Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA (cz.1) Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA (cz.1) Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie."— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA (cz.1) Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie zainteresowała, gdyż wydawała się niezamieszkana i nieprzyjazna dla Europejczyków pod względem przyrodniczym i klimatycznym. Podobnie Holendrzy, którzy penetrowali w XVII wieku zachodnie i północne wybrzeża kontynentu, zadowolili się jedynie nazwaniem go Nową Holandią. Tak prawdopodobnie wyglądał okręt Portugalczyków w XVI w.

2 HISTORIA (cz.2) Australia przez 80 lat była brytyjska kolonią karną. Pierwszy transport z więźniami dotarł do wybrzeży kontynentu w 1788 r. , a ostatni w 1868r. Szacuje się, że w tym czasie przywieziono na kontynent ok. 168 tys. skazańców. Przywieziono ich po to aby pracowali ale także po to, że w Brytanii nie było już miejsca dla skazańców. Dlatego we fladze Australii widnieje także flaga Wielkiej Brytanii.

3 HISTORIA (cz.3) Po raz trzeci Australię odkrył żeglarz i podróżnik angielski James Cook w To właśnie on zapoczątkował przyjazd skazańców na kontynent. Przebadał on wschodnie wybrzeża lądu i stwierdził, że nadają się do zamieszkania przez Europejczyków, nazwał rozpoznane terytoria Nową Południową Walią i zaanektował je dla Korony brytyjskiej. W swych kilku wyprawach odkrył również wyspy Nowej Zelandii, Nowej Kaledonii i szereg innych, w tym archipelag, nazwany jego imieniem.

4 James Cook

5 Zwierzęta Dziobak CIEKAWOSTKA!!!
Dziobaki jako jedyne ssaki znoszą jaja.

6 Kangury CIEKAWOSTKA!!! Ich skok może sięgać nawet do 7m.

7 Emu CIEKAWOSTKA!!! Hodowcy i farmerzy australijscy tępią emu, gdyż żerują one na polach uprawnych i wyrządzają tam szkody. Akcja wybijania tych ptaków zmniejszyła ich liczbę o dziesiątki tysięcy osobników.

8 Diabeł tasmański CIEKAWOSTKA!!!
Ze względu na ich agresywność zaczęto je zabijać co grozi ich wyginięciem.

9 Koala CIEKAWOSTKA!!! Kola potrafi na dobę spać nawet do 18 godzin.

10 Sport W Australii wyróżnia się dwie najbardziej prestiżowe imprezy sportowe: Wyścigi F1 Tenis (Australian Open) Oraz najchętniej uprawiany sport: Piłkę nożną

11 Australian Open w Moulbourne

12 Wyścigi F1 w Melbourne

13 Piłka nożna

14 Teraz test na Bibliografia
Książka Puls Ziemi kl.2 Teraz test na

15 Słownik Wyścig – race Kangur – kangaroo Dziobak – duckbill Jezioro – lake Góry – mountains Miasto – city Odkrywca – discoverer Okręt – ship Ląd - land


Pobierz ppt "HISTORIA (cz.1) Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google