Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie zainteresowała, gdyż

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie zainteresowała, gdyż"— Zapis prezentacji:

1 Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie zainteresowała, gdyż wydawała się niezamieszkana i nieprzyjazna dla Europejczyków pod względem przyrodniczym i klimatycznym. Podobnie Holendrzy, którzy penetrowali w XVII wieku zachodnie i północne wybrzeża kontynentu, zadowolili się jedynie nazwaniem go Nową Holandią. Tak prawdopodobnie wyglądał okręt Portugalczyków w XVI w.

2 Australia przez 80 lat była brytyjska kolonią karną. Pierwszy transport z więźniami dotarł do wybrzeży kontynentu w 1788 r., a ostatni w 1868r. Szacuje się, że w tym czasie przywieziono na kontynent ok. 168 tys. skazańców. Przywieziono ich po to aby pracowali ale także po to, że w Brytanii nie było już miejsca dla skazańców. Dlatego we fladze Australii widnieje także flaga Wielkiej Brytanii.

3 Po raz trzeci Australię odkrył żeglarz i podróżnik angielski James Cook w 1768. To właśnie on zapoczątkował przyjazd skazańców na kontynent. Przebadał on wschodnie wybrzeża lądu i stwierdził, że nadają się do zamieszkania przez Europejczyków, nazwał rozpoznane terytoria Nową Południową Walią i zaanektował je dla Korony brytyjskiej. W swych kilku wyprawach odkrył również wyspy Nowej Zelandii, Nowej Kaledonii i szereg innych, w tym archipelag, nazwany jego imieniem.

4 1728-1779

5 CIEKAWOSTKA!!! Dziobaki jako jedyne ssaki znoszą jaja.

6 CIEKAWOSTKA!!! Ich skok może sięgać nawet do 7m.

7 CIEKAWOSTKA!!! Hodowcy i farmerzy australijscy tępią emu, gdyż żerują one na polach uprawnych i wyrządzają tam szkody. Akcja wybijania tych ptaków zmniejszyła ich liczbę o dziesiątki tysięcy osobników.

8 CIEKAWOSTKA!!! Ze względu na ich agresywność zaczęto je zabijać co grozi ich wyginięciem.

9 CIEKAWOSTKA!!! Kola potrafi na dobę spać nawet do 18 godzin.

10 W Australii wyróżnia się dwie najbardziej prestiżowe imprezy sportowe: - Wyścigi F1 - Tenis (Australian Open) Oraz najchętniej uprawiany sport: - Piłkę nożną

11

12

13

14 www.wikipedia.pl Książka Puls Ziemi kl.2 www.google/grafika.pl www.atlas-zwierzat.pl/zwierzeta-australii.pl Teraz test na

15 Wyścig – race Kangur – kangaroo Dziobak – duckbill Jezioro – lake Góry – mountains Miasto – city Odkrywca – discoverer Okręt – ship Ląd - land


Pobierz ppt "Po raz pierwszy kontynent Australii został odkryty przez Europejczyków w XVI wieku. Byli nimi Portugalczycy. Australia ich jednak nie zainteresowała, gdyż"

Podobne prezentacje


Reklamy Google