Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie
„Kościerzyna dawniej i dziś” Gmina Kościerzyna - miejska

2 Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica”
Obiektem o znaczeniu historycznym i z tradycjami jest ulokowana w otoczeniu leśno - parkowym, które w części ma status rezerwatu, była siedziba Bractwa Kurkowego, potocznie nazywana przez mieszkańców "Strzelnicą". Bractwo Kurkowe założyli w latach 20 - tych XIX w. polscy i niemieccy mieszczanie, a jego nazwa pochodzi od ulubionej zabawy mieszkańców niemieckich wiosek i miast polegającej na strzelaniu z łuku lub palnej strzelby do celu, mającego kształt ptaka (koguta, czyli "kurka"). W Kościerzynie mamy ślady takiego bractwa sięgające II połowy XIX w., a rozwinęło się ono szczególnie w okresie międzywojennym. Z jego działalności zachowały się liczne pamiątki wraz z siedzibą Bractwa - Strzelnicą kościerską, posiadającą też restaurację i salę balową. "Strzelnica" do 1939 roku był tradycyjnym miejscem życia kulturalnego i niedzielnych rekreacji mieszkańców. W latach powojennych budynek popadł w ruinę i w latach 90 - tych XX w. został ostatecznie rozebrany. Atrakcyjne położenie i historyczne znaczenie zadecydowały o jego odbudowie na starym obrysie wraz z zachowaniem charakterystycznej formy przestrzennej. Zespół "Strzelnicy" stanowiący założenie w obrębie parku miejskiego w Kościerzynie zlokalizowany jest na działce o powierzchni całkowitej m2, a użytkowej 900 m2, posiadającej pofałdowaną rzeźbę i w większej części pokryty parkiem leśnym z układem ścieżek spacerowych i rekreacyjnych. W takim właśnie otoczeniu zlokalizowany jest budynek wielofunkcyjny o kubaturze m3, w którym uruchomiono Centrum Kultury Kaszubskiej. Współczesne Centrum Kultury Kaszubskiej zostało ponownie uruchomione i przywrócone do dawnej świetności na użytek mieszkańców i turystów 29 września 2007 roku.

3 Biblioteka miejska Biblioteka z przeszło sześćdziesięcioletnią tradycją gromadzenia zbiorów posiada ponad 76 tyś. woluminów. W księgozbiorze dominują książki wydane po 1945 roku. Obok zbiorów książkowych i czasopism biblioteka udostępnia także zbiory specjalne. Wśród nich ważne miejsce zajmuje „książka mówiona” przeznaczona dla ludzi niewidzących, którą można wypożyczyć. Biblioteka prowadzi także promocje książek, spotkania autorskie, konkursy czytelnicze, lekcje biblioteczne, wystawy. W skład biblioteki wchodzą następujące działy: - Dział administracji; - Wypożyczalnia dla dorosłych; - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży; - Czytelnia; - Czytelnia Internetowa

4 Muzeum Ziemi Kościerskiej
Początkowo Muzeum Ziemi Kościerskiej jako takie nie istniało. Dopiero w latach siedemdziesiątych XIX wieku stworzono izbę regionalną – wystawę zgromadzonych eksponatów archeologicznych. Izba regionalna mieściła się w gmachu Kościerskiego Seminarium Nauczycielskiego. W latach gromadzone przez lata zbiory zostały przeniesione do budynku Kościerskiego Domu Kultury. Kiedy wystawa okazała się za mała aby pomieścić i jednocześnie wyeksponować wszystkie wartościowe zbiory postanowiono przeprowadzić renowację miejskiego ratusza. W latach udało się wyremontować budynek. Uroczyste otwarcie odbyło się 17 lipca 2006 roku.

5 Skansen „Parowozownia Kościerzyna”
Skansen „Parowozownia Kościerzyna" jest placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z fascynującą techniką minionych lat. Oferujemy do zwiedzania: prostokątną, przelotową halę na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli. Warto zajrzeć do Kościerzyny wędrując po świecie, by znaleźć tu skansen związany z legendą. Bo nigdzie nie dałoby się lepiej utrwalić w materii, niezapomnianych lat trzydziestych naszego wieku. NAJCIEKAWSZE EKSPONATY Najstarszym parowozem w skansenie jest Ok1-112 Najdłuższym parowozem wykonanym w Polsce jest Pu29-3 Najbardziej kościerskim z kościerskich jest niewątpliwie Ty Najodpowiedniejszym do celów naukowych jest „przekrój" TKt48-179 Najmłodszym eksponatem jest parowóz TKb -2845, Najsilniejszą i najnowocześniejszą polską lokomotywą spalinową był SP47-001 Najoryginalniejszym eksponatem skansenu jest niewątpliwie wagon kolei linowo-terenowej z zakopiańskiej Gubałówki Najwęższe eksponaty skansenu to pług odśnieżny i wagony z kolei wąskotorowej 600 mm, Najbardziej egzotycznymi eksponatami skansenu są parowóz TE 7175, który trafił do nas zza wschodniej granicy i elektryczny zespół trakcyjny EW90-12, który pracował w berlińskiej kolei podmiejskiej i trójmiejskiej SKM.

6 PKP Dworcowej. Powstała w 1885, natomiast budynek pochodzi z okresu
Kościerzyna – stacja kolejowa położona we wschodniej części Kościerzyny, przy ul. Dworcowej. Powstała w 1885, natomiast budynek pochodzi z okresu międzywojennego. Znajdują się tu dwa perony. Stanowi lokalny węzeł kolejowy, na którym krzyżują się linie kolejowe 201, 211 oraz rozebrana już 233. Obok, na terenie dawnej lokomotywowni znajduje się Muzeum Kolejnictwa. Pierwsza linia kolejowa dotarła do Kościerzyny w Była to rozebrana już linia kolejowa nr 233 Pszczółki– Kościerzyna, stanowiąca część sieci kolei wschodnich. Linia Pszczółki–Kościerzyna umożliwiała dotarcie do linii Gdańsk–Tczew. Najprawdopodobniej w tym samym roku powstała parowozownia. Nie ma żadnych dokumentów na potwierdzenie tej tezy, lecz pruskie koleje na stacjach końcowych zazwyczaj umieszczały niewielkie parowozownie. Budynek stacji jest dwupiętrowy, zbudowany w stylu realizmu międzywojennego, więc został najprawdopodobniej przebudowany w latach 20., o czym świadczy brak detali i ozdób (porównaj dworzec Gdańsk Główny, lub w Czersku). Jednakże powstał zanim do Kościerzyny dotarła Magistrala Węglowa, gdyż wtedy miałby styl Magistrali Węglowej (jak np. Gdynia Wielki Kack). Dworzec użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. W budynku znajduje się poczekalnia, kasa, sklep, a pomieszczenie, w którym kiedyś znajdowała się restauracja, wynajmowane jest przez szkołę nauki jazdy. Budynek poczekalni czynny jest od 3.30 (15 minut przed pierwszym pociągiem) do (po odjeździe ostatniego pociągu).Stacja Kościerzyna posiada dwa perony wyspowe z 4 krawędziami. Perony są niezadaszone. W obrębie stacji znajduje się nastawnie: dysponująca Kc i wykonawcza Kc1. Na stacji w Kościerzynie znajdują się semafory kształtowe oraz jeden dwukomorowy świetlny. Niedaleko od stacji znajdowały się tory odstawcze, na których kiedyś stacjonowały lokomotywy. Na stacji jest również magazyn oraz ładownia, na której najczęściej pojawiają się składy z węglem.

7 Obowiązki Prezesa Zarządu pełni Ewa Jankowska-Borkowska 28.06.2003 r.
Kalendarium wydarzeń: r. Przy Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Kościerzynie funkcjonuje dział wodociągów i kanalizacji. r. Jako "Zakład Eksploatacji" w Kościerzynie włączony zostaje do gdyńskiego oddziału Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku. r. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku zostaje przekształcone w dwa odrębne Okręgowe Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (OPW i K) w Gdańsku i w Gdyni. Zakład Eksploatacyjny w Kościerzynie zostaje włączony do OPW i K w Gdyni. r. Powstaje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) jako przedsiębiorstwo państwowe (komunalne). r. Przedsiębiorstwo komunalne ulega przekształceniu w jednoosobową spółkę gminy (spółkę prawa handlowego z ograniczoną odpowiedzialnością), której właścicielem udziałów w 100% jest Gmina Miejska Kościerzyna. r. Obowiązki Prezesa Zarządu pełni Ewa Jankowska-Borkowska r. Prezesem zarządu jest Robert Fennig

8 Kościerska Pływalnia 21 grudnia 2009 roku Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz otworzył Centralny Ośrodek Szkolenia Sportowego Polskiego Związku Płetwonurkowania – krytej pływalni z zapleczem w Kościerzynie. Wydarzenie, którego jesteśmy uczestnikami, jest ostatnim etapem realizacji największej w historii Powiatu Kościerskiego inwestycji - budowy Centralnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Polskiego Związku Płetwonurkowania – krytej pływalni z zapleczem w Kościerzynie – mówił podczas uroczystości Grzegorz Zabrocki, starosta kościerski. - Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych i pożądanych przez społeczność lokalną przedsięwzięć, które będzie służyć mieszkańcom nie tylko Powiatu Kościerskiego, ale także innych rejonów naszego województwa i kraju - uczniom, nauczycielom, organizacjom i klubom sportowym oraz zakładom pracy. Partnerami w realizacji tej inwestycji był Powiat Kościerski, Miasto Kościerzyna oraz Polski Związek Płetwonurkowania.

9 . HISTORIA: 1960 r. : -Budowa budynków wielorodzinnych przy ul. Świętojańskiej i Jeziornej – początki rozwoju ciepłownictwa w Kościerzynie 1975 r. : -Powołanie państwowego "Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej" 1991 r. : -Skomunalizowanie przedsiębiorstwa i przekazanie części majątku firny na rzecz gminy miejskiej. 25 marca 1992 r. : -Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Zakładu Energetyki Cieplnej KOSPEC Spółka z o.o. : -Rozbudowa, modernizacja i ulepszenie sieci cieplnych oraz centralnego źródła ciepła - Budowa w pełni zautomatyzowanych węzłów cieplnych i doposażenie istniejących w układy wymiennikowe i urządzenia automatycznej regulacji pogodowej. 2006 : -Liczne modernizacje, których efektami są m. in. współspalanie węgla z biomasą, zwiększenie energii z biomasy, ograniczenie zużycia węgla kamiennego, wzrost efektywności produkcji oraz zmniejszenie strat na przesyle, znaczne zmniejszenie zużycia węgla w skali roku, mniejsza emisja zanieczyszczeń.  STAN OBECNY: -Obecnie istniejący w Kościerzynie system ciepłowniczy oparty jest na dwóch uporządkowanych sieciach ciepłowniczych zasilanych z kotłowni przy ul. Tetmajera 3 oraz kotłowni przy ul. Świętopełka.  PLANY NA KOLEJNE LATA: - Budowa sieci cieplnej w pozostałych rejonach Kościerzyny w celu likwidacji niskiej emisji, w szczególności z obrębie północnej części Kościerzyny oraz ul. Dworcowej.

10 Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Oddany do użytku w 1998 roku Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest malowniczo położony w północno- zachodniej części miasta, z dala od dróg o dużym natężeniu ruchu. Bezpośrednie sąsiedztwo lasu tworzące korzystny mikroklimat stanowi dodatkowy atut w procesie leczenia. Szpital posiada kubaturę m3 (w tym zaplecze m3) i powierzchnię użytkową m2 (w tym zaplecze 7.00Om2). Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, dostęp do każdego punktu w szpitalu dla osób poruszających się na wózkach umożliwiają podjazdy przy drzwiach zewnętrznych oraz zespół wind towarowo - osobowych.

11 NZOZ Przychodnia Kościerzyna
Nasza Jednostka jest świetnie zorganizowaną, nowoczesną Placówką oferującą kompleksową opiekę medyczną. Naszym priorytetem jest wysoki standard świadczonych usług, dlatego w 2005 r. wdrożyliśmy w firmie System Zarządzania Jakością ISO 9001:2000. Ważnym elementem misji firmy jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników dla utrzymania konkurencyjności na wymagającym rynku medycznym. W 2007 roku uruchomiliśmy własny transport sanitarny- zakupiliśmy 7 samochodów specjalnych. NZOZ "Przychodnia" Sp. z o. o. świadczy usługi dla około mieszkańców. Posiadamy placówki w terenie: Ośrodek Zdrowia Lipusz, Ośrodek Zdrowia Dziemiany, Ośrodek Zdrowia Karsin, Placówka Lekarska Łubiana. Oferujemy także specjalistyczną opiekę ambulatoryjną, obejmującą swoim zasięgiem 4 powiaty. Znani Państwu lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej oczekują na Państwa od poniedziałku do piątku w godz od. 8:00 do 19:00. W razie nagłych wypadków sprawujemy codzienną opiekę podczas nocnych dyżurów. W soboty i niedziele czynny jest Gabinet Zabiegowy wraz z całodobową opieka lekarską Do Państwa dyspozycji pozostają specjalistyczne poradnie oraz nowocześnie wyposażone laboratorium analityczne. Zapewniamy także szereg udogodnień dla Pacjentów, takich jak: centralny punkt udzielania informacji, apteka na miejscu, nowoczesna sieć informatyczna, podjazdy dla niepełnosprawnych.

12 Straż miejska Nasza Jednostka jest świetnie zorganizowaną, nowoczesną Placówką oferującą kompleksową opiekę medyczną. Naszym priorytetem jest wysoki standard świadczonych usług, dlatego w 2005 r. wdrożyliśmy w firmie System Zarządzania Jakością ISO 9001:2000. Ważnym elementem misji firmy jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników dla utrzymania konkurencyjności na wymagającym rynku medycznym. W 2007 roku uruchomiliśmy własny transport sanitarny- zakupiliśmy 7 samochodów specjalnych. NZOZ "Przychodnia" Sp. z o. o. świadczy usługi dla około mieszkańców. Posiadamy placówki w terenie: Ośrodek Zdrowia Lipusz, Ośrodek Zdrowia Dziemiany, Ośrodek Zdrowia Karsin, Placówka Lekarska Łubiana. Oferujemy także specjalistyczną opiekę ambulatoryjną, obejmującą swoim zasięgiem 4 powiaty. Znani Państwu lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej oczekują na Państwa od poniedziałku do piątku w godz od. 8:00 do 19:00. W razie nagłych wypadków sprawujemy codzienną opiekę podczas nocnych dyżurów. W soboty i niedziele czynny jest Gabinet Zabiegowy wraz z całodobową opieka lekarską Do Państwa dyspozycji pozostają specjalistyczne poradnie oraz nowocześnie wyposażone laboratorium analityczne. Zapewniamy także szereg udogodnień dla Pacjentów, takich jak: centralny punkt udzielania informacji, apteka na miejscu, nowoczesna sieć informatyczna, podjazdy dla niepełnosprawnych.

13 Remonty dróg

14 Dom Dziecka w Kościerzynie
Placówka istnieje od 1968r. Początkowo pełniła funkcję internatu, jednak z czasem w 1972 roku przekształcona została w Bursę Szkolnictwa Zawodowego. Dom Dziecka w Kościerzynie został powołany przy Bursie w dniu r. przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gdańsku w oparciu o Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia r. (Nr DW4-W-015-2/80). Początkowo były to 2 grupy wychowawcze. Z czasem jednak grupy Domu Dziecka stawały się coraz bardziej liczne i w związku z tym w 1995 roku powołano kolejne dwie nadając jednocześnie placówce status Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego w Kościerzynie w skład, którego wchodzi Bursa i Dom Dziecka. Charakterystyczną cechą Bursy jest jej zintegrowane działanie z placówką socjalizacyjną. Dotyczy ono wszelkich dziedzin życia placówki. Dlatego też na terenie Zespołu działa jeden wspólny samorząd wychowanków - Młodzieżowa Rada Zespołu. Zgodnie z Regulaminem organizacyjnym wszyscy wychowankowie Zespołu powinni mieć zapewniony dostęp do szeroko pojętej kultury. W tym celu placówka od wielu lat współpracuje z Kościerskim D omem Kultury korzystając z przygotowanej oferty. Podopieczni uczestniczą w szeregu imprez zorganizowanych przez KDK w sezonie letnim, a także z oferty na ferie zimowe: rzeźbiarstwo, przedstawienia teatralne, bal kostiumowy, dyskoteki itp. Dyrekcja KDK nieodpłatnie udostępnia nam Salę Widowiskową im. L. Szopińskiego w celu zorganizowania akcji "Wakacje dla domu dziecka". Wówczas prezentowany jest dorobek artystyczny wychowanków Zespołu, z którego dochód - symboliczna złotówka za wstęp, przeznaczana jest na organizację wypoczynku letniego dla podopiecznych Domu Dziecka.

15 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie: Opiekun zespołu: Kazimierz Kowalski Marta Gliwa ,klasa IId Olga Zawadzka klasa IId Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google