Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wszyscy zacznijmy wychowywać copyright©Agnieszka Chyża - Rogalska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wszyscy zacznijmy wychowywać copyright©Agnieszka Chyża - Rogalska."— Zapis prezentacji:

1 Wszyscy zacznijmy wychowywać copyright©Agnieszka Chyża - Rogalska

2 Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane, trzeba im też dać czas na chodzenie. /Jean Paul/ Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane, trzeba im też dać czas na chodzenie. /Jean Paul/

3 Wychowanie to proces, w efekcie którego dziecko ma się stać dobrym, szczęśliwym i zdrowym dorosłym

4 Nie ma złotej recepty na dobre wychowanie, czyli takie, które sprawi, że dziecko stanie się dojrzałym dorosłym Nie ma złotej recepty na dobre wychowanie, czyli takie, które sprawi, że dziecko stanie się dojrzałym dorosłym W wychowaniu i ci, którzy wychowują i ci, którzy są wychowywani popełniają błędy, bowiem obie strony się uczą W wychowaniu i ci, którzy wychowują i ci, którzy są wychowywani popełniają błędy, bowiem obie strony się uczą Nie ma szkoły, która uczy dobrego rodzicielstwa, bazujemy na swoich doświadczeniach i znanych wzorcach, najczęściej z własnego domu rodzinnego Nie ma szkoły, która uczy dobrego rodzicielstwa, bazujemy na swoich doświadczeniach i znanych wzorcach, najczęściej z własnego domu rodzinnego

5 Dzięki zgromadzonej wiedzy, pewne jest, że: zbyt rygorystyczny styl wychowania, oparty na bezwarunkowym posłuszeństwie i systemie kar oraz zbyt rygorystyczny styl wychowania, oparty na bezwarunkowym posłuszeństwie i systemie kar oraz zbyt liberalny styl, pozbawiony jasnych wymagań i dający dużą swobodę dziecku zbyt liberalny styl, pozbawiony jasnych wymagań i dający dużą swobodę dziecku utrudniają mu osiągnięcie dojrzałości i ukształtowanie prawidłowej osobowości.

6 Najskuteczniejszą teorią wychowawczą jest teoria złotego środka Najskuteczniejszą teorią wychowawczą jest teoria złotego środka Dziecko powinno mieć jasno określone zasady Dziecko powinno mieć jasno określone zasady Ale również powinno być obdarzone przez rodziców rozsądną swobodą i otoczone życzliwą kontrolą Ale również powinno być obdarzone przez rodziców rozsądną swobodą i otoczone życzliwą kontrolą

7 Prawidłowości te dotyczą wszystkich, którzy mają wpływ na dziecko, czyli zajmują się jego wychowywaniem Prawidłowości te dotyczą wszystkich, którzy mają wpływ na dziecko, czyli zajmują się jego wychowywaniem Toteż warto byłoby, żeby rodzice, dziadkowie, nauczyciele i inne znaczące dla dziecka osoby w podobny sposób je wychowywały, czyli opierały się na tych samych zasadach Toteż warto byłoby, żeby rodzice, dziadkowie, nauczyciele i inne znaczące dla dziecka osoby w podobny sposób je wychowywały, czyli opierały się na tych samych zasadach Spójność zasad tworzy dziecku jasny i bezpieczny świat, w którym wie, jak się poruszać Spójność zasad tworzy dziecku jasny i bezpieczny świat, w którym wie, jak się poruszać

8 Pomimo, iż szkoła staje się dla dziecka ważnym miejscem, w którym ono się rozwija, Pomimo, iż szkoła staje się dla dziecka ważnym miejscem, w którym ono się rozwija, to pierwsze miejsce w procesie wychowywania zajmują zawsze rodzice to pierwsze miejsce w procesie wychowywania zajmują zawsze rodzice

9 To Twoja akceptacja, zainteresowanie, czułość i wyrozumiałość są dla Twojego dziecka najważniejsze i tego nie zastąpi nawet najlepszy nauczyciel.

10 O czym warto pamiętać, by wychowanie było wspólną drogą – Twoją i dziecka, a nie musiało być trudem? Oto kilka wskazówek, zaczerpniętych z doświadczenia wielu rodziców.

11 Wyznaczaj dziecku jasne zasady i wyjaśnij skutki ich przestrzegania i łamania, ale nie groź dziecku – dziecko łatwiej przyjmie zasadę, jeśli wie, po co ma się tak a nie inaczej zachowywać. Wyznaczaj dziecku jasne zasady i wyjaśnij skutki ich przestrzegania i łamania, ale nie groź dziecku – dziecko łatwiej przyjmie zasadę, jeśli wie, po co ma się tak a nie inaczej zachowywać. Bądź konsekwentny w egzekwowaniu zasad, to zapewni Tobie i dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Bądź konsekwentny w egzekwowaniu zasad, to zapewni Tobie i dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

12 Motywuj dziecko do pracy chwaląc je. Motywuj dziecko do pracy chwaląc je. Pochwała ma moc zachęcającą, nawet jeśli to, co ma zrobić dziecko jest dla niego nieprzyjemne lub trudne. Pochwała ma moc zachęcającą, nawet jeśli to, co ma zrobić dziecko jest dla niego nieprzyjemne lub trudne. Korzystaj z własnych doświadczeń – sam lepiej pracujesz będąc chwalonym i docenianym niż krytykowanym – dziecko odczuwa tak samo. Korzystaj z własnych doświadczeń – sam lepiej pracujesz będąc chwalonym i docenianym niż krytykowanym – dziecko odczuwa tak samo.

13 Porażka jest zawsze czymś trudnym dla dziecka. Porażka jest zawsze czymś trudnym dla dziecka. Dziecko uczy się różnych zachowań tak samo jak czytania, pisania i liczenia – nie wystarczy mu raz powiedzieć, by już potrafiło się zachować. Dziecko uczy się różnych zachowań tak samo jak czytania, pisania i liczenia – nie wystarczy mu raz powiedzieć, by już potrafiło się zachować. Jeśli popełni ono błąd, to musi ponieść naturalne konsekwencje, które na ogół same w sobie są nieprzyjemne. Jeśli popełni ono błąd, to musi ponieść naturalne konsekwencje, które na ogół same w sobie są nieprzyjemne. Pamiętaj, że nawet w Kodeksie Karnym za to samo przestępstwo nie karze się 2 razy. Pamiętaj, że nawet w Kodeksie Karnym za to samo przestępstwo nie karze się 2 razy.

14 Wspieraj dziecko, rozmawiaj z nim o tym, co się zdarzyło, co nie znaczy, że mu pobłażasz – dla Twojego dziecka poczucie, że zawiodło Cię i sprawiło Ci przykrość jest karą samą w sobie.

15 Warto, byś pamiętał, że kiedy wychowawca wzywa Cię do szkoły, to po to, żeby Cię poinformować o sytuacji Twojego dziecka, o zaobserwowanych trudnościach, postępach, a nie po to, żebyś rozliczył dziecko w domu za błędy popełnione w szkole.

16 Spędzaj z dzieckiem tyle czasu, ile możesz, pamiętaj, że dla dziecka jesteś najważniejszy na świecie Spędzaj z dzieckiem tyle czasu, ile możesz, pamiętaj, że dla dziecka jesteś najważniejszy na świecie Organizuj wspólny czas, by uczyć dziecko aktywności, zdrowego i przyjemnego stylu odpoczywania – wiedz, że dziecko uczy się biorąc z Ciebie przykład Organizuj wspólny czas, by uczyć dziecko aktywności, zdrowego i przyjemnego stylu odpoczywania – wiedz, że dziecko uczy się biorąc z Ciebie przykład

17 Dbaj o to, by rozwijać zainteresowania dziecka, ale nie proponuj mu zbyt dużej ilości zajęć dodatkowych – dziecko dlatego, że jest dzieckiem pracuje mniej niż 8 godzin dziennie. Dbaj o to, by rozwijać zainteresowania dziecka, ale nie proponuj mu zbyt dużej ilości zajęć dodatkowych – dziecko dlatego, że jest dzieckiem pracuje mniej niż 8 godzin dziennie. Bądź na przedstawieniach, imprezach i pokazach, w których Twoje dziecko uczestniczy – pamiętaj, że spośród publiczności jesteś najważniejszy. Bądź na przedstawieniach, imprezach i pokazach, w których Twoje dziecko uczestniczy – pamiętaj, że spośród publiczności jesteś najważniejszy.

18 Najlepszą profilaktyką wszelkich zachowań niepożądanych i warunkiem prawidłowego rozwoju Twojego dziecka jest Twoja miłość, akceptacja i zainteresowanie nim. Najlepszą profilaktyką wszelkich zachowań niepożądanych i warunkiem prawidłowego rozwoju Twojego dziecka jest Twoja miłość, akceptacja i zainteresowanie nim. Kiedy zdrowe dziecko czuje się akceptowane, kochane przez Ciebie, nie boi się odrzucenia, kiedy popełni błąd, ale też liczy się z Twoim zdaniem, wtedy nie ma powodu być stale niegrzeczne i kłopotliwe. Kiedy zdrowe dziecko czuje się akceptowane, kochane przez Ciebie, nie boi się odrzucenia, kiedy popełni błąd, ale też liczy się z Twoim zdaniem, wtedy nie ma powodu być stale niegrzeczne i kłopotliwe.

19 Dziękuję za uwagę izapraszam do współpracy Agnieszka Chyża – Rogalska Psycholog Wtorki: 13 – 15:30 Środy: 13 – 16:00


Pobierz ppt "Wszyscy zacznijmy wychowywać copyright©Agnieszka Chyża - Rogalska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google