Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego śnieg jest biały?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego śnieg jest biały?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego śnieg jest biały?
Wykonała: Aleksandra Hadrysiak

2 Zima jest najzimniejszą z pór roku
Zima jest najzimniejszą z pór roku. Dla jednych najpiękniejsza, inni nie mogą doczekać się wiosny. Lecz pewne jest jedno: gdy śnieg pokrywa wszystko dookoła, to taki krajobraz zachwyca każdego. Oczywiście najbardziej ze śniegu cieszą się dzieci...

3 … Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak naprawdę wyglądają płatki śniegu
… Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak naprawdę wyglądają płatki śniegu? Czasami są zbite w puszystą kulkę, czasami są to grudki, ale na pewno każdy z zauważył pojedyncze gwiazdki. Podobno każdy płatek śniegu jest inny, więc jaka to musi być ogromna różnorodność form?

4 Lód jak i śnieg składa się z cząsteczek wody, które są poukładane jedna obok drugiej. Takie ciała, których cząsteczki znajdują się w idealnym porządku nazywamy ciałami krystalicznymi. Może warto się zastanowić: Dlaczego śnieg jest biały, a lód przezroczysty, skoro na jedno i drugie składają się cząsteczki wody?

5 Wykonajmy następujące doświadczenie
Wykonajmy następujące doświadczenie. Przezroczysty kawałek lodu rozbijmy młotkiem na drobny proszek Lodowy proszek, składający się z okruchów lodu, będzie miał wygląd całkiem biały. Przezroczystość polega na przechodzeniu światła przez przedmiot bez rozpraszania. Drobne kryształki natomiast rozpraszają światło i dają wrażenie barwy białej. Gdybyśmy powiększyli jedną gwiazdkę śniegu, moglibyśmy zauważyć, że składa się ona właśnie z drobnych kryształków lodu o skomplikowanych kształtach.

6 Dlaczego śnieg jest biały
Dlaczego śnieg jest biały? Żeby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba najpierw powiedzieć o czymś bardziej podstawowym. Białe światło słoneczne jest naprawdę mieszaniną świateł o różnych kolorach: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i fioletowego. Odkrył to już Newton - ten sam, który sformułował zasady mechaniki. Różne ciała są kolorowe dlatego, że część tych kolorów odbijają, a część wyłapują (mówi się - absorbują). Zielone liście wyłapują światło czerwone (energii tego światła używają do asymilacji), natomiast w świetle odbitym zostaje dużo zielonego. Czerwona sukienka odwrotnie - wyłapuje zielone, a odbija dużo czerwonego. Jeżeli jakaś substancja wyłapuje wszystko, a nic nie odbija - jest czarna (jak sadza). Są jednak substancje, które odbijają prawie całe światło, które na nie pada. Taką własność mają substancje białe.

7 Większość substancji białych jest przezroczysta jak szkło
Większość substancji białych jest przezroczysta jak szkło. Trochę światła odbija się jednak od ich ścianek, tak jak zawsze odbija się i od powierzchni szyby. Na przykład cukier w cukierniczce wydaje się biały. Połóż jednak kilka kryształków na czarnym papierze. Zobaczysz, że są przezroczyste jak szybki. Widać jednak też, że każda ze ścianek kryształka cukru trochę światła odbija. Jeżeli kryształków cukru jest dużo, to w sumie odbijają więcej światła i dlatego z daleka cukier wydaje się biały. Podobnie jest z papierem czy białą bluzką. Tu światło odbijają cienkie przezroczyste włókienka celulozy. Podobnie śnieg składa się z małych przezroczystych kryształków lodu (czasem mają one bardzo ładny kształt - gwiazdek śniegowych). Śnieg jest więc biały z tego samego powodu, z jakiego biały jest cukier, sól czy papier.

8 Źródła:


Pobierz ppt "Dlaczego śnieg jest biały?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google