Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikołaj Kopernik wybitny polski astronom.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikołaj Kopernik wybitny polski astronom."— Zapis prezentacji:

1 Mikołaj Kopernik wybitny polski astronom

2 Życiorys Osiągnięcia Stałe ekspozycje Ciekawe strony Autorzy
Centrum Nauki Kopernik Ciekawe strony Autorzy

3 Mikołaj Kopernik przyszedł na świat w 1473 roku w Toruniu.
W roku 1491 podjął studia w Krakowie. Ukończył je w 1495 roku. Następnie kontynuował naukę w Bolonii oraz na uniwersytecie w Padwie. Kolejnym etapem jego edukacji była Ferrara, gdzie w roku 1503 zrobił doktorat z prawa kanonicznego. Następnie wrócił do Polski. Osiedlił się w Lidzbarku Warmińskim. Pracował jako lekarz. Sprawował również funkcję sekretarza Ł. Watzenrode, który był wujem Kopernika i biskupem Warmińskim.

4 W roku 1510 otrzymał tytuł kanonika warmińskiego i przeprowadził się do Fromborka. Tam prowadził swoje obserwacje. Angażował się również w życie społeczne i polityczne. W latach brał udział w obronie Olsztyna. Ponadto żywo interesował się reformą monetarną. Mikołaj Kopernik to przede wszystkim wielki astronom. Należy jednak pamiętać, że był również lekarzem, matematykiem, ekonomistą a nawet prawnikiem.

5 W 1517 r. napisał pierwszą wersję traktatu monetarnego Meditata, w 1519 r. napisał drugą wersję traktatu monetarnego. 17 marca 1522, na zjeździe stanów Prus Królewskich w Grudziądzu wygłosił traktat o monetach pod nazwą De estimatione monete (O szacunku monety). Reforma na terenie Prus została zatwierdzona dopiero 20 maja 1528 roku i wprowadziła na tym terenie nową zreformowaną monetę. Zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku.

6 Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie
Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie. Pierwsze takie prace podjęło Warszawskie Towarzystwo Naukowe w 1802 roku, kolejne przeprowadzono w 1909 i Prawdopodobnie w czasie II wojny światowej poszukiwania prowadzili także Niemcy. Wszystkie te próby zakończyły się niepowodzeniem. Od roku 2004 podejmowane były próby odnalezienia grobu Kopernika w archikatedrze we Fromborku. W 2005 roku poszukiwania zaowocowały odnalezieniem trumien i kilku szkieletów. Dokładne wyniki badań potwierdziły, że jeden z niekompletnych szkieletów należał do Kopernika.

7 Na początku XVI wieku Kopernik przedstawił założenia nowego systemu świata. Po raz pierwszy postulował, że Słońce jest okrążane przez planety, w traktacie "Commentariolus". Jednak dokładny model matematyczny Układu Słonecznego przedstawił dopiero w dziele "De revolutionibus orbium coelestium" w 1543 roku.

8 Ta heliocentryczna teoria opierała się na założeniu, że planety poruszają się wokół Słońca po orbitach kołowych. Stwierdził również, że Ziemia zachowuje się w identyczny sposób, należy więc do tego ciągu planet. Ponadto Kopernik odkrył, że Ziemia wykonuje dodatkowo ruch wokół własnej osi.

9

10 Teoria Kopernika zupełnie zrewolucjonizowała ówczesne poglądy na temat Ziemi i Kosmosu. Jej zwolennicy byli traktowani jako wrogowie Kościoła, a samo dzieło na ponad 200 lat zostało wpisane na listę ksiąg zakazanych. Jednak wielu uczonych nie zraziła zaistniała sytuacja i odkrycia Kopernika stały się podwaliną nauk ścisłych w epoce renesansu. Odkrycia Mikołaja Kopernika przyczyniły się głównie do rozwoju astronomii oraz kosmologii, z których korzysta dzisiejsza ludzkość.

11 Teoria heliocentryczna jest to teoria budowy Układu Słonecznego, według której Słońce jest centralnym ciałem układu, a Ziemia, jako jedna z planet, obiega Słońce.

12 Wkład Mikołaja Kopernika w rozwój astronomii
Gdy Kopernik się urodził, świat trwał jeszcze w przekonaniu, że Ziemia jest płaską tarczą osadzoną w centrum wszechświata, a wokół niej krążą Księżyc, Słońce i planety. Gdy umarł w 1543 r., pozostawił w swym dziele „O obrotach ciał niebieskich” podstawy systemu, który nie tylko odrzucał błędy nauki ptolemejskiej, ale też stał się punktem wyjścia wszystkich znanych dziś odkryć dotyczących budowy wszechświata i rządzących nim sił.

13 Wystawy w Centrum Nauki w Warszawie:
Ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Wystarczy przyjść, żeby zagrać na laserowej harfie lub sprawdzić, czy wygodniej leży się na piłkach, czy na gwoździach. Więcej informacji na oficjalnej stronie www:

14 Frombork – stałe ekspozycje:
- Pałac biskupi "Mikołaj Kopernik", - "Frombork w zabytkach kultury materialnej", - "Portrety Mikołaja Kopernika na medalach i plakietach", - "Z dziejów astronomii", - "Lunety i lunetki", - "Astronomia w nawigacji i geodezji", - Szpital św. Ducha"Gabinet uczonego doby renesansu" (w Wieży Kopernika)

15 Ciekawe strony: http://copernicus.torun.pl/

16 na zajęciach kółka fizycznego
Praca wykonana w ramach projektu na zajęciach kółka fizycznego Ewelina Kamińska Karolina Opyrchał Zebrzydowice, maj 2012


Pobierz ppt "Mikołaj Kopernik wybitny polski astronom."

Podobne prezentacje


Reklamy Google