Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikołaj Kopernik 19.02.1473 - 24.05.1543.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikołaj Kopernik 19.02.1473 - 24.05.1543."— Zapis prezentacji:

1 Mikołaj Kopernik

2 Mikołaj Kopernik (ur.19 II 1473 w Toruniu zm.24 V 1543 we Fromborku)
Wielki polski uczony. W latach studiował w Krakowie, a następnie we Włoszech . W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (1510), Olsztynie ( ). Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich).

3 w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych.
Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych. Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Określa się ją mianem "rewolucji kopernikańskiej". Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada kosmologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony. Kopernik był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, publikował prace o reformie monetarnej i sformułował prawo, iż "gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy".

4 Dom Kopernika w Toruniu,
obecnie muzeum. Portret astronoma w wieku 40 lat.

5 Prawdopodobny wygląd astronoma zrekonstruowany na podstawie czaszki znalezionej w katedrze we Fromborku w listopadzie 2005 r.

6 Sarkofag ze szczątkami Kopernika w Bazylice katedralnej w Olsztynie
Grób Kopernika w Katedrze Fromborskiej

7 Pomniki astronoma w Polsce

8 Imię Kopernika nadawano sondom kosmicznym, instytucjom i obiektom na ciałach niebieskich. Noszą je:
duży krater na Księżycu (107 km średnicy) duży krater na Marsie (292 km średnicy) OAO-3 Copernicus ( A) - amerykański satelita do obserwacji w promieniach nadfioletowych i rentgenowskich, działał w latach Kopernik 500 (Interkosmos 9; A) - satelita radziecko- polski do badania promieniowania Słońca i jonosfery, działał w roku 1973 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK) w Toruniu znajduje się Dom Kopernika będący muzeum poświęconym astronomowi.

9 Model rozwoju Układu Słonecznego
Mgławica pierwotna

10 PLANETY to ciała niebieskie o średnicach większych niż 1000 km, obiegające gwiazdę i nie mające własnych źródeł energii promienistej, widoczne dzięki oświetleniu ich promieniowaniem gwiazdy.

11

12

13 Prezentację przygotował : Szymon S. kl. 6 d
A jednak Ziemia się kręci ! Prezentację przygotował : Szymon S. kl. 6 d


Pobierz ppt "Mikołaj Kopernik 19.02.1473 - 24.05.1543."

Podobne prezentacje


Reklamy Google