Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rzuć palenie – razem z nami 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - edukacja o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rzuć palenie – razem z nami 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - edukacja o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej."— Zapis prezentacji:

1 Rzuć palenie – razem z nami 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - edukacja o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego.

2 prof. Witold Zatoński

3 Krzysztof Kolumb

4 TYTOŃ

5 Wykres obrazuje jak obecnie rozkłada się to w skali całego świata: zmniejszanie się liczby palaczy utrzymywanie się liczby palaczy zwiększanie się liczby palaczy

6 Kto pali w Polsce najwięcej? 100% 50% 0 niższe warstwy lekarze studenci księża więźniowie wyższe

7 Formy wykorzystywania tytoniu

8 Chlorek winylu (produkuje plastik) Tlenek węgla (czad) Aceton (rozpuszcza tkankę łączną ) Cyjanowodór (gaz używany do ludobójstwa w komorach gazowych) Amoniak (rozpuszczalniki) Arsen (silna trucizna) Polon (substancja radioaktywna)

9

10

11

12

13

14

15

16

17 Uzależnienie od papierosów możemy uznać za chorobę społeczną. W Polsce pali nałogowo około 8 mln. mężczyzn i 4 mln. kobiet. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosa?! Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim nasz styl życia...

18 Palenie jako sposób na radzenie sobie ze stresem!

19 Wpływ rówieśników

20 Palenie na imprezach – palenie do piwa

21 Wpływ reklam

22 Ciekawość i palący rodzice. ?

23 Palenie z nudów

24 Palenie na Tak?

25 Mniejsza potencja seksualna i płodność Udary mózgu Choroby serca Katarakta Nowotwór krtani Nowotwory trzustki Rozedma płuc Nowotwory nerek

26 Umieralność ludzi z powodu chorób serca w zależności od liczby papierosów wypalanych dziennie

27 Nałóg nikotynowy prowadzi do przewlekłych chorób, takich jak: Choroby żołądka i rak Zawał serca Przewlekłe zapalenie oskrzeli Nowotwór krtani, płuc, gardła, języka Palenie papierosów szkodzi dziecku przed narodzeniem Rozedma płuc Pogorszenie wyglądu skóry itp. Dlatego nigdy nie jest za późno, aby RZUCIĆ PALENIE !!

28 NOWOTWORY

29 Tkanki nowotworowe w górnej części lewego płuca

30 Nowotwór płuc z przerzutami

31 Nabłonek migawkowy z tkankami nowotworowymi

32 Płuca wieloletniego palacza

33 Zdrowa i chora tkanka płuc

34 Nowotwór języka

35 Mózg 38-letniego palacza

36 Wykres zależności między liczba wypalanych dziennie papierosów, a ryzykiem zachorowania na raka płuc.

37 CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA

38 Przeżywalność zawału

39 Tętnica palacza

40

41

42

43

44 Palić? Nie palić? palenie uzależnia jest chorobą powoduje palenie uzależnia jest chorobą powoduje jest drogie groźne dla życia jest drogie groźne dla życia choroby choroby Palenie szkodzi wizerunkowi społecznemu palacza, palący jest postrzegany jako osoba o słabej woli zagrożona poważnymi schorzeniami gorzej wykształcona niżej uposażona (papieros – ersatz lepszego życia) związana z gorszym środowiskiem

45 Palenie papierosów – choroba zakaźna zakażenie (dzieciństwo, młodość) rozwój i utrwalenie choroby (10-25 rok życia) postęp choroby powikłania (po 40 rż) przedwczesny zgon (40-70 rż)

46 Chłopcy ( i dziewczynki ), przestańcie, bo się źle bawicie! Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie". Ignacy Krasicki

47

48

49

50

51

52

53 Co można mieć zamiast papierosów? Kolorowe czasopismo5 zł1 dzień niepalenia1 paczka Bilet na basen15 zł3 dni niepalenia3 paczki Miesięczny abonament na internet60 złTydzień i 5 dni niepalenia12 paczek Telefon komórkowy600 zł4 miesiące niepalenia120 paczek Semestr w dobrej szkole prywatnej na studiach zaocznych1 500 zł10 miesięcy niepalenia400 paczek Wczasy zagraniczne2 000 złRok, miesiąc i 10 dni niepalenia500 paczek Samochód20 000 zł 10 lat, 11 miesięcy i 20 dni niepalenia20 000 paczek Mieszkanie100 000 zł55 lat niepalenia20 000 paczek

54 W tys. PLN. 80 70 60 50 40 30 20 10 0 2 – 3 – pokojowe mieszkanie 1 rok 5 lat 10 lat 20 lat 40 lat

55 Czy fajki i cygara są zdrowsze i mniej szkodliwe!!

56 Cygara i fajki wcale nie są zdrowsze... Według American Heart Journal cygara i fajki wcale nie są zdrowszą alternatywą dla papierosów, badania kliniczne wykazały, że po wypaleniu jednego cygara słabiej rozluźnia się śródbłonek naczyń krwionośnych. Śródbłonek, dzięki któremu krew płynie bez przeszkód pierwszy staje się ofiarą niezdrowego stylu życia. Okazuje się, że u zdrowych, niepalących ochotników po wypaleniu jednego cygara naczynia krwionośne rozluźniały się dużo słabiej. Normalnie średnica tętnicy ramiennej podczas zwiększonego przepływu krwi wzrasta o prawie 10%. Po wypaleniu cygara tętnica rozkurczała się zaledwie o ok 3%.

57

58

59 Gdy rzucisz palenie to: * po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny, * po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi, * po 12 - 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla, * po kilku dniach powróci smak i węch, * po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc, * po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność, * po 15 latach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak dla osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.

60 A tak przedstawiają się statystyki w Polsce:

61 Radio TV Prasa Strony Internetowe

62

63 TWÓJ WYBÓR

64 A teraz kilka sprawdzonych porad - jak uporać się z nałogiem....

65 Jak rzucić palenie?

66 ETAP I Przed podjęciem decyzji.

67 Nigdy nie powinieneś zakładać, że możesz rzucić palenie kiedy zechcesz. Najlepiej już na wstępie uświadomić sobie, że nie jest to łatwa decyzja, ale przy odpowiednim zaangażowaniu jest możliwy sukces.

68 Przed nadejściem dnia, w którym chcesz wypalić ostatniego papierosa (dnia zero), postaraj się wnikliwie obserwować samego siebie. Pozwoli Ci to określić w jakich sytuacjach sięgasz po papierosy.

69 Kolejnym krokiem na drodze do rzucenia palenia jest określenie powodów tej decyzji. Ważne jest, abyś miał świadomość motywów rzucenia palenia. Weź pod uwagę swoje zdrowie i zdrowie swojej rodziny.

70 Nie gromadź papierosów. Kolejną paczkę papierosów kupuj dopiero wtedy, kiedy nie będziesz miał co palić. Nigdy nie kupuj papierosów w kartonach.

71 ETAP II Przed nadejściem dnia zero.

72 Wydziel dla siebie ustronne miejsce do palenia. Jeśli lubisz palić w obecności innych, staraj się palić papierosy sam, jeśli wolisz palić w samotności, szukaj obecności szczególnie niepalących.

73 Staraj się nie palić po sutym posiłku lub kiedy pijesz kawę lub alkohol.

74 Przygotuj listę przedmiotów, które kupiłbyś mając dodatkowe pieniądze. Oblicz, ile pieniędzy musiałbyś wydać na każde z nich, a ile wydajesz na papierosy.

75 Porozmawiaj ze swoją rodziną i przyjaciółmi o podjętej decyzji, wówczas będą mogli przyjść Ci z pomocą w trudnych chwilach.

76 Zdecyduj, czy zamierzasz rzucić palenie radykalnie, czy też zamierzasz osiągnąć to metodą małych kroczków. Jeśli wybierasz drugą metodę, dołóż wszelkich starań, aby zredukować liczbę wypalanych papierosów możliwie szybko.

77 ETAP III Kiedy nadejdzie dzień zero.

78 Zapewnij sobie wystarczający czas odpoczynku, śpij co najmniej 8 godzin.

79 Pamiętaj o porannej gimnastyce przy otwartym oknie.

80 Weź odświeżający prysznic, użyj nowych środków kosmetycznych.

81 Przez cały dzień pij dużo wody i soków.

82 Wyrzuć wszystkie nagromadzone papierosy. Usuń popielniczki i zapałki.

83 Pozbądź się zapachu papierosów i wyczyść swoje ubranie.

84 ETAP IV Pierwsze dni po zaprzestaniu palenia

85 W sytuacjach, w których zwykle sięgałeś po papierosy, staraj się mieć czymś zajęte ręce.

86 W ciągu pierwszych dni po rzuceniu palenia, staraj się spędzać jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione.

87 Stosuj techniki relaksacji. Wdychaj i wydychaj powietrze powoli, licząc do pięciu, wykonuj proste ćwiczenia fizyczne.

88 W sytuacjach nasilającego się głodu nikotynowego zadzwoń do przyjaciela lub kogoś, kto niedawno rzucił palenie i porozmawiaj z nim o tym, w jaki sposób pokonać swą słabość.

89 Przebywaj dużo na świeżym powietrzu. Rozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi o swoich sukcesach na drodze do zerwania z nałogiem. Unikaj spotkań z palącymi.

90 Jeśli ostatecznie rzuciłeś już palenie i masz dostatecznie dużo silnej woli, aby wytrwać w swoim postanowieniu, nie ryzykuj i nie pal okazyjnie.

91 A teraz.... CZAS NA TEST MOTYWACJI DO ZAPRZESTANIA PALENIA... Odpowiedzcie szczerze na kilka pytań - jedynie TAK lub NIE - a następnie zobaczycie jak należy zinterpretować wyniki.

92 Pytanie 1 Czy chcesz rzucić palenie? Odpowiedz TAKNIE

93 Pytanie 2 Czy decydujesz się na to dla siebie samej/samego, czy dla kogoś bliskiego? Odpowiedz TAKNIE

94 Pytanie 3 Czy podejmowałeś już próby rzucenia palenia? Odpowiedz TAKNIE

95 Pytanie 4 Czy orientujesz się, w jakich sytuacjach palisz najczęściej? Odpowiedz TAKNIE

96 Pytanie 5 Czy wiesz dlaczego palisz? Odpowiedz TAKNIE

97 Pytanie 6 Czy możesz liczyć na pomoc rodziny, przyjaciół gdybyś chciał rzucić palenie? Odpowiedz TAKNIE

98 Pytanie 7 Czy członkowie Twojej rodziny są osobami niepalącymi? Odpowiedz TAKNIE

99 Pytanie 8 Czy w Twoim domu nie pali się tytoniu? Odpowiedz TAKNIE

100 Pytanie 9 Czy jesteś zadowolony ze swojego trybu życia? Odpowiedz TAKNIE

101 Pytanie 10 Czy wiesz gdzie szukać pomocy, gdybyś miał problemy z utrzymaniem abstynencji tytoniowej ? Odpowiedz TAKNIE

102 A teraz podliczcie ilość odpowiedzi na TAK lub NIE i sprawdźcie jak należy zinterpretować wyniki...

103 INTERPRETACJA WYNIKÓW TESTU Aby uzyskać wynik, podsumuj osobno wszystkie udzielone odpowiedzi TAK i NIE. - IM WIĘCEJ RAZY NA PYTANIA TESTU ODPOWIADAŁEŚ TWIERDZĄCO, tym większa jest Twoja gotowość i możliwość skutecznego rzucenia palenia. Oznacza to, że najwyższy czas spróbować rzucić palenie. - JEŚLI NATOMIAST CZĘŚCIEJ ZAKREŚLAŁEŚ NIE, oznacza to, że Twoja gotowość do zerwania z nałogiem nie jest zbyt wysoka. Przeanalizuj pytania, na które odpowiedziałeś przecząco i postaraj się doprowadzić do sytuacji, w której będziesz mógł zaznaczyć przy nich TAK.

104

105

106

107 PAMIĘTAJ!!!!

108 Dziękujemy za uwagę...


Pobierz ppt "Rzuć palenie – razem z nami 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31Światowy Dzień Bez Tytoniu - edukacja o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google