Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Człowiek, wróg czy sprzymierzeniec przyrody? W tej prezentacji postaramy się pokazać wam jak wielki wpływ mamy na otaczające nas środowisko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Człowiek, wróg czy sprzymierzeniec przyrody? W tej prezentacji postaramy się pokazać wam jak wielki wpływ mamy na otaczające nas środowisko."— Zapis prezentacji:

1 Człowiek, wróg czy sprzymierzeniec przyrody? W tej prezentacji postaramy się pokazać wam jak wielki wpływ mamy na otaczające nas środowisko.

2 Tak coraz częściej wyglądają polskie lasy. Niektórzy ludzie wyrzucają śmieci do lasów i zbiorników wodnych. Poprzez ich małomyślność giną zwierzęta i rośliny, a środowisko naturalne traci swoje piękno i różnorodność.

3 Segregacja śmieci, czyli jak nie dać się śmieciom. Wszyscy ludzie lubią spędzać czas w czystym, miłym otoczeniu. Zarówno w domu jak i poza nim staramy się, aby było porządnie posprzątane. Nie zastanawiamy się jednak co się dzieje z wyrzucanymi przez nas odpadami. A przecież wystarczy tak niewiele, aby zachować równowagę pomiędzy człowiekiem, a przyrodą. Wystarczy segregować śmieci. Do segregacji używamy pojemników o specjalnym kolorze: 1.Niebieski – Papier 2. Żółty – Plastik 3. Czerwony – Metal 4. Zielony – Kolorowe szkło 5. Biały – Szkło bezbarwne

4 Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile rozkładają się wyrzucane przez nas śmieci? Oto tablica rozkładu poszczególnych przedmiotów: -Skórka po bananie : 3-4 tygodnie -Worek papierowy: 1 miesiąc -Gazeta: 1,5 miesiąca -Skórka po pomarańczy: 6 miesięcy -Listek gumy do żucia: 5 lat -Puszka aluminiowa: 300 lat -Plastikowa reklamówka: 450 lat - Szklana butelka: 4000 lat !!!

5 Historia segregacji odpadów. Pierwszy na świecie system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstał w 1895 r. w Nowym Jorku. Jego pomysłodawcą był pułkownik George E. Waring, zwany apostołem czystości. Z czasem jego pomysł zaczęto powielać i rozwijać na całym świecie. Pierwsze programy selektywnej zbiórki śmieci na szeroką skalę wprowadzono w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. Wymagało to nie tylko aktów prawnych, ale także edukacji społeczeństwa w tym zakresie. Podjęte działania zaczęły przynosić rzeczywiste efekty dopiero 20 lat później. Obecnie dzięki selektywnej zbiórce w Holandii recyklingowi poddawanych jest aż 63% odpadów, w Niemczech – 56%, w Danii i Szwecji – 41%, a w Hiszpanii – 34%. Polska jest na szarym końcu tej listy.

6 Jak żyć ekologicznie. 1.Kiedy możesz korzystaj z roweru zamiast z auta. 2. Oszczędzaj wodę. 3. Segreguj śmieci. 4. Nie niszcz przyrody np. nie łam gałęzi drzew. 5. Oszczędzaj energię. 6. Oszczędzaj papier. 7. Korzystaj z torby wielokrotnego użytku. 8. Nie wyrzucaj baterii do kosza na śmieci. 9. Używaj produktów zdatnych do recyklingu. 10. Nie wyrzucaj jedzenia.

7 Co to jest smog? Nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych: znacznej wilgotności powietrza (mgła) i braku wiatru, aby zmniejszyć jego wytwarzanie należy zamontować filtry odpylające na kominach fabryk i częściej korzystać z roweru i komunikacji miejskiej.zjawiskozanieczyszczeń powietrzawilgotności powietrzamgławiatru Efekty zdrowotne: Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność są zagrożeniem dla zdrowia, są bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej płodu, zwiększa zachorowalność na nowotwory oraz POCP oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci.pyłyalergizującymiastmęprzewlekłego zapalenia oskrzeliniewydolność oddechowąpłodu nowotworyPOCPastmy

8 Co to są kwaśne deszcze? Opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak: dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych.pady atmosferyczneodczynie pHkwasyreakcjiwodypowietrzagazamidwutlenek siarki trójtlenek siarkitlenki azotusiarkowodórdwutlenek węgla chlorowodóratmosfery spalaniapaliw Skutki: Kwaśne deszcze negatywnie wpływają na roślinność. Oddziaływanie zanieczyszczeń może być zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie. To pierwsze, w przypadku drzew, uwidacznia się w postaci uszkodzeń igieł i liści.

9 Pamiętaj! Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy ją od naszych dzieci! Oznacza to, że powinniśmy dbać o Ziemię, aby przyszłe pokolenia mogły zamieszkać w czystym świecie.

10 Prezentacja wykonały: Daria Gil Zuzanna Kostecka


Pobierz ppt "Człowiek, wróg czy sprzymierzeniec przyrody? W tej prezentacji postaramy się pokazać wam jak wielki wpływ mamy na otaczające nas środowisko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google