Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikołaj Kopernik Wielki Astronom i Matematyk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikołaj Kopernik Wielki Astronom i Matematyk"— Zapis prezentacji:

1 Mikołaj Kopernik Wielki Astronom i Matematyk

2 Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 roku we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Od 1497 roku sprawował funkcję kanonika warmińskiego, od 1503 roku scholastyka wrocławskiego, a od 1511 kanclerza kapituły warmińskiej.Był wybitnym polihistorem Renesansu, zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, był także lekarzem oraz tłumaczem

3 Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu.
W roku 1491 podjął studia w Krakowie. Ukończył je w 1495 roku. Naukę kontynuował w Bolonii oraz na uniwersytecie w Padwie. Kolejnym etapem jego edukacji była Ferrara, gdzie w roku 1503 obronił doktorat z prawa kanonicznego. Następnie wrócił do Polski. Osiedlił się w Lidzbarku Warmińskim. Pracował jako lekarz. Sprawował również funkcję sekretarza .

4 W roku 1510 otrzymał tytuł kanonika warmińskiego i przeprowadził się do Fromborka. Tam prowadził swoje obserwacje. Angażował się również w życie społeczne i polityczne. W latach brał udział w obronie Olsztyna. Ponadto żywo interesował się reformą monetarną. Mikołaj Kopernik to przede wszystkim wielki astronom. Należy jednak pamiętać, że był również lekarzem, matematykiem, ekonomistą a nawet prawnikiem.

5 Napisał dwie wersje traktatu monetarnego
Napisał dwie wersje traktatu monetarnego. 17 marca 1522, na zjeździe stanów Prus Królewskich w Grudziądzu, wygłosił traktat o monetach pod nazwą „O szacunku monety”. Reforma na terenie Prus została zatwierdzona dopiero w 1528 roku i wprowadziła na tym terenie nową zreformowaną monetę. Kopernik zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku.

6 Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie
Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie. Pierwsze takie prace podjęło Warszawskie Towarzystwo Naukowe w 1802 roku, kolejne przeprowadzono w 1909 i Prawdopodobnie w czasie II wojny światowej poszukiwania prowadzili także Niemcy. Wszystkie te próby zakończyły się niepowodzeniem. Od roku 2004 podejmowane były próby odnalezienia grobu Kopernika w archikatedrze we Fromborku. W 2005 roku poszukiwania zaowocowały odnalezieniem trumien i kilku szkieletów. Dokładne wyniki badań potwierdziły, że jeden ze szkieletów należał do Kopernika.

7 Na początku XVI wieku Kopernik przedstawił założenia nowego systemu świata. Po raz pierwszy postulował, że Słońce jest okrążane przez planety, w traktacie "Commentariolus". Jednak dokładny model matematyczny Układu Słonecznego przedstawił dopiero w dziele „O obrotach sfer niebieskich”.

8 Ta heliocentryczna teoria opierała się na założeniu, że planety poruszają się wokół Słońca po orbitach kołowych. Stwierdził również, że Ziemia zachowuje się w identyczny sposób, należy więc do tego ciągu planet. Ponadto Kopernik odkrył, że Ziemia wykonuje dodatkowo ruch wokół własnej osi.

9

10 Teoria Kopernika zupełnie zrewolucjonizowała ówczesne poglądy na temat Ziemi i Kosmosu. Jej zwolennicy byli traktowani jako wrogowie Kościoła, a samo dzieło na ponad 200 lat zostało wpisane na listę ksiąg zakazanych. Jednak wielu uczonych nie zraziła zaistniała sytuacja i odkrycia Kopernika stały się podwaliną nauk ścisłych w epoce renesansu. Odkrycia Mikołaja Kopernika przyczyniły się głównie do rozwoju astronomii oraz kosmologii, z których korzysta dzisiejsza ludzkość.

11 Teoria heliocentryczna jest to teoria budowy Układu Słonecznego, według której Słońce jest centralnym ciałem układu, a Ziemia, jako jedna z planet, obiega Słońce.

12 Wkład Mikołaja Kopernika w rozwój astronomii
Gdy Kopernik się urodził, świat trwał w przekonaniu, że Ziemia jest płaską tarczą osadzoną w centrum wszechświata, a wokół niej krążą Księżyc, Słońce i planety. Gdy zmarł w 1543 r., pozostawił teorię, która nie tylko odrzucała błędy dotychczasowej nauki, ale też stała się punktem wyjścia wszystkich znanych dziś odkryć dotyczących budowy wszechświata i rządzących nim sił.

13 Wystawy w Centrum Nauki w Warszawie:
Ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Wystarczy przyjść, żeby zagrać na laserowej harfie lub sprawdzić, czy wygodniej leży się na piłkach, czy na gwoździach. Więcej informacji na oficjalnej stronie www:

14 Frombork – stałe ekspozycje:
- Pałac biskupi "Mikołaj Kopernik", - "Frombork w zabytkach kultury materialnej", - "Portrety Mikołaja Kopernika na medalach i plakietach", - "Z dziejów astronomii", - "Lunety i lunetki", - "Astronomia w nawigacji i geodezji", - Szpital św. Ducha"Gabinet uczonego doby renesansu" (w Wieży Kopernika)

15 TORUŃ – MIEJSCE NARODZIN
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku przy ulicy św. Anny w Toruniu. Był synem Mikołaja - kupca z Krakowaoraz torunianki – Barbary. Kopernik posiadał rodzeństwo: starszego brata Andrzeja oraz dwie siostry Barbarę i Katarzynę.

16 DZIECIŃSTWO DOM KOPERNIKA W TORUNIU
Dzieciństwo Kopernika upłynęło w domu rodzinnym. Uczęszczał do szkoły parafialnej, w której uczył się łaciny, rachunków i śpiewu. Gdy Kopernik miał 10 lat umarł jego ojciec. Opiekę nad Mikołajem przejął surowy wuj Łukasz, który postanowił zająć się jego wykształceniem.

17 STUDIA W 1491 r. (w wieku 18 lat) Mikołaj rozpoczął naukę na studiach Uniwersytetu Krakowskiego. Tam Mikołaj Kopernik poznawał znakomitych uczonych, słuchał ich wykładów Uczył się różnych przedmiotów: gramatyki, poetyki oraz przedmiotów o treści matematyczno-astronomicznej.

18 KAPŁAŃSTWO W 1496, po ukończeniu studiów Mikołaj przyjmuje święcenia kapłańskie W tym samym roku wyjeżdża do Bolonii aby studiować prawo kanoniczne Po powrocie z zagranicy Kopernik zostaje mianowany kanonikiem i poświęca się pracy naukowej.

19 FROMBORK- MIASTO KOPERNIKA
Po powrocie z zagranicy Mikołaj Kopernik zamieszkał we Fromborku, gdzie spędził większość swojego życia.

20 MUZEUM WE FROMBORKU Jednym z miejsc, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o Koperniku i jego badaniach naukowych jest Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Znajdują się w nim pamiątki związane z polskim astronomem W muzeum można zobaczyć jak wyglądał pokój Kopernika

21 MAKIETA POKOJU KOPERNIKA

22 DZIAŁALNOŚĆ MIKOŁAJA KOPERNIKA
Mikołaj Kopernik był aktywny w bardzo wielu dziedzinach wiedzy, jak fizyka, geografia, ekonomia Został nawet osobistym doradcą króla Zygmunta Starego do spraw ekonomii i pieniędzy państwowych Kopernik pisał też poematy, listy i wiersze

23 WKŁAD W ROZWÓJ NAUKI Kopernik interesował się przede wszystkim astronomią Na zapleczu swojego domu we Fromborku zbudował miejsce do obserwacji planet i gwiazd.

24 HELIOCENTRYCZNA TEORIA WSZECHŚWIATA
Dzięki obserwacji planet i wiedzy matematycznej Kopernik stworzył Heliocentryczną wizję wszechświata Według Teorii Heliocentrycznej Słońce znajduje się w centrum wszechświata a planety wraz z Ziemią obiegają je po orbitach Dzięki swojemu odkryciu Kopernik do dziś uważany jest za jednego z najważniejszych i najwybitniejszych polskich naukowców

25 O OBROTACH CIAŁ NIEBIESKICH
Swoją teorię Kopernik opisał w dziele „O obrotach ciał niebieskich”

26 UKŁAD SŁONECZNY

27

28 POMNIK KOPERNIKA W TORUNIU
24 maja 1543 roku Kopernik zmarł we Fromborku i został pochowany w tamtejszej katedrze. W 1853 roku w Toruniu wzniesiono pomnik ku czci wielkiego astronoma, a ulicę, przy której się urodził, nazwano jego imieniem

29 RUSZYŁ SŁOŃCE, WSTRZYMAŁ ZIEMIĘ
Odlany z brązu pomnik przedstawia Kopernika odzianego w togę profesorską, który trzyma w lewej ręce sferę armilarną (przyrząd astronomiczny), a palcem prawej dłoni wskazuje niebo. Na tablicy pamiątkowej widnieje napis Mikołaj Kopernik toruńczyk. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo.

30 SFERA ARMILARNA-przyrząd badań Kopernika

31 POMNIK KOPERNIKA W WARSZAWIE
Oprócz Pomnika w Toruniu na cześć naszego naukowca został wybudowany również Pomnik w Warszawie

32 KOPERNIK I PIERNIKI Sława i odkrycia Kopernika sprawiły, że jego imieniem nazwano jedną z najlepszych polskich uczelni: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz fabrykę produkującą najsłynniejsze ciastka polskie toruńskie pierniki - Fabryka Cukiernicza "Kopernik" w Toruniu.

33 Na Uniwersytecie Krakowskim
PODSUMOWANIE  Na Uniwersytecie Krakowskim W jakim mieście urodził się Mikołaj Kopernik? Na jakim Uniwersytecie studiował Mikołaj Kopernik? W jakim mieście zamieszkał Kopernik po powrocie z Bolonii? Co według Kopernika znajduje się w centrum wszechświata? W jakich miastach znajdują się słynne pomniki Kopernika? W Toruniu W Toruniu i w Warszawie Słońce We Fromborku

34 Ciekawe strony: http://copernicus.torun.pl/

35 SPIS TREŚCI Toruń Dzieciństwo M. Kopernika Studia Kapłaństwo
Frombork – miasto Kopernika Muzeum we Fromborku Makieta pokoju Mikołaja Kopernika Działalność Mikołaja Kopernika Wkład w rozwój nauki Heliocentryczna teoria wszechświata O obrotach ciał niebieskich Pomnik Kopernika w Toruniu Sfera armilarna Pomnik Kopernika w Warszawie Kopernik i pierniki

36 Edukacyjnego. Opracował Daniel Rydzewski Klasa 3c
Praca wykonana w ramach projektu Edukacyjnego. Opracował Daniel Rydzewski Klasa 3c Grudziądz dnia


Pobierz ppt "Mikołaj Kopernik Wielki Astronom i Matematyk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google