Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Emulsje światłoczułe. Do nakładania emulsji są używane wirówki z poziomymi tarczami płaskimi. Dobre wyniki uzyskuje się również w nakładaniu emulsji przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Emulsje światłoczułe. Do nakładania emulsji są używane wirówki z poziomymi tarczami płaskimi. Dobre wyniki uzyskuje się również w nakładaniu emulsji przez."— Zapis prezentacji:

1 Emulsje światłoczułe

2 Do nakładania emulsji są używane wirówki z poziomymi tarczami płaskimi. Dobre wyniki uzyskuje się również w nakładaniu emulsji przez zanurzenie.

3

4

5 Ciekawostki o emulsjach światłoczułych

6 Emulsja światłoczuła – zawiesina drobnokrystalicznych światłoczułych soli srebra - halogenków - w żelatynie.Emulsja światłoczuła – zawiesina drobnokrystalicznych światłoczułych soli srebra - halogenków - w żelatynie. Dodatkowymi składnikami emulsji mogą być barwniki uczulające lub komponenty barwników tworzących obraz fotograficzny na materiałach barwnych. Jeśli emulsją zostanie pokryta folia z tworzywa sztucznego, to powstanie błona fotograficzna, natomiast jeśli emulsja zostanie naniesiona na płytę szklaną, to powstanie płyta szklana.Dodatkowymi składnikami emulsji mogą być barwniki uczulające lub komponenty barwników tworzących obraz fotograficzny na materiałach barwnych. Jeśli emulsją zostanie pokryta folia z tworzywa sztucznego, to powstanie błona fotograficzna, natomiast jeśli emulsja zostanie naniesiona na płytę szklaną, to powstanie płyta szklana.

7 W filmach czarno-białych obecność światła lub jego brak rejestruje jedna warstwa światłoczuła, natomiast filmy barwne mają trzy warstwy, z których każda reaguje na światło o innym kolorze.

8 Emulsja światłoczuła to rodzaj żelatynowej galaretki, w której rozmieszczone są miliardy kryształów bromku srebra. Każdy z nich składa się z ujemnie naładowanych jonów bromu oraz jonów srebra o ładunku dodatnim. Światło wywołuje reakcję chemiczną, której skutkiem jest powstanie na kryształach czarnych plamek metalicznego srebra, po wywołaniu widocznych jako ciemne miejsca. Im mocniejsze światło i im dłużej pada na błonę fotograficzną, tym więcej metalicznego srebra powstaje, a obraz jest ciemniejszy.Emulsja światłoczuła to rodzaj żelatynowej galaretki, w której rozmieszczone są miliardy kryształów bromku srebra. Każdy z nich składa się z ujemnie naładowanych jonów bromu oraz jonów srebra o ładunku dodatnim. Światło wywołuje reakcję chemiczną, której skutkiem jest powstanie na kryształach czarnych plamek metalicznego srebra, po wywołaniu widocznych jako ciemne miejsca. Im mocniejsze światło i im dłużej pada na błonę fotograficzną, tym więcej metalicznego srebra powstaje, a obraz jest ciemniejszy.

9 Reakcja zachodząca na filmie kolorowym przebiega tak samo - każda z trzech światłoczułych warstw jest uwrażliwiona na działanie światła o innej długości fali.Reakcja zachodząca na filmie kolorowym przebiega tak samo - każda z trzech światłoczułych warstw jest uwrażliwiona na działanie światła o innej długości fali. Układ światła i cieni na naświetlonej klatce początkowo pozostaje utajony. Dopiero po kąpieli w wywoływaczu grudki metalicznego srebra tworzą widoczny obraz. Film kolorowy przechodzi przez dodatkowy etap, w którym naświetlone ziarna srebra są zastępowane ziarnami barwnika. Następny krok to utrwalenie obrazu, czyli wypłukanie z emulsji tych kryształów bromku srebra, które nie zostały naświetlone podczas robienia zdjęcia.Układ światła i cieni na naświetlonej klatce początkowo pozostaje utajony. Dopiero po kąpieli w wywoływaczu grudki metalicznego srebra tworzą widoczny obraz. Film kolorowy przechodzi przez dodatkowy etap, w którym naświetlone ziarna srebra są zastępowane ziarnami barwnika. Następny krok to utrwalenie obrazu, czyli wypłukanie z emulsji tych kryształów bromku srebra, które nie zostały naświetlone podczas robienia zdjęcia.

10 kryształów bromku srebra, które nie zostały naświetlone podczas robienia zdjęcia.kryształów bromku srebra, które nie zostały naświetlone podczas robienia zdjęcia. Wywołany i utrwalony film to negatyw, który przenosi się na papier światłoczuły. Aby powstało gotowe zdjęcie, odbitki również trzeba wywołać i utrwalić.Wywołany i utrwalony film to negatyw, który przenosi się na papier światłoczuły. Aby powstało gotowe zdjęcie, odbitki również trzeba wywołać i utrwalić. Film kolorowy składa się z sześciu warstw leżących na nośniku pokrytym substancją zapobiegającą odbijaniu się światła. Dwie pierwsze chronią błonę przed ścieraniem i promieniami nadfioletowymi (UV). Trzy warstwy emulsji światłoczułej rejestrują światło niebieskie, zielone i czerwone. Filtr żółty zapobiega działaniu resztek niebieskiego światła na emulsje odbierające światło zielone i czerwone.Film kolorowy składa się z sześciu warstw leżących na nośniku pokrytym substancją zapobiegającą odbijaniu się światła. Dwie pierwsze chronią błonę przed ścieraniem i promieniami nadfioletowymi (UV). Trzy warstwy emulsji światłoczułej rejestrują światło niebieskie, zielone i czerwone. Filtr żółty zapobiega działaniu resztek niebieskiego światła na emulsje odbierające światło zielone i czerwone.

11 Opracował Arkadiusz Frontczak kl. IA


Pobierz ppt "Emulsje światłoczułe. Do nakładania emulsji są używane wirówki z poziomymi tarczami płaskimi. Dobre wyniki uzyskuje się również w nakładaniu emulsji przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google