Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: Monika Meyer Wychowywać - ale jak? warsztaty dla rodziców Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: Monika Meyer Wychowywać - ale jak? warsztaty dla rodziców Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu."— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: Monika Meyer Wychowywać - ale jak? warsztaty dla rodziców Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 Rodzina jako miejsce, w którym powinny być zaspokajane podstawowe potrzeby dziecka. Rodzina jako całość powiązanych ze sobą elementów.

3 Nie ma gotowych sposobów czy technik, które można łatwo opanować. Skuteczne wychowanie zależy w dużym stopniu od osoby wychowującej. Wychowanie dzieci powinno polegać na rozwijaniu umiejętności budowania prawidłowych relacji między rodzicem a dzieckiem.

4 Prawidłowa relacja rodzicielska zawiera 2 ważne aspekty: 1) MIŁOŚĆ, AKCEPTACJĘ I SZACUNEK dla dziecka 2) GRANICE, NORMY, WYMAGANIA stawiane dziecku

5 O co mi chodzi w wychowaniu? Jakich postaw i zachowań oczekujemy od dziecka wychowując je? Chcemy aby w przyszłości było jakie?

6 potrzeby emocje zachowania Rodzice zwracając uwagę na zachowania dziecka - mogą je wzmacniać. Pamiętaj, że za zachowaniami kryją się potrzeby i uczucia dziecka. Nie lekceważ ich!

7 Konsekwencje pozytywne, które można wykorzystać do pracy z dzieckiem to: -WZMOCNIENIA SPOŁECZNE: WERBALNE I NIEWERBALNE - WZMOCNIENIA RZECZOWE - PRZYWILEJE I AKTYWNOŚCI

8 Jeśli decydujemy się zastosować KONSEKWENCJE NEGATYWNE powinny one być: Naturalne Znane dziecku Sprawiedliwe Uwaga! Konsekwencja negatywna różni się od kary w tradycyjnym ujęciu!

9 Przypomnieć obowiązującą zasadę i dać szansę na poprawę Przypomnieć obowiązującą zasadę oraz wynikające z niej konsekwencje i dać szansę na poprawę Unikaj jakichkolwiek dyskusji z dzieckiem! JAK ZACHOWAĆ SIĘ W TRAKCIE TRUDNEGO ZACHOWANIA DZIECKA? Przykłady:

10 Pamiętaj! Jest duża różnica między przyzwoleniem na wyrażanie uczuć a przyzwoleniem na działanie pod ich wpływem.

11 Ignorowanie uczuć dziecka/ zaprzeczanie Dawanie gotowych rad/ dyktowanie rozwiązań Obwinianie Bagatelizowanie problemu dziecka Ironia/ sarkazm Porównywanie Wypytywanie Krzyk Straszenie Krytykowanie Ośmieszanie

12 Jedną z najłatwiej dostępnych konsekwencji pozytywnych jest POCHWAŁA. Udzielanie pochwał jest najlepszym ze sposobów wsparcia dziecka i zmobilizowania go do podejmowania wyzwań, lecz jest także jednym z piękniejszych wyrazów miłości rodzicielskiej.

13 Pytanie do grupy: czy każda pochwała jest dobra?

14 Aby pochwała była autentyczna, szczera opisz słowami co widzisz i co czujesz. Bazując na tak zbudowanej pochwale dziecko będzie budowało pewność siebie oraz wiarę we własne umiejętności, będzie dokładnie wiedziało co dorosłemu się podobało.

15 To nie prawda, że nie masz za co pochwalić swojego dziecka. Jeśli nie wiesz za co je chwalić wymyśl coś! (ćwiczenie)

16 Wychowanie bez błędów jest mitem. Nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, ale wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. Popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego. Natomiast odpowiedzialni rodzice nie są mitem. J. G. Woititz

17 Opracowano w oparciu o książki: Jak mówić, żeby dzieci słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły A. Faber, E. Mazlish Szkoła dla Rodziców i Wychowawców J.Sakowska; Wychowanie bez porażek T. Gordon DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Opracowała: Monika Meyer Wychowywać - ale jak? warsztaty dla rodziców Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google