Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego śnieg jest biały???

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego śnieg jest biały???"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego śnieg jest biały???

2 Żeby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba najpierw powiedzieć o czymś bardziej podstawowym. Białe światło słoneczne jest naprawdę mieszaniną świateł o różnych kolorach: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i fioletowego. Są jednak substancje, które odbijają prawie całe światło, które na nie pada. Taką własność mają substancje białe. Z tymi substancjami białymi jest zwykle jeszcze trochę śmieszniej. Większość z nich jest przeźroczysta jak szkło. Trochę światła odbija się jednak od ich ścianek, tak jak zawsze odbija się i od powierzchni szyby.

3

4 Śnieg jest biały, chociaż kryształki lodu, z których się składa, są przeźroczyste. Jest tak z powodu wielokrotnych odbić i załamań światła na tych kryształkach, co powoduje, że dużo światła padającego na śnieg wraca do nas, i to dla każdej długości fali świetlnej podobnie. Widzimy więc śnieg jako biały.

5 Dlaczego śnieg jest biały, a lód przezroczysty, skoro na jedno i drugie składają się cząsteczki wody? Żeby się przekonać, czy biały kolor śniegu pochodzi od materii, z której się wytworzył, wykonujemy następujące doświadczenie. Przeźroczysty kawałek lodu rozbijmy młotkiem na drobny proszek. Lodowy proszek, składający się z okruchów lodu, będzie miał wygląd całkiem biały. Przezroczystość bowiem polega na przechodzeniu światła przez przedmiot bez rozpraszania. Drobne kryształki natomiast rozpraszają światło i dają wrażenie barwy białej. Gdybyśmy powiększyli jedna gwiazdkę śniegową, moglibyśmy zauważyć, że składa się ona właśnie z drobnych kryształków lodu o skomplikowanych kształtach.

6 Wykonała: Sylwia Kowalczyk


Pobierz ppt "Dlaczego śnieg jest biały???"

Podobne prezentacje


Reklamy Google