Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opiekun: Elżbieta Kozłowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opiekun: Elżbieta Kozłowska"— Zapis prezentacji:

1 Opiekun: Elżbieta Kozłowska
Jaki wpływ na środowisko mają kwaśne deszcze? Uczestnicy projektu: Paweł Nurkowski Łukasz Pawłuszewicz Mateusz Pawłuszewicz Przemysław Kalinowski Opiekun: Elżbieta Kozłowska

2 Spis treści: Cele projektu Definicja kwaśnych deszczy Przyczyny powstawania Schemat powstawania Skutki Sonda uliczna Doświadczenia 1-5 (w tym filmy z doświadczeń) Ochrona przed kwaśnymi deszczami Bibliografia

3 Cele projektu: Rozwijanie umiejętności informatycznych i umiejętności selekcjonowania wyszukanych informacji dotyczących sposobów powstawania i wpływu kwaśnych deszczy na środowisko. Kształcenie umiejętności planowania i przeprowadzania doświadczeń chemicznych. Poznanie poprzez przeprowadzone badania wpływu kwasów na rośliny, materię organiczną i skały

4 Kwaśne deszcze to: Opady atmosferyczne, o pH mniejszym niż 5,6 czyli odczynie kwaśnym. Nie stwarzają dużego zagrożenia dla życia człowieka, jednak środowisko przyrodnicze ulega znacznemu zniszczeniu. Szacuje się, że w wyniku działalności człowieka emitowanych mln ton siarki rocznie. W tym samym czasie w wyniku działalności wulkanów i innych czynników naturalnych, uwalnia się do atmosfery drugie tyle.

5 Zagrożone rejony opadami kwaśnych deszczy
W Polsce najczęściej kwaśne deszcze występują na wyżynie Śląskiej i w Sudetach, spowodowane to jest dużym zagęszczeniem przemysłu w tamtym rejonie. Dane z 1999r : Katowice - 326t km2/rok, Kraków - 210t m2/rok Jeleniogóra - 118t m2/rok Stopień ryzyka kwaśnych opadów w Europie.

6 Przyczyny powstawania:
Emisje do atmosfery tlenków siarki i azotu z: rozkładu szczątków organicznych, aktywnych wulkanów, nawożenia pól, elektrociepłowni, samochodów, fabryk.

7 Obieg kwaśnych deszczy w przyrodzie:
Emisja tlenków siarki i tlenków azotu Tworzenie się w atmosferze słabego kwasu siarkowego i azotowego Spadanie deszczy z kwasami na gleby, rośliny i drzewa Osadzanie się tlenków siarki i azotu na powierzchni roślin, gleby, rozpuszczanie się w wodzach powierzchniowych Dostanie się kwasów do płuc, wód i roślin Uszkadzanie się liści i igieł drzew Zwiększenie się zawartości metali rozpuszczonych w roztworze glebowym

8 OBIEG KWAŚNYCH DESZCZY W PRZYRODZIE

9 Skutki oddziaływania kwaśnych deszczy:
Obumieranie lasów, uszkodzenie korzeni Uszkodzenia wapiennych budynków, pomników i zabytków Zanieczyszczenie wód Niszczenie flory symbiotycznych grzybów Rośliny nie mogą pobrać wystarczających ilości pożywienia

10 Sonda uliczna W Wasilkowie przeprowadziliśmy sondę uliczną dotyczącą kwaśnych deszczy ludzie odpowiadali różnie: Pytania: Czy pan/pani wie, co tą są kwaśne deszcze? Jak pan/pani myśli czy często występują w Wasilkowie kwaśne deszcze? Jak pan/pani sądzi, jakie są skutki takich deszczy? Jak pan/pani uważa, co jest przyczyną padania kwaśnych deszczy? Jak pan/pani sądzi jak możemy ochronić środowisko od kwaśnych deszczy?

11 Tak to są deszcze które niszczą atmosferę. Raczej nie. Wszystko ginie.
1. Tak to są deszcze które niszczą atmosferę. Raczej nie. Wszystko ginie. Spaliny, samochody. Mniej samochodów 2. Są wynikiem zanieczyszczeń atmosfery Nie występują Zanieczyszczone wody, środowiska Zanieczyszczenia spalin atmosferycznych Powinniśmy założyć filtry odpowiednie; katalizatory w samochodach; składanie różnych odpadów 3. Zanieczyszczenia, spaliny, które potem są w deszczach Nie wie, nie ma Nie wiem nigdy się tym nie interesowałam Ne wiem Ochrona środowiska

12 Badanie kwasowości opadów w nasze okolicy.
Dośw.1 Badanie kwasowości opadów w nasze okolicy. Czynności: Zebraliśmy śnieg z miejsc: Pobliski las ul. Ukośna-osiedla mieszkaniowe ul. Grodzieńska-główna ulica Obserwacje: Za pomocą wskaźnika, którym był wywar z czerwonej kapusty, zbadaliśmy odczyn próbek. Małą zmianę zabarwienia wywaru na czerwono zaobserwowaliśmy w próbce z ul Grodzieńskiej. Wniosek: W Wasilkowie nie występują liczne opady kwaśnych deszczy.

13 Badanie wpływu kwasowości środowiska na rośliny
Czynności: W tym doświadczeniu zbadaliśmy wpływ kwaśnych deszczy na organizmy roślinne. Gałązkę paproci wstawiliśmy do wody i zamknęliśmy w szczelnym słoiku z: czystym powietrzem-próba kontrola tlenkiem siarki (VI) tlenkiem fosforu (V) Obserwacje: Po kilku dniach gałązki paproci w próbie kontrolnej nie zmieniły wyglądy, w dwóch pozostałych słoikach liście zwiędły i były czarne. Wnioski: Zaobserwowaliśmy ,że tlenki zawarte w kwaśnych deszczach są mocno szkodliwe dla roślin.

14 Badanie oddziaływania kwasów na metale.
Dośw.3 Badanie oddziaływania kwasów na metale. Czynności: Działanie kwasów zawartych w kwaśnych opadach na metale: miedź, cynk, aluminium, żelazo, magnez Obserwacje: Niektóre z metali szybko reagowały z kwasem siarkowym(VI). Przy magnezie reakcja była bardzo gwałtowna i energiczna, zaś przy żelazie była spokojna. W reakcji magnezu z kwasem azotowym(V) wydzielał się żółty gaz. Wnioski: Kwasy niszczą metale.

15 Badanie oddziaływania kwasów na środowisko.
Czynności: Dodanie kwasów na: tkaninę, drewno, tynk, różne skały, muszle ślimaków, białko. Obserwacje: Tkanina po polaniu ją stężonym kwasem zaczęła się rozpadać. Drewno pod wpływem stężonego kwasu siarkowego(VI) zwęgliło się. Białko pod wpływem kwasu azotowego(V) ścięło się i przybrało żółtą barwę Skały wapienne i tynk reagowały z kwasami wydzielał się gaz. Wnioski: Kwasy mają niszczące działanie na środowisko.

16

17 Działanie 10% octu na skorupki jaj i muszle ślimaków.
Dośw. 5 Działanie 10% octu na skorupki jaj i muszle ślimaków. Czynności: Na muszle wlać trochę octu. Całe jajko zalać octem Obserwacje: Po wlaniu octu na muszelki wydziela się gaz. Na powierzchni skorupki jajka powstają pęcherzyki z gazem a po kilku dniach skorupka znika. Jajko pokryte jest tylko błonką. Wnioski: Nawet rozcieńczone kwasy reagują z substancjami zawartymi np. w muszlach ślimaków czy skorupkach jaj i powodują ich niszczenie.

18 Ochrona przed kwaśnymi deszczami
Zapobieganie występowania kwaśnych deszczy polega na budowaniu instalacji wyłapujących tlenki siarki i azotu ze spalin emitowanych do atmosfery oraz ograniczaniu spalania paliw zawierających siarkę i jej związki, głównie węgla brunatnego i kamiennego. Przeciwdziałanie występowaniu kwaśnych deszczy powinno mieć charakter międzynarodowy, ponieważ nierzadko opady kwaśnego deszczu trafiają na obszary znacznie oddalone od źródeł zanieczyszczeń atmosfery.

19 Bibliografia

20 Dziękujemy za obejrzenie


Pobierz ppt "Opiekun: Elżbieta Kozłowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google