Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOŁO EKOLOGICZNE KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W BRODNICY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOŁO EKOLOGICZNE KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W BRODNICY"— Zapis prezentacji:

1 KOŁO EKOLOGICZNE KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W BRODNICY
Opiekun koła – Marzena Kaszyńska KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W BRODNICY Opracowała: Marzena Kaszyńska

2 TROCHĘ INFORMACJI ... koło zaczęło swoją działalność w roku szkolnym 2003 – 2004 wcześniej były tylko szkolne konkursy przyrodniczo – ekologiczne jednak zainteresowanie ekologią jest tak duże, że ruszyliśmy na pomoc Ziemi opiekunem koła jest p. Marzena Kaszyńska

3 A teraz krótko co robimy...

4 EFEKT CIEPLARNIANY Ze wszystkich gazów wytwarzanych przez ludzkość dwutlenek węgla jest głównym sprawcą efektu cieplarnianego. Gwałtowny wzrost jego koncentracji w atmosferze następuje wskutek spalania drewna i paliw pochodzenia organicznego: węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. Efektem jest zwiększająca się szczelność powłoki gazów szklarniowych i wzrastająca ilość uwięzionego w atmosferze ciepła. To z kolei prowadzi do globalnego ocieplenia klimatu naszej planety.

5 DZIURA OZONOWA Ozon, forma tlenu z trzema atomami, w większym stężeniu jest szkodliwy dla zdrowia. Kiedy gaz ten występuje blisko powierzchni Ziemi, współuczestniczy w tworzeniu smogu fotochemicznego i kwaśnego deszczu. Już od 15 do 50 kilometrów w górę od powierzchni Ziemi ozon staje się pożyteczny, tworząc warstwę ochronną dla życia. To jedyny gaz w atmosferze, który zatrzymuje nadmiar promieniowania ultrafioletowego; jest jednakże bardzo nietrwałą formą.

6 DZIAŁALNOŚĆ PRZEMYSŁOWA
Najniebezpieczniejsze dla środowiska są zakłady petrochemiczne, elektrocipełownie, huty żelaza i innych metali. Przemysł wprowadza do środowiska naturalnego szkodliwe pierwiastki i ich związki. Związki te nie występują w odosobnieniu, lecz tworzą układy jeszcze bardziej szkodliwe. Zanieczyszczenia negatywnie wpływają na rośliny, powodują bowiem zmiany w ich metabolizmie. Zanieczyszczane jest powietrze. Szczególnie groźny jest dwutlenek siarki i dwutlenek azotu, gdyż są one źródłem powstawania opadów zawierających kwas siarkowy. Tak zwane kwaśne deszcze niszczą florę, faunę, oraz przyspieszają procesy korozji metali.

7 NISZCZENIE LASÓW TROPIKALNYCH
Największą katastrofą ekologiczną, jaka przytrafiła się naszej planecie, jest bez wątpienia nieprzerwana zagłada lasów tropikalnych. Niszczenie ich zmienia cykle hydrologiczne a to powoduje susze, powodzie lub erozję gleby na obszarach, gdzie zjawiska te uprzednio nie występowały. Wycinanie lasów zmienia również albedo, czyli współczynnik odbicia światła od powierzchni Ziemi, co w efekcie wpływa na rozkład wiatrów i prądów morskich oraz zmienia rozkład opadów atmosferycznych.

8 ZANIECZYSZCZENIA WODY
Woda jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie. Bez wody umiera każde żywe stworzenie - roślina, zwierzę, człowiek. Cała woda, także woda z kranu, pochodzi z obiegu hydrologicznego: z oceanów, jezior i rzek, z pól i lasów, z których stale wznosi się w postaci pary i powoduje powstawanie chmur. Jeżeli ludzkość nie powstrzyma zanieczyszczeń wód, to zniszczy florę i faunę Ziemi, a w konsekwencji również życie, które jest tak uzależnione od dostępu czystej wody.

9 Oglądaliśmy „Microcosmos” świat z perspektywy owada

10 Podjęliśmy akcję zbiórki makulatury za te pieniążki kupimy iglaki i posadzimy je przy naszej pięknej szkole.W tej akcji biorą udział wszystkie klasy I - III

11 Opiekujemy się również zwierzątkami nigdy o nich nie zapominamy
Opiekujemy się również zwierzątkami nigdy o nich nie zapominamy... One tak czekają na nasze dobre serca.

12 No to już dosyć chwalenia...


Pobierz ppt "KOŁO EKOLOGICZNE KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W BRODNICY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google