Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak wysoko jest niebo? Koło 80 dni dookoła świata PSSP, Basia Dmochowska, 18/10/2011 Zdjęcia oraz informacje do prezentacji zostały częściowo pobrane z.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak wysoko jest niebo? Koło 80 dni dookoła świata PSSP, Basia Dmochowska, 18/10/2011 Zdjęcia oraz informacje do prezentacji zostały częściowo pobrane z."— Zapis prezentacji:

1 Jak wysoko jest niebo? Koło 80 dni dookoła świata PSSP, Basia Dmochowska, 18/10/2011 Zdjęcia oraz informacje do prezentacji zostały częściowo pobrane z literatury i Internetu

2 Dlaczego niebo jest błękitne?

3 Skąd się wzięła atmosfera? I dlaczego nie ucieka w kosmos?

4 Atmosfera – z czego się ona składa? AzotN2 - nitrogen TlenO2 - oxygen

5 Gdzie latają samoloty?

6 Warstwa ozonowa

7 UWAGA - dziura ozonowa

8 UWAGA - efekt cieplarniany The greenhouse effect

9 Przyczyny efektu cieplarnianego

10 Ile waży atmosfera? ciśnienie atmosferyczne

11 Czy powietrze waży? –Doświadczenie 1 - Ważymy balony z powietrzem i bez powietrza. –Doświadczenie 2 – Mierzymy klasę, długość, wysokość, szerokość, by policzyć objętość i mnożąc wynik przez 1 kg (1m3 powietrza waży około 1,2kg, dla uproszczenia mnożymy przez 1) otrzymujemy wagę powietrza w klasie.

12 Czy powietrze wywiera jakąś siłę? –Doświadczenie 3 – wypełniamy szklankę wodą i nakładamy kartkę. Odwracamy szklankę. Obserwujemy siłę powietrza działającą na kartkę.

13 Czy powietrze zmienia się jak jest ciepło lub zimno? –Doświadczenie 4 – Butelkę z naciągniętym balonikiem wstawiamy najpierw do gorącej wody, a po paru minutach do zimnej, obserwując objętość balonika. –Doświadczenie 5 – (zasada działania balonów na gorące powietrze) dmuchamy suszarką do włosów w worek na śmieci

14 Jak wyglądają cząsteczki, które tworzą powietrze? –Doświadczenie 6 – budujemy z plasteliny i zapałek cząsteczki głównych gazów atmosfery: N2, O2, CO2

15 Czy światło słoneczne jest białe? –Doświadczenie 7 – tarczę składającą się z wszystkich barw spektrum (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy) wprowadzamy w ruch wirowy za pomocą miksera, aby się przekonać, że zmieszane barwy tworzą kolor biały. (Doświadczenie potrzebne, do doświadczenia nr 8, skąd się bierze błękit nieba). pomarańczowyżółtyzielonyniebieski indygofioletowy

16 Co się dzieje, jak światło przechodzi przez atmosferę?– Dlaczego widzimy błękit? Czyli rozpraszanie Rayleigha według dzieci –Doświadczenie 8 – Tworzymy model z falami świetlnymi, które napotykają cząsteczki gazów, pyłów i innych elementów zawieszonych w powietrzu (elementy z doświadczenia nr 6). Nalepiamy kolorowe taśmy na błękitny karton oraz elementy zawieszone w powietrzu, tak, aby zauważyć, iż niebieska taśma, która ma najwięcej grzbietów (największa częstotliwość fali) odbije się od elementów zawieszonych w powietrzu najwięcej razy).

17 Bezruch – zawieszenie w powietrzu Suszrką dmuchamy w górę, nie ruszmy nią, balon cały czas się unosi (ptaki, owady)

18 Podciśnienie Połóż kartkę na 2 oddalonych od siebie książkach, dmuchnij – kartka nie spada. Teraz przybliż do siebie książki, po dmuchnięciu z tą samą siłą kartka spada – dlaczego? Podciśnienie, powietrze szybciej przelatuje pomiędzy książkami, niż dookoła, tworzy się podciśnienie, któe wciąga kartkę w dół i przez to utrzymuje ją w miejscu.

19 Tlen jest składnikiem powietrza. Nalej na talerz trochę wody. Zapal świecę i postaw na talerzu. Przykryj ostrożnie płonącą świecę słoikiem. Obserwuj płomień świecy i wodę. Wnioski z obserwacji: Po kilku sekundach świeca zgaśnie. Oznacza to, że został wykorzystany tlen znajdujący się w powietrzu wypełniającym słoik. W procesie palenia potrzebny jest tlen. Do szklanego pojemnika dostanie się woda, zajmując miejsce tlenu. W słoiku jest mniejsze ciśnienie niż na zewnątrz; powoduje to zassanie wody do słoika. Pokazuje to, jaką objętość zajmował tlen w słoiku. Tlen jest składnikiem powietrza.

20 Czy powietrze zajmuje miejsce? Wrzucić korek do dużego słoja do połowy napełnionego wodą, nakryć korek szklanką i zanurzyć ją częściowo w wodzie. Dlaczego korek w szklance pływa niżej niż poziom wody w słoju?

21 Co spada szybciej, a co wolniej? Opór powietrza Weź 2 takie same kartki, jedną zgnieć, obie równocześnie zrzuć z tej samej wysokości, któa karta spadnie pierwsza. Weź 2 takie same balony, jedne nadmuchaj, drugi nie, któy balon spadnie pierwszy? Szybkość spadania nie zależy od ciężaru, a od oporu powietrza.


Pobierz ppt "Jak wysoko jest niebo? Koło 80 dni dookoła świata PSSP, Basia Dmochowska, 18/10/2011 Zdjęcia oraz informacje do prezentacji zostały częściowo pobrane z."

Podobne prezentacje


Reklamy Google