Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt „ Zrozumieć Świat”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt „ Zrozumieć Świat”"— Zapis prezentacji:

1 Projekt „ Zrozumieć Świat”
Prezentacja: Wiktoria Syrek Wiktoria Puzio Wiktoria Włodarz

2 Paczków w świecie

3 Paczków w Europie :D

4 Paczków w Polsce

5 Paczków nasze miasto Zabytki Świat fauny Świat flory
Instytucje i zajęcia ludności w naszym mieście

6 Zabytki – mury i baszty Wieża Bramy Wrocławskiej
zwana również Dolną broniąca dostępu do miasta od strony północno-wschodniej. Zbudowana w połowie XIV wieku, w 1429 r. częściowo zburzona, w roku 1462 ponownie odbudowana. Murowano ją z kamienia łamanego, uzupełnianego cegłą. Akcentem dodatkowo wyróżniającym Wieżę Wrocławską w panoramie miasta jest ceglany ostrosłup wieńczący hełm.

7 Wieża Bramy Kłodzkiej znajduje się na zamknięciu ulicy Narutowicza. Pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, a w kolejnym stuleciu została znacznie podwyższona. Strzegła miasto przed ewentualnym nadejściem wroga od strony Czech. W okresie renesansu otrzymała attykę w kształcie rybich ogonów. Według podań, była to „wieża głodowa“, do której trafiali skazani na śmierć rzezimieszkowie. Mierzy ok. 20 metrów.

8 Wieża Bramy Ząbkowickiej
Bardzo zbliżona wyglądem do Wieży Kłodzkiej jest wieża strzegąca Bramy Ząbkowickiej (podobna attyka, ale brak murowanego ostrosłupa), znajdującej się przy ulicy Sikorskiego. Wieża, zwana również „Łaziebną“ powstała na przełomie XIV i XV wieku, a swoją drugą nazwę zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu z dawną łaźnią miejską. Jej wysokość sięga ok. 18 metrów.

9 Wieża Bramy Nyskiej Brama miejska przy ulicy Wojska Polskiego zwana jest Nyską i prowadzi z miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku, a strzeże jej potężna baszta łupinowa W 1778 roku brama została zamurowana, ale już w 1819 roku została ona ponownie otwarta.

10 Kościół Św. Jana Ewangelisty
jest przykładem świątyni obronnej z I połowy XIV w. i uchodzi za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej. Budowę rozpoczęto w 1350 roku i trwała około 30 lat. Promotorem budowy był biskup Przecław z Pogorzeli. W XVI w. kiedy Śląsk ogarnięty najazdem Turków kościół przebudowano i ufortyfikowano nadając mu funkcje obronne. W kościele znajdują się cenne zabytki: rzeźby Wita Stwosza, neogotycki ołtarz Kutnera, oraz ambona Buhla, którą zdobią postacie 4 ewangelistów oraz wspaniale sklepienia gotyckie. Wewnątrz świątyni znajduje się owiana legendą studnia zwana “Studnią Tatarską.

11 Kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Budowę tego kościoła rozpoczęli w 1902 roku protestanci. Pierwsi członkowie tej grupy wyznaniowej trafili do Paczkowa już w 1791 roku, jednak dopiero na początku XX wieku wybudowali swoją świątynię. Kościół został zaprojektowany przez Bernarda Nimptscha i jest przykładem budowli w stylu neogotyckim Ta zbudowana z wypalanej cegły świątynia położona jest tuż za murami obronnymi. Obecnie należy do o.o. Redemptorystów.  

12 Ratusz i kamieniczki w rynku
Ratusz to masywna budowla mieści się pośrodku Rynku. Wybudowany w 1550 roku, mimo zasadniczej przebudowy w latach 1822 w stylu późno klasycystycznym i 1912 zachował dawną sylwetkę. Jego wysoka (45 metrów), zwieńczona hełmem i wieża jest dobrym punktem widokowym.

13 Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Przemawia za tym także jego usytuowanie w pobliżu cmentarza i pierwszej szubienicy. Legenda głosi, że w samym Paczkowie oprawca nie wykonywał wyroków, bo zostałby zlinczowany przez mieszkańców. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Przemawia za tym także jego usytuowanie w pobliżu cmentarza i pierwszej szubienicy.

14 Świat fauny w Paczkowie

15

16

17 Nasz świat flory

18

19 Lp. Zajęcia ludności Adres 1. Sklepy Rynek i okolice 2. Zakłady usługowe ul. Rynek, Narutowicza 3. Supermarket ul. Sienkiewicza , ul. Zawadzkiego ul. Jagiellońska 4. Hurtownia(Hero) 5. Przychodnie zdrowia ul. Staszica ul. Witosa 6. Zakład pogrzebowy 7. Urząd miasta ul. Rynek 8. Urząd pracy ul. Wojska Polskiego

20 S P A R T B O G D N Ł C Y K Z Ii M Ó W I Pytania:
B O G D N Ł C Y K Z Ii M Ó W I Pytania: 1) Nazwa klubu sportowego w Paczkowie 2) Imię burmistrza miasta. 3) Zabytek na ul. Pocztowej 4) Z czego słynie Paczków? 5) Zabytek na ul. Wojska Polskiego 6) Rzeka płynąca przez ul. Wesołą 7) Mieszkamy w … Nyskim

21 Koniec =D


Pobierz ppt "Projekt „ Zrozumieć Świat”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google