Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maciej Sokulski Kl. III B. Promieniowanie wykorzystuje się w: medycynie do zwalczania chorób nowotworowych; w uzdrowiskach leczniczych; napromieniowaniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maciej Sokulski Kl. III B. Promieniowanie wykorzystuje się w: medycynie do zwalczania chorób nowotworowych; w uzdrowiskach leczniczych; napromieniowaniu."— Zapis prezentacji:

1 Maciej Sokulski Kl. III B

2

3 Promieniowanie wykorzystuje się w: medycynie do zwalczania chorób nowotworowych; w uzdrowiskach leczniczych; napromieniowaniu żywności, aby móc dłużej ją gromadzić ; konserwacji żywności, rolnictwa, czyszczeniu sprzętu medycznego, oczyszczaniu skażeń środowiska naturalnego; w archeologii i geologii do określania wieku skał i minerałów; analizy zanieczyszczeń zbiorników wodnych;

4 Wykorzystanie promieniotwórczości w czasie II wojny światowej jako broni atomowej. Zachodzą niekorzystne zmiany w środowisku np.: wymierają rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt, zostają skażone wody gruntowe, powietrze jest zatrute. Przedmioty codziennego użytku mogą okazać niebezpieczne (kuchenki mikrofalowe czy telefony komórkowe, promieniowanie Rentgena, izotopowe czujniki dymu).

5 Zachodzą zmiany w ekosystemach spowodowane odprowadzeniem do rzek ciepłej wody Budowa elektrowni jądrowych związane są z wysokimi kosztami. Emitowanie promieniotwórcze po próbach jądrowych Podczas rozmowy przez komórkę emitowane jest szkodliwe promieniowanie, na które jest narażony nasz mózg. Istnieje również ryzyko katastrofy elektrowni jądrowych.

6 Głównie wybuchem w Czarnobylu na Ukrainie w 1986 roku. Była to największa i najtragiczniejsza awaria reaktora jądrowego, która pochłonęła wiele ofiar. Ocenia się, że 25% powierzchni Polski zostało silnie skażonych. Pozostał jeszcze problem skażenia izotopami cezu i strontu, których okresy połowicznego rozpadu wynoszą prawie 30 lat. Niektóre skutki mogą ujawnić się dopiero za parę lat Musimy jednak pamiętać, że tutaj zawiódł człowiek nie promieniotwórczość. Elektrownie atomowe są zdecydowanie dobrodziejstwem i przyszłością świata niż zagrożeniem.

7

8

9 Zjawisko promieniotwórczości odkrył francuski fizyk Henri Becquerel w 1896 roku, badając zjawisko fosforescencji. Kolejnym etapem było wydzielenie radu wielokrotnie radioaktywniejszego od uranu przez Marię Skłodowską – Curie. W podobny sposób został odkryty polon.

10

11

12


Pobierz ppt "Maciej Sokulski Kl. III B. Promieniowanie wykorzystuje się w: medycynie do zwalczania chorób nowotworowych; w uzdrowiskach leczniczych; napromieniowaniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google