Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paczków nasze miasto Zabytki Świat fauny Świat flory Instytucje i zajęcia ludności w naszym mieście.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paczków nasze miasto Zabytki Świat fauny Świat flory Instytucje i zajęcia ludności w naszym mieście."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4

5 Paczków nasze miasto Zabytki Świat fauny Świat flory Instytucje i zajęcia ludności w naszym mieście

6 Wieża Bramy Wrocławskiej zwana również Dolną broniąca dostępu do miasta od strony północno-wschodniej. Zbudowana w połowie XIV wieku, w 1429 r. częściowo zburzona, w roku 1462 ponownie odbudowana. Murowano ją z kamienia łamanego, uzupełnianego cegłą. Akcentem dodatkowo wyróżniającym Wieżę Wrocławską w panoramie miasta jest ceglany ostrosłup wieńczący hełm.

7 Wieża Bramy Kłodzkiej znajduje się na zamknięciu ulicy Narutowicza. Pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, a w kolejnym stuleciu została znacznie podwyższona. Strzegła miasto przed ewentualnym nadejściem wroga od strony Czech. W okresie renesansu otrzymała attykę w kształcie rybich ogonów. Według podań, była to wieża głodowa, do której trafiali skazani na śmierć rzezimieszkowie. Mierzy ok. 20 metrów.

8 Bardzo zbliżona wyglądem do Wieży Kłodzkiej jest wieża strzegąca Bramy Ząbkowickiej (podobna attyka, ale brak murowanego ostrosłupa), znajdującej się przy ulicy Sikorskiego. Wieża, zwana również Łaziebną powstała na przełomie XIV i XV wieku, a swoją drugą nazwę zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu z dawną łaźnią miejską. Jej wysokość sięga ok. 18 metrów.

9 Wieża Bramy Nyskiej Brama miejska przy ulicy Wojska Polskiego zwana jest Nyską i prowadzi z miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku, a strzeże jej potężna baszta łupinowa. W 1778 roku brama została zamurowana, ale już w 1819 roku została ona ponownie otwarta.

10 jest przykładem świątyni obronnej z I połowy XIV w. i uchodzi za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej. Budowę rozpoczęto w 1350 roku i trwała około 30 lat. Promotorem budowy był biskup Przecław z Pogorzeli. W XVI w. kiedy Śląsk ogarnięty najazdem Turków kościół przebudowano i ufortyfikowano nadając mu funkcje obronne. W kościele znajdują się cenne zabytki: rzeźby Wita Stwosza, neogotycki ołtarz Kutnera, oraz ambona Buhla, którą zdobią postacie 4 ewangelistów oraz wspaniale sklepienia gotyckie. Wewnątrz świątyni znajduje się owiana legendą studnia zwana Studnią Tatarską.

11 Budowę tego kościoła rozpoczęli w 1902 roku protestanci. Pierwsi członkowie tej grupy wyznaniowej trafili do Paczkowa już w 1791 roku, jednak dopiero na początku XX wieku wybudowali swoją świątynię. Kościół został zaprojektowany przez Bernarda Nimptscha i jest przykładem budowli w stylu neogotyckim. Ta zbudowana z wypalanej cegły świątynia położona jest tuż za murami obronnymi. Obecnie należy do o.o. Redemptorystów.

12 Ratusz to masywna budowla mieści się pośrodku Rynku. Wybudowany w 1550 roku, mimo zasadniczej przebudowy w latach 1822 w stylu późno klasycystycznym i 1912 zachował dawną sylwetkę. Jego wysoka (45 metrów), zwieńczona hełmem i wieża jest dobrym punktem widokowym.15501822późno klasycystycznym1912hełmemwieża

13 Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Przemawia za tym także jego usytuowanie w pobliżu cmentarza i pierwszej szubienicy. Legenda głosi, że w samym Paczkowie oprawca nie wykonywał wyroków, bo zostałby zlinczowany przez mieszkańców. D o m K a t a

14 Świat fauny w Paczkowie

15

16

17 Nasz świat flory

18

19

20 SPART A BOGDAN PAŁACYK ZABY TKIi DOMKATA MŁYNÓWKA POWIAT Pytania: 1) Nazwa klubu sportowego w Paczkowie 2) Imię burmistrza miasta. 3) Zabytek na ul. Pocztowej 4) Z czego słynie Paczków? 5) Zabytek na ul. Wojska Polskiego 6) Rzeka płynąca przez ul. Wesołą 7) Mieszkamy w … Nyskim

21


Pobierz ppt "Paczków nasze miasto Zabytki Świat fauny Świat flory Instytucje i zajęcia ludności w naszym mieście."

Podobne prezentacje


Reklamy Google