Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowej Soli Sprawozdanie z lekcji: Samorząd terytorialny w naszym mieście Rada Miasta w Nowej Soli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowej Soli Sprawozdanie z lekcji: Samorząd terytorialny w naszym mieście Rada Miasta w Nowej Soli."— Zapis prezentacji:

1 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowej Soli Sprawozdanie z lekcji: Samorząd terytorialny w naszym mieście Rada Miasta w Nowej Soli

2 W piątek 7.05.2010 roku podczas lekcji historii w klasie VI B gościliśmy uczniów, którzy tydzień wcześniej 30.04.2010 roku odwiedzili Urząd Miasta w Nowej Soli, gdzie uczestniczyli w sesji Rady Miasta oraz spotkaniu z Panem Piotrem Szyszko, przewodniczącym rady. Nasi goście dzielili się wiedzą i spostrzeżeniami z wizyty w Urzędzie Miasta. Co to jest samorządność?

3 Co to jest samorządność terytorialny? Temat lekcji przygotowanej przez nauczyciela historii Dariusza Wujczaka nosił tytuł Samorząd terytorialny w naszym mieście. Do zrozumienia trójstopniowego podziału państwa niezbędna była mapa administracyjna Polski.

4 Najważniejsze zadania gminy lub miasta Uczestniczący w zajęciach aktywnie brali udział w określaniu zadań oraz tym jak się je w codziennym życiu realizuje. Oczywiście wszyscy zrozumieli, że aby zadania realizować niezbędne są środki, czyli pieniądze. Uczniowie próbowali znaleźć źródła, z których finansuje się pracę szkół, przedszkoli, straży miejskiej, przychodni i innych ważnych instytucji.

5 Takie tematy lubimy... Określenie zadań Rady Miasta nie sprawiło uczniom żadnych problemów.

6 Prezydent czy burmistrz? Uczniowie goszczący wcześniej w urzędzie wytłumaczyli klasie VI B, dlaczego w Nowej Soli mamy prezydenta miasta a nie burmistrza. Bez problemów uczniowie rozpoznali portret prezydenta Wadima Tyszkiewicza. Źródłem wiedzy stała się również konstytucja, której art. 168 został przeczytany, a później analizowany. Podobnie rzecz się miała z określeniem zadań Prezydenta Miasta.

7 Jeszcze tylko słowo: Budżet, a hasło wiodące będzie gotowe. Na podsumowanie lekcji uczniowie układali hasło wiodące naszego spotkania, którym było słowo Samorząd. W kolejnej części lekcji uczniowie obliczali za ile lat wezmą udział w wyborach do samorządu terytorialnego. Poznali też słowo kadencja.

8 Już wszystko rozumiemy... Zdjęcie pamiątkowe na zakończenie zajęć. Teksty oraz lekcję opracował i prowadził mgr Dariusz Wujczak.

9 Lekcja samorządności A oto film, na którym zobaczycie nasze rozważania o samorządności - naszą lekcję Samorząd terytorialny w naszym mieście

10 Film nakręcił: Alan Dźwilewski kl. V c Piotr Śliwa kl. V c Opiekun: mgr Dariusz Wujczak W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia. Prezentację wykonała- mgr Teresa Kuliczkowska


Pobierz ppt "Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowej Soli Sprawozdanie z lekcji: Samorząd terytorialny w naszym mieście Rada Miasta w Nowej Soli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google