Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię…” - Kopernik i Układ Słoneczny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię…” - Kopernik i Układ Słoneczny"— Zapis prezentacji:

1 „Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię…” - Kopernik i Układ Słoneczny

2 Mikołaj Kopernik Urodził się w Toruniu Żył na przełomie XV i XVI wieku
Odkrył, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, czym wywołał przewrót w poglądach na budowę Wszechświata.

3 UKŁAD SŁONECZNY Układ Słoneczny to planety i księżyce, krążące wokół Słońca. Planety te, w tym nasza Ziemia, mają różną wielkość i znajdują się bliżej lub dalej od Słońca. Układ Słoneczny powstał z ogromnej chmury międzygwiezdnego pyłu i gazu.

4 Słońce Gwiazda ta prawie 5 miliardów lat temu rozbłysnęła na Drodze Mlecznej; wokół słońca powstało wiele planet, a wśród nich Ziemia.

5 MERKURY Pierwsza planeta od Słońca. To jedna z najmniejszych planet Układu Słonecznego, znajdująca się najbliżej Słońca.

6 WENUS Druga planeta od Słońca. Po Słońcu i Księżycu jest to najjaśniejszy obiekt na niebie, który można czasem obejrzeć nisko nad horyzontem. Powierzchnia Wenus jest całkowicie przesłonięta grubą warstwą chmur.

7 ZIEMIA Trzecia planeta w Układzie Słonecznym. Ziemia to prawdopodobnie jedyne miejsce we Wszechświecie, gdzie dzięki wodzie i Słońcu rozwinęło się życie Nazywana jest Błękitną Planetą, bo większą jej część zajmuje woda.

8 MARS Czwarta planeta od Słońca. Na Marsie jest wszystko gigantyczne- góry dwa razy wyższe niż na Ziemi, a kaniony dwa razy głębsze. Mars ma rdzawe zabarwienie dlatego naukowcy mówią o nim „czerwona planeta”

9 JOWISZ Piąta planeta Układu Słonecznego. Jest największą planetą Układu Słonecznego i czwartym pod względem jasności obiektem na niebie. Wokół Jowisza krąży 17 księżyców i jeden sztuczny satelita – sonda kosmiczna GALILEO.

10 SATURN Szósta planeta od Słońca. Druga co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Otacza go pierścień zbudowany z brył lodowo-skalnych. Ma 18 satelitów.

11 URAN Siódma planeta w Układzie Słonecznym. Nie widać go gołym okiem. Został więc odkryty przez przypadek. Ma najwięcej księżyców spośród wszystkich planet. Dotychczas odkryto ich aż 21.

12 NEPTUN Ósma planeta od Słońca. Neptun jest tak daleko od Ziemi, że podróż na niego musiałaby trwać 20 lat. Neptun charakteryzuje się tym, że ciągle szaleją na nim wichury.

13 KSIĘŻYC Jest satelitą okrążającym Ziemię w 28 dni. Księżyc pokrywają kratery, znajdują się na nim też gór. Człowiekiem, który pierwszy postawił stopę na Księżycu był Amerykanin Neil Amstrong.

14 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Korzystaliśmy ze stron: http://planety. net
Prezentację na podstawie materiałów dostępnych w Internecie oraz czasopisma „Kaczor Donald” przygotowali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach.


Pobierz ppt "„Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię…” - Kopernik i Układ Słoneczny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google