na muszelki wydziela się gaz. Na powierzchni skorupki jajka powstają pęcherzyki z gazem a po kilku dniach skorupka znika. Jajko pokryte jest tylko błonką. Wnioski: Nawet rozcieńczone kwasy reagują z substancjami zawartymi np. w muszlach ślimaków czy skorupkach jaj i powodują ich niszczenie.

18 Zapobieganie występowania kwaśnych deszczy polega na budowaniu instalacji wyłapujących tlenki siarki i azotu ze spalin emitowanych do atmosfery oraz ograniczaniu spalania paliw zawierających siarkę i jej związki, głównie węgla brunatnego i kamiennego. Przeciwdziałanie występowaniu kwaśnych deszczy powinno mieć charakter międzynarodowy, ponieważ nierzadko opady kwaśnego deszczu trafiają na obszary znacznie oddalone od źródeł zanieczyszczeń atmosfery.

19 ,Skad_sie_biora_kwasne_deszcze_.html

20


Pobierz ppt "Uczestnicy projektu: Paweł Nurkowski Łukasz Pawłuszewicz Mateusz Pawłuszewicz Przemysław Kalinowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google