Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje."— Zapis prezentacji:

1

2 Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu(lub rzadziej marihuany, crack ulub innych substancji działających psychoaktywnie). Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Istnieją również papierosy nie zawierające tytoniu, lecz zioła (majeranek, mięta). Takie papierosy bardzo rzadko kupowane są przez palaczy Podobną rolę spełnia fajka(zamiast w papierze, który spala się wraz z tytoniem, spreparowane liście umieszczone są w niepalnym, najczęściej drewnianym cybuchu) oraz cygaro(tu zamiast papieru jest wysuszony, ale nierozdrobniony, liść tytoniu. Małe cygaro, zbliżone wyglądem do papierosa, to cygaretka).

3 Uzależnienie od nikotyny jest trudne do pokonania. Jest to reakcja neurobiologiczna, oficjalnie zaliczana do chorób. Nikotyna w sposób sztuczny pobudza uwalnianie substancji w mózgu, zaburzając równowagę chemiczną. Organizm musi się do tego przystosować. A kiedy już to uczyni, odwrócenie sytuacji nie jest łatwe. Badania wykazują, że większość palących usiłowała przerwać uzależnienie, ale objawy abstynencji ich przerosły. W momencie wciągnięcia dymu tytoniowego nikotyna dostaje się do płuc, gdzie zostaje wchłonięta do nasyconej tlenem krwi, a z nią przetransportowana do serca i wpompowana do tętnic. W końcu dochodzi do mózgu, przy czym mózg osób uzależnionych różni się od mózgu niepalących.

4 Katarka Nowotwór krtani, przełyku Nowotwór trzustki Udary mózgu Rozedma płuc, rak płuc Choroby serca Nowotwory nerek

5 Co się dzieje po zgaszeniu ostatniego papierosa? w 20 minut do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz podwyższona temperatura rąk i stóp. w 8 godzin zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu. w 24 godziny zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. w 48 godzin rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych; powraca do normy zmysł smaku i zapachu. od 2 tygodni do 3 miesięcy poprawie ulega stan układu krążenia; zwiększa się wydolność fizyczna; wydolność płuc wzrasta o 30%. od 1 do 9 miesięcy ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia; wzrasta ogólna energia organizmu; rozpoczyna się proces regeneracji rzęsek, pokrywających nabłonek dróg oddechowych; pomagają one w oczyszczaniu oskrzeli i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza naszego ciała mikroorganizmów, np. wirusów. po 1 roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani; w dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej; komórki o zaburzonej budowie, które powstały w wyniku palenia tytoniu zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie; ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się. po 15 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

6 Palisz papierosy regularnie i zastanawiasz się, czy jesteś już uzależniony. Aby ocenić swój stan, dowiedz się najpierw, co kryje się pod pojęciem uzależnienie. Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna jest substancja psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała jako jednostkę chorobową zespół uzależnienia od nikotyny. Równocześnie WHO jako uzależnienie uznaje stan charakteryzujący się: - Silną potrzebą przyjmowania danej substancji - Trudnościami w kontrolowaniu tego zachowania - Uporczywym używaniem danej substancji / środka pomimo świadomości szkodliwych następstw jego używania - Przekładaniem przyjmowania danej substancji ponad inne zajęcia - Zwiększoną tolerancją (konieczność dostarczania większej ilości środka dla osiągnięcia tego samego efektu) - Występowaniem zespołu odstawiennego w przypadku niedostarczenia substancji do organizmu. Wiedz też, że mówiąc o uzależnieniu specjaliści wyróżniają trzy kategorie uzależnienia:

7 Nikotyna pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa liczbę uderzeń serca i podnosi ciśnienie krwi.

8 zdrowotnych rodzinnych finansowych szkolnych Długotrwałe uzależnienie prowadzi do osłabienia organizmu, jego wycieńczenia, złego samopoczucia a nawet śmierci.

9 ciekawość chęć naśladownictwa innych (rodziców, starszego rodzeństwa) głównie w celu dodania sobie powagi- udawanie dorosłych dorównanie rówieśnikom, strach przed odrzuceniem, presja otoczenia brak autorytetów brak wiary w siebie rozpowszechnienie palenia tytoniu w najbliższym otoczeniu przedwczesne dojrzewanie

10 Aceton Naftyloamina Kadm Metanol Pyrę Benzopiren Cyjanowodór DDT Chlorek winylu Polon Nikotyna Tlenek Węgla Butan Arsen Uretan Akrydyna Amoniak Fenol Toluidyn

11 Sprawdź, czy to, co proponuje kolega jest dla Ciebie dobre. Czasami jest to łatwe, ale niekiedy warto zadać sobie Czy jest to bezpieczne? Czy jest dla mnie zdrowe? Czy rodzice zgodziliby się na to? Jak będę się czuł, kiedy to zrobię ? pomocnicze pytania:

12 Elegancka dziewczyno - nie pachnij nikotyną!

13 Nie przystawaj z palaczami - rzuć palenie i bądź z nami!

14 Zachwyca mnie szalenie moda na niepalenie!

15 Wykonała Patrycja Karasek.


Pobierz ppt "Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google